رصد بازار خودرو؛

صادرات خودرو به روسیه به بن بست خورد

کدخبر: ۵۵۵۷۱۸
تلاش خودروسازان برای صادرات خودرو به همسایه شمالی ناکام ماند.
صادرات خودرو به روسیه به بن بست خورد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکو ایران ، وزارت صنایع و بازرگانی روسیه گفته است واردات خودروهای ایرانی به روسیه به دلیل نداشتن گواهینامه های تایید مقدور نمی باشد. این وزارتخانه افزود، تاکنون هیچ درخواستی در این رابطه از سوی خودروسازان دریافت نکرده است.

آن طور که اخبار منتشر شده نشان می دهد دریافت گواهینامه تایید یکی از شروطی است که خودروسازان ایرانی برای حضور در خاک فدراسیون روسیه آن را رعایت کنند.

خبرگزاری ریانووستی در این ارتباط خبری را منتشر کرده و مدعی شده خودروسازان ایرانی گواهی تایید یاد شده را ندارند و تا کنون نیز درخواستی در این زمینه از سوی طرف ایرانی به واحد صدور این گواهینامه در وزارت صنایع و بازرگانی روسیه ارائه نشده است.

پیش تر مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور از عرضه محصولات خود به روسیه خبر داده بودند. در آخرین اظهارنظر در این ارتباط مدیرعامل ایران خودرو دی ماه امسال از صادرات دو هزار دستگاه انواع تارا و دنا به بازار روسیه تا پایان سال جاری خبر داده بوددیگر خودروساز بزرگ کشور یعنی سایپا هم برای حضور در بازار روسیه مشغول برنامه ریزی بود. مدیرعامل سایپا از حضور شاهین و ال 90 ایرانی در بازار روسیه گفت. محمدعلی تیموری پا را فراتر گذاشت و از تولید مشترک ال 90 ایرانی با مشارکت روسیه ها خبر داد. . به نظر می رسد مدیران ارشد ایران خودرویی و سایپا چندان از مشکلات صادرات به بازار روسیه خبر ندارند.   

جنگ روسیه و اوکراین و به دنبال آن خروج برندهای جهانی خودروساز از بازار خودروی روسیه زمینه را برای حضور دوباره خودروسازان ایرانی در بازار این همسایه شمالی فراهم کرد. رویای حضور دوباره خودروهای ایرانی در جاده های روسیه با برگزاری نمایشگاه اتومبیلیتی 2022 روسیه حضور پررنگ زنجیره خودروسازی کشور بیش از پیش رنگ واقعیت به خود گرفت و کار تا جایی پیش رفت که حتی قیمت تارا و شاهین در بازار روسیه مشخص شد. اما به نظر می رسد با اطلاعیه وزارت صنایع و بازرگانی روسیه همچنان خودروهای ایرانی راه درازی برای حضور در بازار روسیه در پیش دارند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی