کدام کالا در مهر 1401 تورم منفی را تجربه کرد؟

تورم ماهانه مسکن، پوشاک و خوراکی ها زیر ذره بین

کدخبر: ۵۳۰۸۱۵
تورم ماهانه در مهر ماه امسال 3 درصد برآورد شده، به عبارت دیگر خانوار ایرانی در مهر ماه برای تهیه سبد مشخصی از کالا و خدمات حدود 3 درصد بیشتر از شهریور ماه هزینه کرده اند.
تورم ماهانه مسکن، پوشاک و خوراکی ها زیر ذره بین

به گزارش اقتصادنیوز، بررسی ها نشان می دهد روغن ها و چربی ها تنها گروه کالایی هستند که در مهر ماه تورمی منفی را به ثبت رسانده اند. این در حالیست که تورم نقطه‌ای این گروه بالغ بر 259 درصد برآورد شده است.

بررسی سبد هزینه خانوار ایرانی در مهر و شهریور

تورم ماهانه در مهر ماه امسال 3 درصد برآورد شده، به عبارت دیگر خانوار ایرانی در مهر ماه برای تهیه سبد مشخصی از کالا و خدمات حدود 3 درصد بیشتر از شهریور ماه هزینه کرده اند. 

تورم مهرماه تحت تاثیر گرانی غیرخوراکی ها

تورم ماهانه اقلام خوراکی و آشامیدنی ها 2.2 درصد به ثبت رسیده این در حالیست که تورم کالا های غیر خوراکی 3.5 درصد بوده است.  این آمار نشان می دهد تورم مهر ماه بیشتر متأثر از گرانی اقلام غیرخوراکی ها بوده است.

 بررسی ها نشان می دهد تورم خدمات از علل اصلی بالا رفتن تورم در ماه گذشته بوده است. در میان گروه های خوراکی تنها یک گروه تورم منفی را تجربه کرده، تورم روغن و چربی ها در مهر ماه منفی 1.6 درصد به ثبت رسیده است در حالی که تورم نقطه به نقطه روغن و چربی ها در مهر ماه 259 درصد براورد شده است.

بر این اساس می توان گفت که قیمت روغن که در چند ماه گذشته علی الخصوص در خرداد به شکل سرسام آوری بالا رفته بود در دو سه ماه اخیر کاهش قیمتی جزئی را تجربه کرده است.

البته این تورم منفی با جهش بالای این کالا در چند ماه گذشته قابل مقایسه نیست و حدودا قیمت روغن بالغ بر 3.5 برابر مهر سال گذشته است.

kw9U597r7YHs

تورم ماهانه آموزش چقدر شد؟

در میان گروه های اقلام غیر خوراکی و خدمات نیز پایین ترین تورم ماهانه به ثبت رسیده با 0.2 درصد به آب، برق و سوخت رسانی تعلق دارد. تورم ماهانه آموزش در مهر ماه امسال 15 درصد براورد شده، این نرخ بالاترین تورم رقم خورده در میان تمامی گروه ها اعم از خوراکی و غیر خوراکی است.

تورم ماهانه مسکن همچنان صعودی است

با وجود اینکه از فصل تابستان خارج شده ایم اما همچنین تورم مسکن بالاست، تورم ماهانه مسکن و اجاره نیز در مهر ماه 6.1 درصد به ثبت رسیده که در زمره بالاترین تورم ها در میان دیگر گروه ها قرار دارد.

از منظر تورم نقطه به نقطه نیز بالاترین نرخ در گروه هتل و رستوران رقم خورده است، تورم نقطه ای این گروه 81 درصد به ثبت رسیده است. همچنین تورم پوشاک و کفش نیز در ماه گذشته 2.7 درصد برآورد شده است.

photo_2022-10-28_16-01-05

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی