بُعد منفی خبر واکسن کرونا برای بازارها

کدخبر: 373054
منتقدان بر این باورند که این برنامه‌های انبساط جسورانه پولی بیش از آنکه در حل و رفع مشکلات اقتصاد در عرصه واقعی موثر باشد راه خود را به سمت بازارهای مالی و دارایی باز می‌کند و باعث بزرگ‌تر شدن حباب قیمتی دارایی‌های مختلف به ویژه سهام و مسکن می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای بورس، انتشار خبر آزمایش نهایی موفقیت آمیز واکسن کرونا توسط یک شرکت آمریکایی در هفته گذشته موجب جهش فوری بازارهای ریسک‌پذیر شامل سهام، نفت و سایر کالاها شد. همزمان، نرخ‌های بهره اوراق قرضه در ایالات متحده شاهد افزایش چشمگیر ناشی از کاهش احتمالی نیاز به ادامه برنامه‌های تحریک پولی بود.

باید توجه داشت بخش عمده‌ای از رشدهای بی محابای قیمت دارایی‌ها پس از شوک کرونا در ماه مارس، به دلیل همین برنامه‌های تحریک پولی شامل کاهش بهره به سمت صفر و رشد بیش از ۵۰ درصدی ترازنامه بانک‌های مرکزی ناشی از خرید اوراق و عرضه ذخایر بانکی (نوعی چاپ پول) بوده است.

منتقدان بر این باورند که این برنامه‌های انبساط جسورانه پولی بیش از آنکه در حل و رفع مشکلات اقتصاد در عرصه واقعی موثر باشد راه خود را به سمت بازارهای مالی و دارایی باز می‌کند و باعث بزرگ‌تر شدن حباب قیمتی دارایی‌های مختلف به ویژه سهام و مسکن می‌شود.

حال، در صورت صحت اخبار مربوط به کشف واکسن کرونا و تاثیر مثبت آن بر وضعیت اقتصاد، توجیه تداوم سیاست‌های فعلی انبساط پولی به‌عنوان اصلی ترین حامی رشد دارایی‌ها کمتر و طبیعتا با اتمام جشن پول ارزان، زمینه ادامه رشد بازارهای مزبور کمرنگ می‌شود.

نکته مهم دیگر، به ویژه از منظر بازارهای کالایی نظیر فلزات و محصولات معدنی و پتروشیمی، به احتمال تغییر رفتار چین باز می‌گردد. مطالعه آمارهای چین نشان می‌دهد که پس از یک دوره طولانی تغییر رفتار سیاست‌گذاران اقتصادی و فاصله گرفتن از مدل تمرکز بر سرمایه‌گذاری‌های زیر ساختی و بخش مسکن، چینی‌ها بار دیگر به سمت الگوی قدیم خود بازگشته‌اند.

به عبارت دیگر، چین برای مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا در بخش تقاضا، تعریف پروژه‌های جدید از یکسو و تداوم تولید مواد خام و محصولات کارخانه‌ای با شتاب هر چه بیشتر را در دستور کار قرار داده است. به این ترتیب، یک دوره تحریک اقتصادی از مسیر ناپایدار رشد نقدینگی و سرمایه‌گذاری‌های ثابت (ولو مازاد) در چین در حال سپری شدن است که پیامدهای آن در افزایش معنادار واردات مواد خام و کالاهای واسطه‌ای و نفت نمایان شده است.

حال، در صورت بازگشت مسیر اقتصادی به سمت عادی و احیای تقاضای صادرات از چین، این احتمال قوت می‌گیرد که چین نیز از الگوی نامتعارف کنونی فاصله بگیرد و به سمت رفتار قبلی برگردد. با جمع بندی عوامل فوق می‌توان گفت که کشف واکسن کرونا هر چند به نفع بخش واقعی اقتصاد خواهد بود اما لزوما خبر خوشی برای بازارهای دارایی به دلیل اصلاح سیاست‌های پولی در جهان و سیاست‌های مالی در چین نخواهد بود.

شروین شهریاری، تحلیلگر بازار سرمایه

source: اقتصادنیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید