سیگنال مهم بانک مرکزی به بازار ارز

کدخبر: 378206
اقتصاد نیوز : با ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی در خصوص ارزهای مجاز وارداتی، بازار ارز سیگنال مهمی را دریافت کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین: با این مصوبه شش روش برای تامین ارزی واردات مجاز شناخته شده است. در بخشنامه بانک مرکزی نحوه تأمین ارز واردات را اصلاح کرد. بر این اساس شش روش «واردات با ارز نیما»، «ارز حاصل از صادرات خود»، «ارز حاصل از صادرات غیر»، «تهاتر»، «منابع ارزی واردکننده» و «منابع ارزی دیگران» مجاز است.

در بخشنامه تاکید شده است:تأمین ارز به منظور گشایش اعتبار اسنادی/ثبت بروات وصولی اسنادی و انجام حواله ارزی با توجه به گروه کالایی مندرج در ثبت سفارش صادره از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند به نرخ رسمی یا از طریق بازار دوم ارز د ر سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما)، ارز حاصل از صادرات خود، ارز حاصل از صادرات دیگران، تهاتر، منابع ارزی واردکننده و منابع ارزی دیگران صورت گیرد.

بر این اساس پیش‌بینی شده است در مواردی که تأمین ارز از محل صادرات دیگران یا تهاتر صورت می‌پذیرد، آن بانک موظف است متعاقب درج شماره شبای حساب صادرکننده، مبلغ ارز، نرخ ارز مورد معامله و شماره پروانه صادراتی مربوطه در سامانه تأمین ارز با اخذ دستور پرداخت از واردکننده راسا نسبت به انتقال وجه ریالی به میزان مورد معامله به شماره شبای حساب صادرکننده و ثبت اطلاعات آن در سامانه تأمین ارز اقدام نماید. ضمناً تائید مراتب مذکور توسط صادرکننده در سامانه جامع تجارت نیز الزامی است.

 با صدور این بخشنامه صف ردیافت ارز در سامانه نیما کوتاه‌تر می‌شود و کارشناسان و فعالان اقتصادی پیش بینی می کنند روند واردات کالا سرعت گیرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما