نیم‌قرن با اقتصاد ایران، 26 خرداد

اتصال دریای خزر به خلیج فارس ۱۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد

کدخبر: ۵۰۲۱۳۲
اقتصادنیوز : نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.
اتصال دریای خزر به خلیج فارس ۱۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد

ما در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.

در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1352، 1362، 1372، 1382 و 1392 تقدیم مخاطبان می‌شود.

۲۶ خرداد ۱۳۵۲؛ سرمایه بانک بین‌المللی سرمایه‌گذاری ایران به ۱.۴ میلیارد دلار می‌رسد

بانک بین‌المللی سرمایه‌گذاری ایران در لندن طی یک دو ماه آینده شروع به کار می‌کند و اقدامات وسیعی در جهت تجهیز منابع خارجی برای اجرای طرح‌های عمرانی و صنعتی آغاز خواهد کرد.

در این بانک، دو بانک ایرانی و ۹ بانک مهم و معتبر اروپایی، آمریکایی و ژاپنی مشرکت دارند و سرمایه آن به تدریج به بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

داریوش مهاجر اسکویی، معاون سابق سازمان برنامه که به سمت مدیرعامل بانک بین‌المللی سرمایه‌گذاری ایران در لندن برگزیده شده است، گفت: هدف اساسی از تاسیس بانک بین‌المللی سرمایه‌گذاری ایران در لندن فراهم آوردن امکانات بیشتر برای جلب سرمایه‌های خارجی جهت اجرای طرح‌های صنعتی و اقتصادی در ایران است.

علاوه بر این، بانک بین‌المللی سرمایه‌گذاری ایران در لندن به توسعه مبادلات و مناسبات بازرگانی خارجی ایران کمک خواهد کرد و یکی از وظایف این بانک ایجاد بازار وسیع برای کالاهای ایرانی به خصوص در کشورهای عضو بازار مشترک می‌باشد.

بانک‌های ملی و توسعه صنعتی و معدنی از ایران عضویت بانک بین‌المللی سرمایه‌گذاری را دارند و امور نمایندگی این بانک را نیز انجام می‌دهند.

۲۶ خرداد ۱۳۶۲؛ واگذاری اراضی منطقه ولنجک به اعضای ۷۶ شرکت تعاونی مسکن کارمندی

تنها مسوول در امر واگذاری زمین در شهرها، سازمان زمین شهری است و هر فرد موظف است از دستگاه‌ها بخواهد وظیفه اش را انجام دهد.

با واگذاری زمین در منطقه ولنجک حدود ۱۱ هزار خانواده عضو شرکت‌های تعاونی مسکن صاحب خانه خواهند شد.

مهندس حسینیان، مدیرکل سازمان زمین شهری استان تهران درباره تحویل زمین به اعضای ۷۶ شرکت تعاونی مسکن کارمندی گفت: در جهت استمرار در جهت استمرار سیاست دولت مبنی‌بر خانه‌دار شدن افراد، اراضی منطقه ولنجک از طریق از طریق سازمان زمین شهری به اعضای ۷۶ شرکت تعاونی مسکن واگذار شده است.

وی افزود: کلیه اراضی محدوده شهرها فقط از طریق سازمان زمین شهری واگذار شده و هیچ سازمان دیگری حق دخالت و تصرف در این اراضی را ندارد.

حسینیان ادامه داد: این سازمان بر اساس قانون قاطعانه این زمین‌ها را تحویل خواهد داد و انتظار دارد تمام ارگان‌ها و سازمان‌های دیگر نیز از این قانون تبعیت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که نحوه احداث ساختمانی در اراضی یادشده به چه صورت است؟ گفت: با توجه به امر استفاده حداکثر از کارایی زمین در تهران ناگزیر هستیم ضمن تامین فضای سبز و آزاد، تامین مسکن نیز بنماییم بدین جهت این مسکن‌ها تماماً به‌صورت آپارتمان‌های سه طبقه خواهد بود و در آینده با تامین مسائل تکنیکی و فنی تعداد طبقات بیشتر و ساختمان‌ها مرتفع‌تر خواهد شد.

وی افزود: تهیه نقشه این آپارتمانها به عهده سازمان زمین شهری بوده و متقاضیان واجد شرایط فقط حق تغییر در نمای درونی ساختمان را دارند.

مدیرکل سازمان زمین شهری استان تهران سپس در مورد آن دسته از متقاضیانی که واجد شرایط واگذاری زمینی بوده ولی توانایی مالی پرداخت بهای زمین در این منطقه را ندارند، گفت: این دسته افراد می‌توانند از اراضی مناطق دیگر مانند شهرک غرب و افسریه استفاده کنند.

۲۶ خرداد ۱۳۷۲؛ کاهش ارزش پول‌های اروپایی و ژاپن در برابر ریال

ارزش برابری چند ارز معتبر که صبح امروز (چهارشنبه) در سیستم بانکی کشور معامله می‌شد در مقابل ریال کاهش یافت.

بیشترین سقوط نرخ‌ها متوجه پوند انگلیس بود که نسبت به دیروز با ۲۱ ریال کاهش روبه‌رو شد. همچنین فرانک سوئیس ۱۴ ریال، یه ژاپن ۱۳ ریال، مارک آلمان ۱۲ ریال و فرانک فرانسه ۴ ریال کاهش نرخ داشتند.

نرخ خرید و فروش دلار آمریکا تغییری نسبت به روزهای گذشته نداشت، اما درهم امارات نسبت به دیروز ۲ ریال افزایش پیدا کرد.

آخرین قیمت چند ارز معتبر صبح امروز در سیستم بانکی کشور به شرح زیر بود.

نوع ارز

خرید (ریال)

فروش (ریال)

دلار آمریکا

1623

1625

مارک آلمان

985

988

یکصد ین ژاپن

1533

1537

پوند انگلیس

2461

2467

فرانک سوئیس

1103

1106

فرانک فرانسه

293

295

درهم امارات

442

444

 

 

رئیس مجلس عربستان از «قالی سلیمان» دیدن کرد

رئیس مجلس عربستان سعودی به همراه هیاتی از نمایندگان این مجلس و بازرگانان کشور متبوع خود از کارخانه قالی سلیمان در اصفهان دیدن کرد.

صالح بن محمد بن عزیز که به همراه عده‌ای از بازرگانان سعودی به ایران سفر کرده است، در روزهای اخیر از چند واحد صنعتی و تولیدی در ایران بازدید کرد و با توانمندی‌های تولیدی ایران آشنا شد.

وی در این بازدید از ایران به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فرش یاد کرد و خواهان گسترش روابط تجاری بین صنایع مختلف ایران و عربستان شد.

دکتر حسن کاردان، مدیرعامل شرکت قالی سلیمان در این بازدید با اشاره به توانمندی صنعت فرش ایران ابراز امیدواری کرد که برای مفروش کردن ابنیه مقدس عربستان ازجمله مسجد رسول از فرش ایرانی استفاده شود.

 

هاشمی رفسنجانی شرکت‌های هواپیمایی را به استفاده از هواپیمای ایران ۱۴۰ فراخواند

صنایع دفاعی کشور براساس آموخته‌های دوران جنگ طراحی شده است. حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بدو ورود به اصفهان گفت: هواپیمای ایران ۱۴۰ هواپیمای بسیار مطمئن و راحتی است و از این جهت می‌تواند برای سفرهای داخلی کارایی خوبی داشته باشد.

وی با قدردانی از زحمات دست‌اندرکاران تولید‌کننده هواپیمای ایران ۱۴۰ گفت: این هواپیما دیگر آن هواپیمای اوکراینی سابق نیست و ساخت آن کاملاً داخلی و ملی شده است.

وی با اشاره به پرداخت هزینه ساخت این هواپیما از سوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: هواپیمای ایران ۱۴۰ از نظر کیفی از بسیاری از هواپیماهای موجود بهتر است و صنعت هوایی کشور به‌دلیل صنعتی شدن مملکت بسیار قوی شده است.

وی با بیان اینکه قوی شدن بنیه صنعتی کشور در گرو تقویت صنایع هواپیماسازی است بر ضرورت به‌کارگیری این نوع هواپیما در پروازهای داخلی تاکید کرد.

طرح اتصال دریای خزر به خلیج فارس به ۱۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد

طرح بزرگ اتصال دریای خزر به خلیج فارس که «ایران رود» نام دارد در صورت اجرا به ۱۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.

دکتر بدیع‌الزمانی طراح «ایران رود» که این طرح را در سفر آقای خاتمی به آمریکا ارائه داده بود هم‌اکنون در تهران حضور دارد.

وی گفت: با احداث یک آبراه پهن از بندر چابهار تا بندر ترکمن به طول ۱۴۰۰ کیلومتر می‌توان دریای خزر را به خلیج فارس متصل کرد.

به گفته وی برای اجرای این طرح ۱۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است و طی مدت 20 سال احداث خواهد شد.

26 خرداد 1392؛ حسن روحانی پیروز انتخابات

مشارکت 36.7 میلیونی در انتخابات و رای 18.6 میلیونی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، کار این انتخابات را در دور نخست تمام کرد.

روحانی در شرایطی با 50.7 درصد آرا در صدر جدول رده‌بندی انتخابات ایستاد که محمدباقر قالیباف نزدیک‌ترین رقیب او توانسته بود 16.6 درصد آرا را به‌دست آورد.

حسن روحانی، عضو شورای عالی امنیت ملی، نایب رئیس اسبق مجلس و همچنین مذاکره‌کننده ارشد اتمی در دوران ریاست‌جمهوری سیدمحمد خاتمی است و اگر حمایت‌های همه‌جانبه رئیس دولت اصلاحات و اکبر هاشمی رفسنجانی نبود شاید روحانی تا این حد از اقبال عمومی روبرو نمی‌شد. اقبالی که باعث شد برخلاف غالب پیش‌بینی‌ها، انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم به دور دوم کشیده نشود و روحانی را «یک ضرب» به خیابان پاستور و دفتر ریاست‌جمهوری بفرستد. 

واکنش بازار به نتیجه انتخابات

بازار ریخت. این ابتدایی‌ترین و اولین نتایج انتخابات دیروز در کشور بود. افت شدید قیمت‌ها از ساعات ابتدایی فعالیت روز گذشته بازار ارز و سکه و موج تازه‌ای از خوش‌بینی‌ها را متوجه بازار و آینده روشن‌تر آن کرده است.

دیروز روند افت قیمت‌ها در بازار به‌ویژه در بازار ارز امکان به راه افتادن موج بلند «فروش بزرگ» ارز و سکه را تقویت کرده است.

دیروز اغلب مراجعان به بازار را فروشنده‌ها تشکیل داده بودند.

براساس سخنان گذشته مقامات اقتصادی و بانکی کشور حداقل 18 میلیارد دلار ارز در دست مردم پس‌انداز شده است که بالاخره زمانی برای عرضه و فروش وارد بازار خواهد شد.

بهای دلار آمریکا در سطح 3440 تومان بود که نسبت به قیمت 3630 تومان روز پنج‌شنبه تقریبا 170 تومان افت کرده است. تا زمان اعلام نهایی نتایج انتخابات در ساعات کار بازار دیروز انتظار برای افت قیمت دلار به کانال 3300 تومان نیز وجود دارد.

دیروز در بازار سکه نیز مشابه این اتفاق رخ داد و سکه طرح جدید تقریبا با رسیدن به نرخ یک میلیون و 240 هزار تومان بر تابلوها نسبت به قیمت روز پنج‌شنبه حداقل 75 هزار تومان افت ثبت کرده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید