گزارش های رسمی از گرانترین و ارزانترین نقاط کشور

دمای تورمی در استان های ایران/کردستان در صدر

کدخبر: 431698
اقتصاد نیوز: بررسی ها نشان می دهد در یکسال گذشته استان ایلام شاهد بیشترین افزایش در قیمت ها بوده است. همچنین در میان استان ها کشور استان تهران پایین ترین تورم را در یکسال منتهی به تیر ماه 1400 به ثبت رسانده است.

به گزارش اقتصادنیوز تورم سالانه در تیر ماه 1400 به 44.2 درصد رسید، این نرخ بالاترین نرخ تورم سالانه به ثبت رسیده در 25 سال اخیر است. علی رغم اینکه شاخص تورم سالانه در ماه ها اخیر در حال افزایش است، تورم نقطه به نقطه از مرز 50 درصد به 43.6 درصد در تیر ماه رسیده است، این موضوع بیانگر کاهش شتاب رشد قیمت ها در ماه های منتهی به تیر ماه جاری است. همچنین تورم ماهانه در اولین ماه تابستان عدد 3.5 درصد را نشان می دهد.

بر اساس بررسی های صورت گرفته در مورد تورم استان ها، استان ایلام به طور کلی در یکسال گذشته تورم بالاتری را نسبت به سایر استان ها تجربه کرده است.استان های کردستان، آذربایجان غربی و خراسان شمالی در زمره استان هایی قرار دارند که تورم بالایی را در یکسال منتهی به تیر 1400 تجربه کرده اند. استان تهران نیز پایین ترین تورم نقطه را در میان استان های کشور به ثبت رسانده است. به طور می توان بیان کرد که استان ها برخوردار در یکسال گذشته نسبت به استان های کم برخوردار تورم کمتری را تجربه کرده اند.

بالاترین تورم سالانه استانی

بالاترین تورم سالانه به ثبت رسیده در میان استان های کشور با 50.1 درصد به استان کردستان تعلق دارد، به بیان دیگر سطح عمومی قیمت ها در دوزازده ماه منتهی به تیر 1400 نسبت به دوازده ماه منتهی به تیر 99 بالغ بر 50 درصد افزایش داشته است. استان های خراسان شمالی و ایلام هر دو با به ثبت رساندن تورم سالانه 49.3 درصدی مشترکا در جایگاه دوم قرار دارند. به طور کلی بررسی شاخص تورم سالانه در میان استان های کشور نشان می دهد که استان های کم برخوردار تر، افزایش قیمت شدید تری را نسبت به سایر استان های کشور تجربه کرده اند.

تهران و قم در قعر جدول تورم

استان قم در میان استان های کشور پایین ترین تورم سالانه را به ثبت رسانده است، تورم سالانه تیر ماه در این استان 40.2 درصد برآورد شده است. جایگاه دوم پس از قم به استان تهران با تورم سالانه 41.7 درصدی تعلق دارد. بررسی ها نشان می دهد تورم در متاطق روستایی و شهری استان تهران به یک اندازه بوده است. در جایگاه سوم کمترین تورم سالانه استانی نیز استان سمنان با ثبت تورم 41.8 درصدی در تیر ماه قرار دارد.

4997617-01

ایلام در صدر تورم نقطه به نقطه

بر خلاف تورم سالانه، در شاخص تورم نقطه به نقطه این استان ایلام است که در صدر استان های کشور قرار دارد. تورم نقطه ای تیر ماه در این استان 53.9 درصد رقم خورده است. پس از ایلام به استان ها کهگیلویه و بیوراحمد و آذربایجان غربی به ترتیب با به ثبت رساندن تورم نقطه ای 52.7 درصد و 51.7 درصد در جایگاه های دوم و سوم قرار دارد. در شاخص تورم نقطه به نقطه نیز به مانند شاخص تورم میانگین، استان ها کم برخوردار به طور میانیگن تورم بالا تری را در یکسال گذشته تجربه کرده اند.

کمترین افزایش قیمت در تهران

بر اساس آمار ها منتشر شده استان تهران در میان استان های کشور کمترین تورم نقطه به نقطه را در تیر ماه امسال با 37.7 درصد به ثبت رسانده است. به بیان دیگر از تیر ماه سال 99 تا تیر ماه 1400 قیمت ها به میانگین در استان تهران بالغ بر 37 درصد افزایش داشته است. بررسی ها نشان می دهد که تورم نقطه ای تیر ماه در مناطق روستایی استان تهران بالغ 40 درصد بوده است. بنابراین در یکسال منتهی به تیر امسال، مناطق روستایی استان تهران تورم شدید تری را نسبت به مناطق شهری این استان تجربه کرده اند.

استان ها قم و سمنان نیز با به ثبت رساندن تورم 39.5 درصدی و 41.5 درصدی به ترتیب در جایگاه دوم و سوم کمترین تورم نقطه ای تیر 1400 قرار دارند.

تورم ماهانه استان ها در تیر 1400

در مورد تورم ماهانه چینش فهرست استان ها از نظر کمترین و بیشترین در مقایسه با تورم میانگین و نقطه به نقطه تغییر کرده است. بیشترین تورم ماهانه به ثبت رسیده در تیر ماه امسال در استان های کشور در استان لرستان رخ داده است، در اولین ماه از تابستان 1400 متوسط قیمت ها در این استان 5.9 درصد افزایش داشته است. استان های مازندران و خوزستان هر دو با تورم ماهانه 4.5 درصد، مشترکا در جایگاه دوم قرار دارند.

کمترین تورم ماهانه در میان استان متعلق به کدام استان است؟

استان سمنان به ثبت رساندن تورم 1.4 درصدی،  صاحب کمترین تورم ماهانه در تیر ماه 1400 بوده است. پس از استان سمنان استان سیستان و پلوچستان با به ثبت رساندن 1.6 درصد تورم در تیر ماه، در جایگاه دوم قرار دارد. با کمی اختلاف نیز استان خراسان رضوی در جایگاه سوم قرار دارد.

تورم ماهانه تیر در استان تهران نیز 4.1 درصد برآورد شده است، تورم ماهانه به ثبت رسیده در تهران از میانگین کشور بالاتر بوده و در زمره بالاترین تورم های ماهانه به ثبت رسیده در میان استان های کشور بوده است.

4997617-014

تیتر یک
  • قیمت بیت کوین و اتریوم کاهش یافت

    اقتصادنیوز: فدرال رزرو برای انقباضی کردن سیاست‌های پولی خود برنامه‌ریزی می‌کند، اما تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند در سال…

از دست ندهید
بلیط هواپیما