گزارش اقتصادنیوز از بازار طلا و ارز ایران؛

واکنش قیمت دلار ،طلا ، سکه و بورس به انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی

کدخبر: ۴۴۵۴۷۹
امروز چهارشنبه 14 مهر 1400 رئیس جدید بانک مرکزی معرفی شد. قیمت دلار ،طلا ، سکه و شاخص بورس به این انتصاب چه واکنشی نشان داد؟
واکنش قیمت دلار ،طلا ، سکه و بورس به انتصاب رئیس جدید بانک مرکزی

به گزارش اقتصادنیوز ،  امروز چهارشنبه 14 مهر 1400  جلسه هیات وزیران به ریاست سید ابراهیم رئیسی  برگزار شد. در این جلسه علی صالح آبادی که از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی معرفی شده بود ، از دولت رأی اعتماد گرفت. اما بازار ارز و طلای تهران به این انتصاب جدید چه واکنشی از خود نشان داد؟

قیمت دلار از چهارشنبه هفته گذشته وارد کانال 28 هزار تومان شده است. این اسکناس آمریکایی با تمام قوا  تا مرز 28 هزار و 390 تومان هم پیش رفت اما با اقدام فوری بانک مرکزی روند صعودی قیمت دلار  متوقف شد.  بانک مرکزی به افزایش قیمت دلار واکنش نشان داده است و گفته است پر قدرت بازار ارز را کنترل میکنیم.  بانک مرکزی قصد دارد، از دو جناح نوسان قیمت دلار را مدیریت کند. بازار ارز متشکل و سامانه نیما. بازار ارز متشکل منبع تامین اسکناس و سامانه نیما منبع تامین حواله محسوب می‌شود و شنیده‌ها حاکی از آن بود که بانک مرکزی قصد دارد از ابزار خود در این دو منبع تامین ارزی استفاده و نوسان قیمت دلار در این هفته را کنترل کند.

امروز چهارشنبه دولت سید ابراهیم رئیسی  سکاندار جدید بانک مرکزی را معرفی کرد.  بازار ارز از مدتها قبل به دنبال این انتصاب مهم بود. قیمت دلار در بازار امروز نسبت به ۲ روز پیش، با ۱۰ تومان کاهش، ۲۸,۰۵۰ (بیست و هشت هزار و پنجاه ) تومان نرخ گذاری شد.  با خبر انتصاب رئیس کل بانک مرکزی قیمت دلار  عقب نشینی کرد و  بر روی 27 هزار و 950 تومان قرار گرفت. 

قیمت طلا هم امروز نسبت به دو روز گذشته 5 هزار و 300 تومان پایین رفت و بر روی ۱,۱۶۰,۸۰۰ (یک میلیون و یکصد و شصت هزار و هشتصد ) تومان قرار گرفت. قیمت سکه امامی امروز  با کاهش ۰.۴۹ درصدی نسبت به ۲ روز پیش، ۱۱,۸۱۲,۰۰۰ (یازده میلیون و هشتصد و دوازده هزار) تومان معامله شد.

در این میان بورس تهران با رشد همراه شد. در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با رشد 3 هزار و 640 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 488 هزار واحد رسید. شاخص هم وزن نیز با رشد هزار و 790 واحدی در سطح 427 هزار و 282 واحدی ایستاد.  اما شاخص کل فرابورس 40 واحد پایین آمد و در سطح 21 هزار و 331 واحد قرار گرفت.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید