فشار بازارساز در بازار ارز/ حباب سکه و طلای آب شده افزایش یافت

کدخبر: ۵۳۶۶۱۸
علیرغم ماندگاری اونس طلا در محدوده فوق، در معاملات روز قبل قیمت سکه امامی رشد کرد و به بالای نیمه کانال ۱۶ میلیون تومانی نفوذ کرد، رشد قیمت سکه امامی موجب شد حباب سکه امامی مانند پیش بینی ها رشد کند و رشد قیمت به حباب سکه فشار وارد کند. علاوه بر سکه امامی حباب طلای آب شده هم در روز قبل رشد کرد.
 فشار بازارساز در بازار ارز/ حباب سکه و طلای آب شده افزایش یافت

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، حباب هرات روز قبل ناپدید شد، حباب درهم رشد کرد و فاصله حباب سلیمانیه از دلار تهران زیاد شد، تابلوی معاملات نشان می دهد که بازار تحت فشار  کنترل بازارساز است و بازار  کنترل شده است

 

IMG_20221122_181755_240

روز قبل پلیس از بازداشت ۶۳ اخلالگر ارزی خبر داد، موضوعی که نشان میدهد جو بازار به شدت امنیتی است.

کمیته  بازگشت ارز حاصل از صادرات در بانک مرکزی جایگزین کمیته اقدام ارزی شده که توسط سازمان توسعه و تجارت تشکیل شد بود، این اقدام مخالفان خود را داشت.

 

IMG_20221122_181803_645

 

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران در نشست اخیر شورای روسای اتاق‌‌های استانی با تاکید بر اینکه موضوعات مربوط به صادرات باید در سازمان توسعه تجارت مورد تصمیم‌گیری قرار گیرد و بانک مرکزی نیز ابزار لازم برای مدیریت ارز را در اختیار دارد، گفت: زمانی که موضوع انتقال کمیته اقدام ارزی از سازمان توسعه تجارت به بانک مرکزی عنوان شد، اتاق ایران مخالفت خود را اعلام کرد با این وجود نامه‌ای هم با امضای روسای هر سه اتاق بازرگانی اصناف و تعاون تهیه کردیم و مخالفت خود را با این موضوع به اطلاع رئیس‌جمهور رساندیم.

ناتوانی بانک مرکزی در ایفای تعهدات ارزی و عدم  همکاری با مجموعه های وزرات صنعت، معدن و تجارت، گمرک و بخش خصوصی باعث شده بود تا تفویض اختیار پیگیری ایفای تعهدات ارزی در اختیار وزارت صنعت معدن و تجارت قرار بگیرد.

 در حقیقت این کمیته به عنوان واسطی عمل می کرد که سیاست های ارزی و تجاری را به یکدیگر نزدیک می کرد و با فهم مشکلات تجاری راه را برای ایفای تعهدات ارزی برای بانک مرکزی هموار می کرد. حال با برگشت این مسؤلیت به بانک مرکزی برخی کارشناسان معتقدند که بخش کارشناسی بانک مرکزی در این زمینه باید قوی تر شود. زیرا مسولیت بانک مرکزی در این زمینه بسیار سنگین است و بانک مرکزی باید مسیر ایفای تعهدات ارزی را هموار کند.  

در شرایط تحریم و مقطع حساس بازار ارز، به نظر می رسد اختیارات برای کنترل ارز به بانک مرکزی سپرده شده،انتشار اوراق ارزی، انتشار اوراق سکه و تشکیل کمیته  بازگشت ارز حاصل از صادرات در بانک مرکزی نمونه ای از این اقدامات است که وظایف بانک مرکزی را برای کنترل بازار ارز سنگین می کند، در حالیکه بانک مرکزی باید برای کنترل تورم  بر نرخ بهره، پایه پولی و اعتبارات و ترازنامه خود تمرکز کند، تفویض اختیارات گوناگون، تمرکز‌بانک‌مرکزی را از مسولیت های اصلی کاهش می دهد و با افزایش تعداد مسوولیت ها کیفت انجام آن ها کاهش پیدا کند، همچنین با توجه به آنکه صادرکنندگان و واردکنندگان پاشنه آشیل اقتصاد در شرایط تحریم هستند در صورتی از حمایت کافی برخوردار نشوند و یا دچار مشکلات بیشتری شوند روند تامین ارز و تامین کالای مورد نیاز برای کشور سخت تر می شود و با برهم‌خوردن توازن در معادلات ارزی، بازار ارز دچار مشکل خواهد شد، علی الخصوص که با توجه به اختلاف بالای دلار نیما انتظار می روند میزان واردات روند صعودی بیشتری به خود بگیرد.

  افزایش حباب سکه و طلای آب شده

اونس طلا در برزخ محدوده ۱۷۴۰ دلار گرفتار شده و اظهارات ضد و نقیض از تصمیمات فدرال رزرو در جلسه چهاردهم دسامبر برای افزایش نرخ بهره  موجب شده پیش بینی تصمیم فدرال رزرو در جلسه آتی سخت باشد.

علیرغم ماندگاری اونس طلا در محدوده فوق،  در معاملات روز قبل قیمت سکه امامی رشد کرد و به بالای نیمه کانال ۱۶ میلیون تومانی نفوذ کرد، رشد قیمت سکه امامی موجب شد حباب سکه امامی مانند پیش بینی ها رشد کند و رشد قیمت به حباب سکه فشار وارد کند. علاوه بر سکه امامی حباب طلای آب شده هم در روز قبل رشد کرد.

فاکتور ‌مهم چرخش بازار سرمایه

بازار سرمایه روز قبل شروع منفی و پر عرضه ای داشت ولی در ادامه خساپا و سهام خودرویی مورد  استقبال قرار گرفتند و یک برگشت مثبت را ثبت کردند، گفته می شود عرصه خودرو پس ازاین قرار است در بورس کالا انجام شود و به جای قیمت گذاری دستوری در این بازار معامله شود همین مسئله ، موجب افزایش تقاضا برای سهام خودرویی و بازگشت قیمت این سهام  شد ولی آنچه می تواند ‌یک بازگشت دسته جمعی  و شروع مجدد روند صعودی بازار را تایید کند افزایش قابل توجه ارزش معاملات خرد و همراهی گروه  پالایشگاهی و سایر گروه ها است که همراه با شکست مقاومت می تواند  ادامه روند صعودی را در بازار تایید کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید