گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز

علامت ایست بانک مرکزی در مقابل بسط نقدینگی

کدخبر: 408345
اقتصادنیوز : بانک مرکزی با توجه به کفایت منابع در بازار بین‌بانکی ریالی، با سفارش فروش اوراق بدهی دولتی بانک‌های متقاضی موافقت نکرد.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از  روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه 31  فروردین‌ماه 1400 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، شش بانک در مهلت تعیین‌شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 128.6 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته ثبات نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با توجه به کفایت منابع در بازار بین‌بانکی ریالی، با سفارش فروش اوراق بدهی دولتی بانک‌های متقاضی موافقت نکرد. معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش 45.3 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دو‌شنبه 6 اردیبهشت‌ماه انجام شد.

پی گیری های اقتصادنیوز نشان می دهد در شش ماه گذشته عدم بسط نقدینگی در بازار باز بی سابقه بوده است واین نخستین بسط نقدینگی در سال 1400 و در مقطع مذکور به حساب می آید.

 

در اکوایران ببینید:آهنربای بانک مرکزی به کار افتاد

به علاوه، در هفته منتهی به 6 اردیبهشت، دو بانک در دو نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند در مجموع به ارزش 24.8 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. همچنین در این دوره، مبلغ 140.1 هزار میلیارد ریال از ریپوی انجام شده در قالب اعتبارگیری قاعده‌مند سررسید شد. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند. همچنین در هفته منتهی به 6 اردیبهشت 457.5 میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما