نیم‌قرن با اقتصاد ایران، 29 بهمن

تصمیم جدید؛ نرخ‌گذاری انواع کفش براساس سانتی‌متر!

کدخبر: ۵۵۵۸۴۱
اقتصادنیوز: نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با اقتصاد ایران ارتباط پیدا می‌کنند.شرایط فعلی اقتصادی ارتباط مستقیمی با گذشته آن دارد.
تصمیم جدید؛ نرخ‌گذاری انواع کفش براساس سانتی‌متر!

در این بخش تلاش داریم اخبار و گزارش‌های اقتصادی را به گونه‌ای به تصویر بکشیم تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.« اقتصادنیوز » از آبان 1399 هر روز اقدام به انتشار اخبار و گزارش‌های اقتصادی همان روز سال‌های 1350، 1360، 1370، 1380 و 1390 کرد.

پارسال نیز هر روز در بخش «نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار همان روز در سال‌های اول هر دهه در نیم قرن گذشته را منتشر کردیم.در ابتدای قرن پانزدهم با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1352، 1362، 1372، 1382 و 1392 تقدیم مخاطبان می‌شود.

بازگشت به کار خانم معلم مازندرانی/ پیگیری امام جمعه قائمشهر نتیجه داد

واکنش قیمت خودروهای وارداتی به صعود دلار؛ افزایش 350 میلیون تومانی اوتلندر + جدول

مدرسه خیریه افشار در لیست مولدسازی؟/ آقایان این مدرسه از اموال دولت نیست

29 بهمن 1352؛ نرخ‌گذاری انواع کفش براساس سانتی‌متر

نرخ رسمی انواع پوشاک و کفش امروز از تصویب هیات عالی نظارت گذشت و جهت اجرا به اتاق اصناف ابلاغ گردد.

به موجب مقررات قانون نظام صنفی فروشندگان ملزم هستند نرخ‌های اعلام‌شده را در روی برچسب قیمت نوشته و در برابر دید خریدار قرار دهند.

به موجب نرخ اعلام‌شده قیمت انواع پوشاک به شرح زیر است:

دخترانه – شلوار تریکو 300 ریال، پیراهن تریکو 400 ریال، شلوار کشباف 150 ریال، بلوز 120 ریال، جوراب ساق بلند 40 ریال، شورت نایلونی 20 ریال.

پسرانه – شلوار کابویی 160 ریال، کت و شلوار نخی 700 ریال، بلوز 170 ریال، پیراهن 140 ریال، شلوار پیراهن کشی 180 ریال، جوراب 20 ریال، اسلیب نخی 35 ریال، زیر پیراهن نخی 40 ریال.

مردانه – شلوار نخی 300 ریال، کت و شلوار  پشمی 1250 تا 2200 ریال، پیراهن 170 ریال، شلوار پشمی 450 تا 600 ریال، بلوز 200 تا 550 ریال، زیر پیراهن 40 ریال، شورت 40 ریال، جوراب 25 ریال.

زنانه: جوراب شلواری 60 تا 140 ریال، شلوار از 250 تا 450 ریال، بلوز 250 ریال، پیراهن تریکو 850 ریال، دامن تریکو 300 ریال، دامن پشمی 400 ریال، شورت 27 ریال و کرست 28 ریال.

به موجب صورت رسمی نرخ‌ها قیمت ارزان‌ترین نوع کفش پسرانه 191 ریال و گرانترین آنها زنانه 536 ریال قیمت‌گذاری شده است.

نرخ کفش‌های پسرانه به طور تقریبی و متوسط با در نظر گرفتن انواع مختلف مدل‌ها سانتی‌متری 6.6 تا 10 ریال، کفش های دخترانه سانتی متری 5.5 تا 10 ریال، زنانه سانتی متری 8 تا 12 ریال و مردانه سانتی متری 8 تا 12.5 ریال تعیین و اعلام شده است.

اعتراض کمیته ملی حمایت از مصرف‌کننده نسبت به قیمت‌ها

کمیته ملی حمایت از مصرف‌کننده یکبار دیگر نسبت به حراج‌های غیرواقعی فروشگاه‌ها و سوپرها و تبلیغات گمراه‌کننده آنان اعتراض کرد و در این باره از نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و اتاق اصناف که در جلسه شرکت داشتند توضیح خواست.

نماینده اتاق اصناف درباره اقداماتی که تاکنون به وسیله اتاق اصناف برای تثبیت قیمت‌ها و تعدیل آن صورت گرفته است، توضیحاتی داد و گفت: قیمت اجناس و کالاها در حال حاضر با دو نوع برچسب مشخص می‌گردد، برچسب گرد که قیمت نوشته روی آن مصوب هیات عالی نظارت است و برچسب چهارگوش که نشان‌دهنده نرخی است که هنوز هیات عالی نظارت برای آن نرخی تعیین نکرده است و فروش آن به مسوولیت تولیدکننده و فروشنده انجام می‌گیرد.

نماینده اتاق اصناف در مورد گرانی قیمت کفش گفت: عامل اول گرانی کفش ناشی از افزایش مواد اولیه انواع کفش دست‌دوز است که از 10 تا 70 درصد قیمت آن بالا رفته است. عامل دوم گران فروشی فروشندگان کفش است.

29 بهمن 1382؛ شهرداری با همکاری سپاه یک میلیون تومان وام ازدواج می‌دهد

شورای اسلامی شهر تهران در جلسه دیروز لایحه دوفوریتی مجوز تخصیص بودجه خاص برای اعطای وام قرض‌الحسنه به زوج‌های جوان از طریق شهرداری تهران با همکاری سپاه پاسداران را تصویب کرد.

در ماده واحده این لایحه آمده است، به‌منظور تشویق جوانان در عمل به سنت حسنه ازدواج و کمک به تامین هزینه‌های اولیه تشکیل زندگی مشترک، شهرداری تهران مجاز است نسبت به پیش‌بینی و اختصاص 200 میلیارد ریال در بودجه سال آینده برای اعطای قرض‌الحسنه ازدواج و تا سقف 10 میلیون ریال برای هر زوج جوان تهرانی اقدام کند.

در تبصره یک این ماده واحده تاکید شده که اعطای این مبلغ وام منوط به تامین معادل آن توسط صندوق انصارالمجاهدین است.

آغاز واگذاری تراکم تشویقی

یک عضو شورای شهر تهران اعلام کرد با توجه به اینکه وزارت مسکن و شهرسازی و شورای عالی شهرسازی براساس قانون، تنها 15 روز مهلت برای اعلام اعتراض رسمی نسبت به لایحه تجمیع، نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده تهران داشتند و از این مهلت برای اعلام رسمی اعتراض استفاده نکرده‌اند، شهروندان تهرانی می توانند تا پایان سال جاری به شهرداری تهران مراجعه و نسبت به دریافت تراکم برای ساخت یک طبقه اضافه اقدام کنند.

شورای شهر تهران در جلسه روز سه‌شنبه 16 دی 82 خود لایحه تجمیع، نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده تهران را به تصویب رساند که براساس آن به واحدهای فرسوده واحدهایی که از تجمیع چند واحد کوچک فرسوده ایجاد می‌شوند، تراکم تشویقی با تعرفه‌ای کمتر از سایر نقاط جهت ساخت یک طبقه اضافه اعطا خواهد شد.

اندکی پس از تصویب این مصوبه در شورای شهر، معاون وزیر مسکن و دبیر شورای عالی شهرسازی مخالفت دو دستگاه متبوع خود با واگذاری تراکم در تهران را در رسانه‌ها اعلام کرد اما این مخالفت به صورت رسمی در مهلت 15 روزه تقدیم مراجع ذیربط نشد.

29 بهمن 1392؛ تصمیم نهایی برای هدفمندی یارانه‌ها

با تصمیم نهایی نمایندگان مجلس، مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها تعیین تکلیف شد و دولت اجازه پیدا کرد تا از سال آینده برای تحقق درآمد 48 هزار میلیارد تومانی، قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد و شرایطی فراهم کند که «یارانه نقدی، با سازوکار مشخص به افراد نیازمند تعلق پیدا کند.»

گرچه در جلسه دیروز، برخی از نمایندگان مجلس نظیر احمد توکلی معتقد بودند که «این مصوبه به افزایش 70 درصدی قیمت حامل‌های انرژی منتهی می‌شود، اما درنهایت با دفاع جانانه غلامرضا مصباحی‌مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و همچنین محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست‌جمهوری، مجلس به تداوم هدفمندی یارانه‌ها از ابتدای سال آینده رای داد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید