دو ابرچالش بورس امروز/افسونِ دلار و هراسِ از وین

کدخبر: 458166
از سویی سیگنال‌های منفی درباره مذاکرات برجامی موجب ریزش قیمت‌ها در بازار سهام می‌شود و از سوی دیگر رشد قیمت دلار تأثیر افزایشی بر بورس دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، برای پیش بینی بورس امروز –سه‌شنبه 9 آذر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز دوشنبه شاخص کل بورس 4 هزار و 183 واحد نزول کرد و به رقم یک میلیون و 363 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 821 واحد افت کرد و در رقم 374 هزار و 167 واحد ایستاد. اما شاخص کل فرابورس 9 واحد بالا آمد و به رقم 19 هزار و 503 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 184 نماد رشد قیمت و 309 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 37 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 61 درصد بازار افت قیمت داشتند.

سهم‌های صعودی

روز دوشنبه در بورس نماد‌های غبهنوش (شرکت بهنوش ایران)، شلعاب (شرکت لعابیران) و خمهر (مهر کام پارس) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز نمادهای حسسر (شرکت ریل سیر کوثر)، غگلپا (شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان) و بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

سهم‌های نزولی

در بورس نمادهای دروز (شرکت داروسازی روز دارو)، خپویش (شرکت سازه پویش) و فجام (شرکت جام دارو) در روز دوشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق شاهرود (کشرق)، بیمه دی (ودی) و بیمه تجارت نو (بنو) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز دوشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌سه‌شنبه است. در پایان معاملات روز دوشنبه بازار با مازاد عرضه‌ی 24 میلیارد تومانی بسته شد.

در پایان معاملات دیروز 42 نماد صف فروش و 33 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 26 درصد افزایش یافت و 142 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 35 درصد افت کرد و در رقم 118 میلیارد تومان ایستاد. 

پیش بینی بورس

سهم‌های پُرتقاضا

 در روز دوشنبه نماد حسیر (شرکت ریل سیر کوثر) با صف‌ خرید 20 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از حسیر، نمادهای ختوقا (شرکت قطعات اتومبیل ایران) و غگلپا (شرکت پگاه گلپایگان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

سهم‌های صفِ فروش

 روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 38 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و توسن (شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته باز هم شاخص کل بورس نزول کرد و برای سومین روز پیاپی شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. با این حال شاخص هم وزن تنها 821 واحد افت کرد و شاخص کل فرابورس 10 واحد بالا آمد. ناظران بازار یکی از علل تعادل در بازار را رشد قیمت دلار می‌دانند. دیروز قیمت دلار در حوالی نیمه کانال 29 هزار تومانی در نوسان بود. در بازار فردایی نیز قیمت دلار روند صعودی داشت و تا حدود 29 هزار و 450 تومان بالا آمد.

پس از آن که گفته شد احتمالا ایران و قدرت‌های موسوم به 4+1 به توافق موقت نخواهند رسید روند تغییرات قیمت دلار صعودی شد. از سویی سیگنال‌های منفی درباره مذاکرات برجامی موجب ریزش قیمت‌ها در بازار سهام می‌شود و از سوی دیگر رشد قیمت دلار تأثیر افزایشی بر بورس دارد. با این وصف می‌توان گفت دو روند متضاد بر بازار اثر می‌گذارند. این تضاد بر پیش بینی ناپذیری بازار افزوده است و می‌تواند نوسانات بورس را تشدید کند.   

دیروز نیز از یک سو شاخص کل بورس نزول کرد و از سوی دیگر شاخص فرابورس بالا آمد. بزرگان بورس مثل کچاد، فارس، فولاد، کگل، شستا، بورس، وبملت، کالا، شپدیس، ومعادن و اخابر نزول کردند و بیشترین اثر را بر افت شاخص کل بورس داشتند. اما در فرابورس نمادهای بپاس، کزغال، دماوند، اتکای، شصدف، بپیوند، آریا، حسیر و شاوان سبزپوش بودند و شاخص کل فرابورس را بالا کشیدند. بنابراین به نظر می‌‌رسد بازار در تلاطم اخبار سیاسی و نوسانات بازار ارز به سر می‌برد.  

پیش بینی بورس

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران، ۲۹ اردیبهشت

    اقتصادنیوز : نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با…

از دست ندهید
فلای تودی