مروری بر بازار مسکن

بیشترین جهش قیمتی مسکن چه‌ زمانی اتفاق افتاد؟

کدخبر: ۵۶۳۶۲۰
اقتصادنیوز: در حالی که بیشتر کارشناسان اقتصادی حوزه مسکن ثبات قیمت در نیمه دوم سال را پیش‌بینی می‌کردند، اما مسکن بیشترین جهش قیمتی را در سه ماهه آخر تجربه کرد.
بیشترین جهش قیمتی مسکن چه‌ زمانی اتفاق افتاد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، قیمت مسکن در فروردین 1401 با متوسط 34 میلیون و 270 هزار تومان آغاز شد و تا زمانی که نهادهای رسمی متوسط قیمت مسکن را اعلام می کردند، یعنی آذر 1401 به متوسط متری 48 میلیون و 73 هزار تومان رسید.

بخشنامه حداقل دستمزد کارگران سال ۱۴۰۲ ابلاغ شد + جداول

پیش بینی کارشناسان اقتصادی از رشد قیمت در سه ماهه ای که مرکز آمار و بانک مرکزی اطلاعات قیمت و میزان معاملات مسکن را منتشر نکرده اند این است که در دو ماه نخست زمستان قیمت مسکن وارد کانال متری 50 میلیون تومان شده و در اسفند ماه نیز متوسط قمت هر متر مربع در تهران به بیش از 60 میلیون تومان رسیده است.

تعداد معاملات مسکن نیز در اردیبهشت و خرداد 1401 رشد قابل توجهی داشت که در خرداد ماه به رقم 13875 معامله رسید.این رقم در تابستان کاهشی شد اما در آبان ماه معاملات مسکن دوباره روندی رو به رشد را تجربه کرد و در آذر ماه میزان این معاملات به 10084 معامله رسید.

201

کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند قیمت مسکن در تهران رابطه‌ای نزدیک با نرخ دلار در بازار آزاد دارد و اگر چه دولت می تواند در کوتاه مدت نرخ ارز را مدیریت کند اما بازار مسکن بازتاب واقعیت‌های جامعه است.

به گفته این گروه از کارشناسان در آبان 1401 آتش قیمت‌ها در مسکن شعله ور شد و همپای نرخ ارز در بازار ارز رشد داشت که اتفاق عجیی هم نبوده است زیرا صاحبان املاک نمی خواهند ارزش دارایی‌هایشان از سایر دارایی‌ها عقب بماند.

این کارشناسان پیش بینی می‌کنند قیمت مسکن در صورت ادامه روند اقتصادی شرایط کنونی کشور در اسفند سال 1402 به حداقل متری 100 میلیون تومان به طور متوسط نزدیک خواهد شد.

202

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید