مصرف گاز در سال 1402 چند درصد افزایش داشت؟

کدخبر: ۶۳۷۹۴۶
اقتصادنیوز: مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران خبر داد که مصرف گاز طبیعی در کشور در سال ۱۴۰۲، ۲۴۹ میلیارد مترمکعب بوده است.
مصرف گاز در سال 1402 چند درصد افزایش داشت؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سعید عقلی با اشاره به مقدار مصرف کل گاز طبیعی ایران در سال ۱۴۰۲، اظهار داشت: از مجموع این مقدار گاز مصرف‌شده، ۱۱۹ میلیارد مترمکعب سهم بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده، ۵۱ میلیارد مترمکعب سهم صنایع عمده و ۷۹ میلیارد مترمکعب گاز تخصیص‌یافته به نیروگاه‌ها بوده است.

خبر مرتبط
تمدید قرارداد صادرات گاز ایران به عراق

اقتصادنیوز: معاون وزیر نفت در امور گاز اعلام کرد که ایران طبق دو قرارداد گازی با عراق از سال ۲۰۱۷ تاکنون حدود ۵۲ میلیارد مترمکعب گاز به ارزش ۱۵ میلیار دلار به این کشور صادر کرده است.

وی افزود: مصرف گاز در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیر عمده در سالی که گذشت با اجرای طرح‌های بهینه‌سازی مصرف گاز، همچنین به‌دلیل دوران سرمای کمتر نسبت به سال ۱۴۰۱، کاهش ۳ درصدی داشته است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: این موضوع سبب افزایش گازرسانی به نیروگاه‌ها و صنایع عمده شد و به‌ترتیب شاهد افزایش تزریق ۱۱ درصدی و ۶ درصدی گاز طبیعی به نیروگاه‌ها و صنایع عمده در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ بودیم.

خبر مرتبط
اولین وعده گازی دولت در سال ۱۴۰۳

اقتصادنیوز: مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تا پایان سال ۱۴۰۶ با اجرای گام نخست طرح‌های توسعه‌ای در چهار میدان گازی، تولید روزانه گاز کشور معادل بیش از پنج فاز استاندارد پارس جنوبی افزایش می‌یابد.

براساس این گزارش، مصرف گاز طبیعی کل کشور در نیمه نخست پارسال ۱۱۷ میلیارد و ۵۵ میلیون مترمکعب بوده و به این‌ ترتیب حدود ۱۳۲ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در پاییز و زمستان ۱۴۰۲ مصرف شده است.

نکته قابل توجه اینکه مقدار مصرف گاز طبیعی، برابر با مقدار تولید گاز نیست، زیرا گاز تولیدشده بخش‌های دیگری مانند صادرات، تزریق گاز به مخازن نفتی و گازی و سوخت ایستگاه‌ها را هم شامل می‌شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید