کدخبر: ۳۷۴۶۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حباب سکه در مرز ۵۰۰ هزار تومان قرار گرفت؛

ریسک جدید خرید سکه

اقتصادنیوز : ریسک جدید خرید سکه در شرایط فعلی، ترس سکه بازان است، همانطور که هجمه خرید باعث حباب ۲ میلیون تومانی شده بود، هجمه فروش هم می تواند باعث حباب منفی در هفته های آتی شود. باید توجه کرد که حجم داد و ستد سکه نسبت به دلار بالاتر است، و همین مسئله هم در ایجاد حباب اثر جدی دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، در حالیکه قیمت دلار در بازار داخلی در وضعیت بلاتکلیفی قرار گرفته، سکه به نظر تکلیفش را روشن کرده است. زمانی که سکه در تابستان دلار 30 هزار تومانی را به همه نشان می‌داد، از هوش بالای سکه بازان صحبت می‌شد. برخی تحلیلگران بر این نظر بودند که معامله گران سکه زودتر از دلاربازان، قیمت آتی را می‌بینند و حباب بالای سکه تنها بروز دهنده انتظارات قیمتی آنها از آینده است.

از این‌رو حتی حباب سکه، این حس را تلقین می‌کرد که دلار از قافله عقب مانده است و حتی در برهه ای موج انتظارات منفی از بازار سکه به بازار دلار تزریق می‌شد. علت دیگر حباب، موج تقاضای بالاتر برای سکه به طور سنتی و با توجه به محدودیت‌های خرید دلار بود. با این حال این سناریو می‌تواند در حالت معکوس نیز صادق باشد.

سکه

در حالت معکوس تمام این اتفاقات می‌تواند به ضرر سکه بازان تمام شود. در واقع احتمالا به همان نسبت که خریداران بیشتری برای سکه نسبت به دلار وجود داشت، اکنون هم فروشندگان بیشتری وجود خواهد داشت و این بر طول موج کاهشی قیمت می افزاید.

سکه که در هفته های قبل از انتخابات آمریکا، تا 2 میلیون تومان نیز دچار قیمت کاذب شده بود، اکنون به مرز حباب 500 هزار تومانی رسیده است. در واقع تنها 5 درصد از قیمت فعلی سکه در بازار، دچار حباب است و فاصله قیمت اسمی از قیمت ذاتی، به کمترین حد نزول کرده است. به نظر می آید ادامه این روند می تواند سکه را در مسیر تخلیه کامل حباب و حتی حباب منفی قرار دهد. 

این مطلب برایم مفید است
234 نفر این پست را پسندیده اند