ضربه 40 میلیارد دلاری کرونا به عربستان

کدخبر: 400973
اقتصاد نیوز: کرونا موجب شد سود غول نفتی عربستان که ستون فقرات درآمدی این کشور را تشکیل می دهد نصف شود. سود آرامکو در مقایسه با سال قبل حدود 40 میلیارد دلار کاهش یافته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از یورو نیوز،شرکت آرامکو، غول نفتی عربستان سعودی، اعلام کرد که سود این شرکت در سال ۲۰۲۰ تقریبا نصف شده و به ۴۹ میلیارد دلار رسیده است.

شرکت نفت عربستان سعودی اعلام کرد که سود این شرکت از ۸۸.۲ میلیارد دلار(۷۳.۸ میلیارد یورو) در سال ۲۰۱۹ به ۴۹ میلیارد دلار(۴۱ میلیارد یورو) در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. این برای دومین سال متوالی است که آرامکو با کاهش سودآوری مواجه می‌شود؛ در سال ۲۰۱۹ نیز سود این شرکت در مقایسه با سال ۲۰۱۸، ۲۰.۶ درصد کاهش یافته بود.

کاهش قیمت و تقاضای جهانی نفت در سال گذشته میلادی که در پی همه‌گیری ویروس کرونا رخ داد، علت اصلی کاهش سودآوری آرامکو عنوان شده است. در حالی که هر بشکه نفت برنت دریای شمال روز یکشنبه افزون بر ۶۴.۵ دلار معامله شد، این نرخ در آوریل گذشته به کمتر از ۲۰ دلار رسیده بود.
​دولت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۱۹ نسبت به عرضه عمومی ۱.۷۲۵ درصد از سهام شرکت ملی نفت این کشور(آرامکو) در بورس ریاض اقدام کرد. این عرضه که بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی تاریخ لقب گرفت، ۲۹.۴ میلیارد دلار درآمد، عاید دولت عربستان کرد. در ابتدا، هر سهم آرامکو ۳۲ ریال سعودی(۸.۵۳ دلار) قیمت خورد تا ارزش جاری این شرکت به ۱.۷ تریلیون دلار برسد و این شرکت را به عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان بدل کند.

البته در حال حاضر، شرکت اپل به دلیل رشد ۱۰۰ درصدی قیمت سهام آن در دوره شیوع کرونا بار دیگر عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان را از آرامکو پس گرفته است. این در شرایطی است که هر سهام آرامکو این روزها حدود ۳۵ ریال سعودی(۹.۳ دلار) معامله می‌شود که نسبت به کشف قیمت اولیه تنها ۹ درصد افزایش یافته است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما