گل به خودی اردوغان در ترکیه/ نرخ تورم ترکیه ۷۰ درصدی شد

کدخبر: ۴۹۳۵۶۴
آخرین داده‌های موسسه آمار ترکیه (TSI) نشان می‌دهد که افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل و مواد غذایی از عوامل کلیدی در افزایش نرخ تورم این کشور به ۷۰ درصد بوده است.
گل به خودی اردوغان در ترکیه/ نرخ تورم ترکیه ۷۰ درصدی شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، افزایش قیمت کالاها و افزایش هزینه های حمل و نقل برخی از عوامل اصلی افزایش نرخ تورم ترکیه به ۷۰ درصد است؛ براساس داده های موسسه آماری ترکیه (TSI) قیمت های آوریل تنها ۷.۲۵ درصد بالاتر از ماه گذشته است.

داده های جدید دوباره نشان می دهد که تلاش های رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای احیای اقتصاد هنوز به ثمر نرسیده است، پس از اینکه رئیس جمهور اردوغان رئیس جمهور وقت ترکیه، ناچی آگبال، رئیس بانک مرکزی را برکنار کرد، وضعیت اقتصادی ترکیه رو به وخامت رفت.

نرخ تورم ترکیه ۷۰ درصدی شد/ افزایش ماهانه ۷.۲۵ درصدی نرخ تورم در ترکیه

از آن زمان، مقامات پولی این کشور تلاش کردند تا نرخ تورم مصرف کننده را که در آوریل ۲۰۲۱ به ۱۷.۱۴ درصد رسیده بود مهار کنند؛ طبق گزارشات رسمی در ژانویه ۲۰۲۲، نرخ تورم این کشور ۳۶ درصد بود.

بر اساس داده‌ها، تاثیرگذارترین شاخص قیمت مصرف‌کننده ترکیه در ماه آوریل، هزینه‌های حمل و نقل بوده است که نسبت به ۱۲ ماه قبل بیش از دو برابر شده است. مواد غذایی و نوشیدنی های غیر الکلی (۱/۸۹ درصد) یکی از سه گروه کالایی هستند که تغییر سالانه قیمتی آنها بیش از ۷۰ درصد است. قیمت اثاثیه و لوازم خانگی ۷۷.۶۴ درصد افزایش یافته است.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید