ادعای ایران خودرو درباره کاهش سرانه ارزبری

کدخبر: ۶۱۰۳۶۷
اقتصادنیوز: اطلاعات گروه صنعتی ایران خودرو مربوط به آمار تولید و حجم خرید در هفت ماهه امسال حکایت از کاهش سرانه ارزبری محصولات ایران خودرو به میزان ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.
ادعای ایران خودرو درباره کاهش سرانه ارزبری

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایکوپرس؛ ایران خودرو ضمن تاکید براین که تهیه قطعات ساخت داخل در زنجیره تامین محصولات ایران‌خودرو اولویتی غیرقابل تغییر است، تصریح کرد: باوجود استاندادهای ۸۵ گانه که این شرکت را ناگزیر به واردات برخی قطعات جدید کرد، سرانه واردات خارجی برای هر خودرو بیش از ۲۵ درصد کاهش یافته است.

ایران‌خودرو با تصریح این‌که «براین اساس، تنها در موارد معدودی مبتنی بر اصل حفظ کیفیت و پایین نگه داشتن قیمت تمام شده ناگزیر به واردات برخی قطعات محدود هستیم»، با تشریح مواردی که ناچار به تامین قطعات از منابع خارجی می شود، عنوان کرد: در صورتی که تامین کننده، قطعه‌ای را بدون ارزش افزوده و صرفا به عنوان واسطه گر از منابع خارجی تامین کند و یا این که قطعه تولیدی در داخل کشور حایز شرایط کیفی استاندارد نباشد، شبکه تامین ایران خودرو به‌ناچار  برای تامین قطعه از منابع خارجی اقدام می کند. ظرفیت تامین کنندگان داخلی نیز از دیگر عوامل موثر در تعیین منبع تامین ایران خودرو به شمار می رود و در صورتی که تامین کنندگان داخلی امکان تامین شمارگان مورد نیاز خطوط تولید را نداشته باشند، ایران خودرو برای جلوگیری از افت تولید در خطوط خود و عقب افتادن از برنامه پیش‌بینی شده، به تامین از منابع خارجی روی می آورد.

بررسی ها نشان می دهد، در مواردی که قطعات از منابع خارجی با واسطه تامین شده، قیمت تمام شده آن افزایش قابل توجهی یافته که به صورت مستقیم در بهای تمام شده محصول اثر گذاشته و به زیان مصرف کنندگان بوده است. این در حالی است که خرید مستقیم ایران خودرو از منابع خارجی در قطعاتی که امکان تامین داخلی را نداشته اند، امکان دریافت تخفیفات قابل توجهی را از طرف خارجی ایجاد کرده است که در این زمینه مبالغ قابل توجهی شناسایی شده است.

اطلاعات گروه صنعتی ایران خودرو مربوط به آمار تولید و حجم خرید در هفت ماهه امسال حکایت از کاهش قابل توجه سرانه ارزبری محصولات ایران خودرو به میزان ۲۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. 

این کاهش در شرایطی محقق شده است که به واسطه اجباری شدن استانداردهای ۸۵ گانه، ایران خودرو ناچار به تامین برخی از قطعات از منابع خارجی شده است که تولیدکنندگان داخلی توان یا ظرفیت تولید و تامین آن را نداشته اند. 

 

این خودروساز در ماه های اخیر با اجباری شدن استانداردهای ۸۵ گانه، به منظور عرضه محصول با کیفیت ۱۰۰ پروژه در قالب ۱۰۰ واریانت در شش گروه محصولی و شش سایت تولیدی خود را به اجرا گذاشته است که این پروژه ها سبب بهبود کیفیت و استاندارد محصولات شده است.

این در حالی است توان و ظرفیت تولید داخل برخی قطعات برای محصولات ارتقا یافته وجود نداشته و واردات آن از منابع خارجی اجتناب ناپذیر بوده است. از جمله این قطعات می توان به آمپر چهارگانه تمام دیجیتال، پلوس، ESC، برف پاک کن ژله‌ای، KEYLESS، دوربین ۳۶۰ درجه اشاره کرد که با وجود محدودیت در تامین منابع ارزی، ایران خودرو ناچار به تامین از منابع خارجی بوده است.

این در حالی است که در صورت امکان تولید توسط سازندگان داخلی با قیمت و کیفیت رقابتی، ایران خودرو آمادگی تامین از سازندگان را در اولویت خود قرار خواهد داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی