کدخبر: ۳۷۳۸۰۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

روند فوتی های کرونایی در آبان چگونه بود؟

احتمال مرگ دیابتی ها با کرونا

اقتصادنیوز : براساس آمارهای وزارت بهداشت ۱۷.۸ درصد از بیماران دیابتی مبتلابه کرونا فوت می شوند، دیابت چه رابطه ای با بیماری کرونا در سه شاخه ابتلا، بستری و فوتی دارد؟

به گزارش اقتصادنیوز، در دومین روز متوالی میزان مبتلایان کرونایی در ایران باز هم رکوردی تازه را ثبت کرد. فوتی های روزانه کرونا نیز هر چند رکوردی ثبت نکرد اما از بالاترین میزانی که در روز قبل به ثبت رسید تنها 4 نفر کمتر بود. اطلاعات وزارت بهداشت و درمان در روز جاری تصویری از بیماران دیابتی ترسیم کرده که هشداردهنده به نظر می رسد. اما این دو بیماری چه ارتباطی می توانند بایکدیگر داشته باشند؟ تجربه جهانی چه می گوید. در این گزارش ابتدا روند کرونا در روز جاری و در ادامه ارتباط کرونا و دیابت بررسی شده است.

رکوردهایی که ماندگار نیستند

آبان ماه تاکنون سرشار از رکوردهای روزانه بوده است، تعداد مبتلایان و فوتی های روزانه کرونایی بسیار بیشتر از میزان کرونایی های ماه های قبل بوده است. آمار ابتلا و فوتی روزانه رکورد زده است.

کرونا 27 ابان

رکورد ابتلا در دومین روز متوالی

مبتلایان روزانه در روز گذشته و امروز به رقمی فراتر از 13 هزار نفر رسید، برهمین اساس تعداد مبتلایان روزانه کرونایی در روز جاری نسبت به روز قبل 300 نفر افزایش یافته است. آنچنان که مجموع مبتلایان در دو روز گذشته نزدیک به 27 هزار نفر بوده است. این میزان از ابتلا نیازمند توجهات بیشتری در حوزه درمان و بستری خواهد بود. 

توزیع فراوانی مرگ و میر کرونایی در آبان ماه

آمارهای وزارت بهداشت و درمان همچنین تصویری از فوتی های روزانه را نیز ترسیم می کند اما فراوانی های فوتی‌ها در آبان ماه چگونه توزیع شده اند؟

کرونا 27 ابان

آمار فوتی های روزانه در بیست و هفتم آبان ماه 482 نفر به ثبت رسید، این درحالیست که رکورد فوتی های روزانه در شیوع کرونا طی چند ماه گذشته، روز قبل رقم خورد  در این روز آمار فوت 486 نفر اعلام شد،  آمار امروز  فوتی ها گرچه رکورد  نبود اما نسبت به روز قبل تنها 4 نفر اختلاف دارد.

اگر فراوانی فوتی های کرونایی در مدت زمان سپری شده در آبان را به صورت دسته های 50 تایی تقسیم بندی کنیم، می توان تصویر بهتری از شمار مرگ و میر های کرونایی آبان ماه داشت.

قاب تیره و تار کرونا

این قاب از فوتی های کرونایی نشان می دهد در آبان ماه تنها در یک روز شمار فوتی ها کمتر از 300 نفر بوده است . بیشترین فراوانی در دسته های بالاتر از 450 نفر به ثبت رسیده است.

آمار ارائه شده حکایت از آن دارد که در 10 روز از آبان ماه تعداد فوتی ها بالاتر از 450 نفر و در 8 روز تعداد فوتی ها بین 400 و 450 نفر بوده اند.

این مقیاس از آمارهای کرونایی حکایت از روزهای سخت تری در آینده دارد و نشان می دهد باید منتظر افزایش فوتی های کرونایی و حتی در مقیاسی بزرگتر از آنچه این روزها شاهد هستیم باشیم.

حال بیماران وخیم، وخیم تر شد

اما این تصویر از آبان تنها تصویر به ثبت رسیده نیست. وضعیت بیماران وخیم کرونایی هر روز وخیم تر می شود و آمارهایی که 44 روز است به شکلی نگران کننده و متوالی یکی بعد از دیگری شکسته می شوند. آنچنان که در روز جاری نیز تعداد این بیماران به رقمی نزدیک به 5 هزار و 691 نفر رسید. این میزان بالاترین حد روزانه در خصوص بیماران کرونایی به حساب می آید.

کرونا 27 ابان

بیماری قند و تلخی کرونا

نکته دیگری که در گفته های سخنگوی وزارت بهداشت و درمان کرونا به چشم میخورد در خصوص بیماران دیابتی و ارتباطشان با بیماری کرونا بوده است.

به گفته وی درایران 17.8 درصد از بیماران دیابتی که به کرونا مبتلا شده اند جان خود را از دست داده اند.  مطالعات دیگری در حوزه ارتباط کرونا و بیماری دیابت بعضا در همین راستا است.

طبق مطالعات آماری مقاله ای در خصوص رابطه بین دیابت و کرونا مشاهده شده است که شاید نقش دیابت در ابتلای به کرونا آنچنان زیاد نباشد اما درصورتی که این بیماران دیابتی به کرونا دچار شوند شرایط سختی را خواهند داشت.

در مطالعه ای در چین 10.9 درصد از مبتلایان کرونایی سابقه بیماری دیابتی داشتند اما از این میان 34.6 درصد شان به وضعیت وخیم دچار شدند.

در بررسی دیگری که در ایتالیا نیز انجام شد، نتایج نشان داد افرادی با میانگین سنی 65.3 سال در یک گروه 26 نفره که همگی دیابت داشتند وقتی به کرونا مبتلا شدند 16.5 درصدشان جان خود را از دست دادند. این درحالی بود که در یک نمونه 24 نفری که سابقه بیماری دیابت نداشتند نسبت فوتی ها به صفر درصد رسیده بود.

در مطالعه های دیگری که در یک جامعه 27 هزار 955 نفری صورت گرفته است مشاهده شد که 34.7 درصد از دیابتی هایی که به بیماری کرونا مبتلا شدند نیاز به بستری داشته و از این درصد 31.1 درصد منجر به فوت شده است.

نتیجه آنکه طبق مطالعات آماری و غیر آماری انجام شده دیابت تاثیر چندانی در ابتلای به کرونا در کشورهای مختلف نداشته است اما وجه نگران کننده این آمار آنجاست که بیماران دیابتی در صورت ابتلابه کرونا با احتمال بیشتری نسبت به سایرین دچار حال وخیم شده و نیازمند Icu می شوند . همچنین درصد احتمال فوت در بیماران دیابتی متاسفانه بالاتر از شرایط عادی ابتلا به کرونا است. بنابراین شواهد حکایت از ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی برای این طیف است.

این مطلب برایم مفید است
230 نفر این پست را پسندیده اند