گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلا؛

قیمت دلار یخ زد / کاهش قیمت طلا و سکه

کدخبر: ۵۵۲۴۹۰
اقتصادنیوز :عده ای از معامله گران می گفتند با نوسان محدود نرخ حواله درهم در دو سه روز اخیر نرخ دلار در بازار یخ زده است.
قیمت دلار یخ زد / کاهش قیمت طلا  و سکه

به گزارش اقتصادنیوز ، هوای بازار ارز تهران امروز سه شنبه 11 بهمن 1401 بارانی بود و کمتر کسی برای خرید  و فروش ارز روانه بازار شد. نرخ دلار امروز برای سومین روز متوالی در یک محدوده خاص معامله شد.عده ای از معامله گران می گفتند با نوسان محدود نرخ حواله درهم در دو سه روز اخیر نرخ دلار در بازار یخ زده است. 

از سوی دیگر هرات و سلیمانیه هم نوسان صعودی قابل توجهی را ثبت نکردند و هرکدام بین 200 تا 250 تومان رشد کرده بودند .

قیمت دلار و یورو در بازار رسمی 

در بازار رسمی هم قیمت دلار امروز نوسان محدودی را تجربه کرد. سایت بازار متشکل در زمان نگارش این گزارش قیمت دلار را 43 هزار و 176 تومان درج کرده بود. روز گذشته قیمت در سایت مذکور در محدوده 43 هزار و 225 تومان معامله شده بود. 

نرخ یورو هم عصر امروز در سایت بازار متشکل در مقایسه با عصر دیروز 143 تومان افت کرد و بر روی 46 هزار و 800 تومان قرار گرفت. 

در صرافی ملی هم قیمت دلار برای خرید 43 هزار و 176 تومان بود و برای فروش 43 هزار و 608 تومان معامله شد. همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو 46 هزار و 800 تومان  و قیمت فروش یورو 47 هزار و 268 تومان  است.

نوسان‌گیران افزایشی در روزهای ابتدایی هفته روی تیراندازی در سفارت آذربایجان در تهران و همچنین حمله پهپادی به تاسیسات اصفهان مانور زیادی دادند. با این حال، روز دوشنبه و امروز  خبری از نوسان‌گیران افزایشی نبود و از نگاه برخی فعالان این موضوع به آن معناست که بازارساز دور تازه‌ای از عرضه ارز را آغاز کرده است و به دنبال کاهش قیمت‌ها در طول دهه فجر است.

احتیاط معامله گران از اظهارات رابرت مالی 

از سوی دیگر به نظر می رسد اظهارات رابرت مالی مورد توجه بازیگران ارزی قرار گرفته است و عده ای از معامله گران دلار در سرمای زمستان به لاک احتیاط فرو رفته اند.

رابرت مالی در تازه ترین اظهارات خود گفته آماده تداوم مذاکرات غیرمستقیم با ایران هستیم و آمریکا به دنبال تغییر حکومت ایران نیست.

مالی گفت کار او نوشتن متن ترحیم  برجام نیست و تمایلی ندارد که مرده یا زنده بودن برجام را اعلام کند و گزینه نظامی دشوار و خطرناک است؛ رئیس جمهور آمریکا تنها در صورت لزوم به آن متوسل خواهد شد.

اظهارات مالی از نگاه بخشی از فعالان نشان می دهد که آمریکا هم چنان تمایل بیشتری به دیپلماسی دارد و این موضوع می تواند در آینده به گشایش در زمینه تنش های هسته ای کمک کند. عده ای از معامله گران می گفتند به نظر می رسد آمریکا تا حدودی از اعلام مرگ برجام عقب نشینی کرده و همچنان تمایل به ادامه مذاکرات بر سر مناقشه هسته ای با ایران دارد. 

موضع گیری جدید آمریکا در حالی است که قبل از این مقامات سیاسی آمریکایی و... بارها اعلام کرده بودند برجام از دستور کار خارج شده است و تمرکزشان بر روی احیای برجام نیست. 

 رمز گشایی از پیام آمریکا به ایران 

با این حال عده ای از  فعالان با رمز گشایی از پیام آمریکا به ایران می گفتند سرنوشت  برجام در انتظار اوکراین است.

 آنها معتقد بودند سفر روز یکشنبه وزیر خارجه قطر به تهران و ارائه پیام آمریکا به طرف ایرانی که به گفته حسین امیرعبداللهیان حاوی ایده هایی درباره بحران اوکراین بود، صفحه جدیدی را درخصوص مساله برجام گشود. با واکاوی صحبت های وزرای خارجه قطر و ایران در می یابیم که به نوعی سرنوشت برجام و مذاکرات هسته ای با داستان اوکراین گره خورده است و تا مساله اوکراین و اتهامات وارده حل وفصل نشود، نمی توان نسبت به احیای مذاکرات هسته ای امید چندانی داشت

قیمت طلا  و سکه  پایین آمد

قیمت اونس طلا در بازار امروز ریزش کرد و تا سطح 1902 دلار پایین آمد. این قیمت در مقایسه با دیروز 20 دلار کاهش را نشان می دهد.  

در بازار داخلی ایران قیمت طلا 18 عیار  مانند روز گذشته مسیر کاهش را دنبال کرد. آن طور که سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام کرده قیمت طلا 18 عیارعصر امروز تا 2 میلیون و 112 هزار و 700 تومان بالا رفته است که در مقایسه باعصر رنج بود. در زمان نگارش این گزارش  قیمت طلا 18 عیار  و بر روی 2 میلیون و 71 هزار و 100 تومان قرار گرفت. این قیمت نسبت به دیروز 41 هزار و 600 تومان پایین تر بود. 

قیمت سکه امامی هم امروز در مرز 23 میلیون و 24 میلیون  تومان معامله شد. عصر امروز قیمت هر قطعه سکه امامی 23 میلیون و 998 هزار تومان بود. روز گذشته فلز گران بهای داخلی در محدوده 24 میلیون و 93 هزار تومان به فروش رسیده بود. 

 

تیتر یک
کارگزاری مفید