میزان ابتلای روزانه کرونا مرز 8 هزار نفر را رد کرد؛

رکوردهایِ سیاه کرونا روزانه شد

کدخبر: 370772
اقتصادنیوز : آمار وزارت بهداشت و درمان در 12 آبان ماه، نشان از چند رکورد دیگر داشت، آنچنان که رکورد فوتی ها و میزان بستری روزانه شکسته شد. اما این همجواری رکورد های روزانه چه ارتباطی می تواند با یکدیگر داشته باشد؟

به گزارش اقتصادنیوز، روز 12 آبان ماه با شکست سیاهترین و قرمزترن رکوردهای کرونا روز تلخ دیگری را در تقویم کرونایی ایران به ثبت رساند. در این روز رکورد فوتی های کرونا با 6 پله صعود نسبت به روز قبل به 440 نفر رسید و از این حیث در سیاهی روزهای کرونایی از دیگر روزهای ایران پیشی گرفت.

تعداد بستری نیز در همین روز به بالاترین میزان روزانه خود رسید. اما چه ارتباطی می تواند میان بستری های روزانه و فوتی های کرونایی باشد؟

رکورد فوتی ها پی در پی شکسته می شود

روز گذشته با گذشتن از مرز 430 نفر، تعداد جانباختگان کرونایی در بالاترین حد روزانه خود قرار داشت. در روز جاری اما این رکورد برای بار چندم در این ماه شکسته شد و به 440 نفر رسید. این افزایش در فوتی ها در حالی رقم خورده است که میزان مبتلایان و بیماران بدحال نیز در بالاترین میزان روزانه خود قرار دارند. این آمار می تواند دور نمای ماه های دیگر پاییزی را نیز سیاه ترسیم کند. 

در همین خصوص شمار مبتلایان روزانه باز هم فراتر از 8 هزار نفر قرار گرفت. این تعداد مبتلایان روزانه امروز دومین رکورد ابتلای روزانه است که در کمتر از یک هفته رقم خورده است. 

این میزان شیوع در کنار این حد از مرگ و میر کرونایی نشان از گستردگی روز افزون کرونا در ایران دارد.  به عبارت دیگر تنها در 12 روزی که از آبان سپری شده است میزان مبتلایان از روزی  5 هزار و 600 نفر به روزانه 8 هزار و 200 نفر رسیده است. و به طور موازی میزان فوتی های کرونایی نیز درهمین مدت زمان از روزی 300 نفر به روزی 440 نفر رسیده است. 

افزایش 2 هزار و 600 نفری ابتلای روزانه و 140 نفری فوتی ها تنها داده های آبان ماه نیست. در این ماه چندین رکورد در زمینه ابتلا و فوتی رقم خورده‌ که سبب شده است ادبیات آماری شاخص های کرونایی چندین پله ارتقا یابد.  در همین رابطه رکوردهای دیگری نیز در روزجاری به ثبت رسیدند که می تواند با نسبت فوتی ها ارتباطی مشخص داشته باشد.

کرونای 11 آبان

رابطه روزهای سیاه و بالاترین حد بستری 

با توجه به آنکه میزان مبتلایان روزانه کرونا نسبت به گذشته به میزان زیادی افزایش پیدا کرده و این آمار از مرز 8 هزار نفر عبور کرده است، طبیعتا نیاز به بستری نیز نسبت به قبل با رشد زیادی مواجه خواهد شد. در همین خصوص میزان بستری روزانه در روزجاری مرز 3 هزار نفر را پشت سر گذاشته و به بالاترین میزان روزانه خود رسید.

مرور جدی تر آمار فوتی ها و بستری های روزانه حاوی نکته ایست که شاید جای تامل داشته باشد. امروز در حالی میزان بستری روزانه به بالاترین حد خود رسید که مجموع فوتی ها در دو روز گذشته بیشترین میزان خود در تمام مدت شیوع کرونا را داشته است. 

پیش از این زمانی که رکورد فوتی های کرونایی در 5 و 6 ابان رقم خورده بود رشد میزان بستری باز هم با افزایشی جدی روبرو شد. این که پس از هر رکوردی که در فوتی های روزانه کرونایی رقم می خورد آمار بستری نیز جهشی بی سابقه پیدا می کند می تواند بیانگر موضوع جدی تری باشد.

این توالی در جهش فوتی ها و بستری های روزانه ممکن است اشاره به این موضوع داشته باشد که آنچه سبب می شود تا بستری ها رکورد جدیدی را بزنند میزان جانباختگان در آن روز و روز قبل خواهد بود. به این طریق که شاید افراد نیازمند به بستری همواره در میان مبتلایان وجود اشته و آنچه که مانع از بستری بخشی از مبتلایان می باشد شاید کمبود ظرفیت بیمارستانها بوده باشد. افزایش فوتی ها از سوی دیگر سبب افزایش ظرفیت و بستری عده بیشتری از مبتلایان کرونا خواهد بود.

ناگفته نماند که این نتایج تنها فرضیه هایی هستند که مبنی بر شنیده ها و نتایج آماری بر فرض صحت آمار وزارت بهداشت و درمان صورت گرفته است.

رکوردهای نگران کننده تعداد بستری ها و بیماران بدحال

اما آنچه در مرور آمار به وضوح می توان مشاهده کرد فشاری است که کادر درمان در این روزها متحمل شده  و هر روز نیز بر این فشار افزوده می شود.

در همین خصوص رکورد بستری روزانه در حالی رقم خورد که به طور موازی شمار بیماران بدحال هر روز رکورد جدیدی را در این حوزه به ثبت می رساند. در حالیکه به گفته معاون کل وزارت بهداشت و درمان متاسفانه وضعیت نیمی از بیماران بدحال در نهایت منجر به فوت آنها می شود.

طبق آنچه تا کنون کرونا درایران به ثبت رسانده و آنچه می توان از شیوع کرونا در ایران تخمین زد وضعیت این بیماری به حدی است که هر روز خطرناک تر از روز گذشته می شود.

واضح است که در جهت مبارزه با شیوع این بیماری و کنترل آن بایستی در حوزه درمان و حوزه سیاست گذاری اقدامات جدی تر و هدفمند تری شکل بگیرد تا از رشد و شیوع این بیماری تا حدامکان جلوگیری به عمل بیاید.

کرونای 11 آبان

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما