بررسی تطبیقی «اقتصادنیوز» از قیمت پیامک در 1402 و 1403

عایدی دولت از افزایش قیمت پیامک کجا خرج می‌شود؟/ جزئیات تازه از گران شدن ارسال پیام+ جدول

کدخبر: ۶۴۱۲۶۲
اقتصانیوز: بررسی جداول بودجه سال 1403 کل کشور که به تازگی به مجلس رسیده، حکایت از تغییر در میزان افزایش قیمت پیامک در سال جاری نسبت به سال 1402 دارد؛ تغییری که این افزایش را از عدد 30 ریال در سال گذشته به 40 ریال برای امسال رسانده است.
عایدی دولت از افزایش قیمت پیامک کجا خرج می‌شود؟/ جزئیات تازه از گران شدن ارسال پیام+ جدول

به گزارش اقتصادنیوز، بخش دوم لایحه بودجه سال 1403 کل کشور در قالب جداول و جزئیات آن، پس از روزها انتظار سرانجام در هفته سوم فروردین ماه به مجلس رسید و در دستور کار کمیسیون تلفیق بودجه قرار گرفت؛ بخشی که جداول مختلف بودجه ازجمله جداول کلان و ردیف های بودجه ای را مشخص می کند. 

فارغ از انتقادات موجود به دولت بر سر تاخیر در ارسال بخش دوم لایحه بودجه 1403 کشور، یکی از بخش ها مورد توجه قرار گرفته است؛ بخشی که از میزان درآمد دولت از افزایش قیمت پیامک حکایت دارد.

بررسی جداول بودجه نشان می دهد که دولت برنامه افزایش قیمت پیامک در سال 1403 را 40 ریال معادل 4 تومان به ازای هر صفحه پیامک داخلی، در نظر گرفته است. پیش بینی شده که این تصمیم بودجه‌ای، درآمد حدود 800 میلیارد تومانی را عاید دولت می کند. 

خبر افزایش قیمت پیامک در سال جاری یکی از موضوعاتی است که مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته و سوالات مختلفی درباره آن در فضای مجازی مطرح شد. 

«اقتصادنیوز» در این گزارش با بررسی جداول بودجه 1403، به این سوال پاسخ می دهد که این درآمد (در صورت درست بودن فرض درآمد 800 میلیارد تومانی از محل افزایش قیمت پیامک در سال 1403) قرار است در کدام محل ها هزینه شود.

آنچه افزایش قیمت پیامک در سال 1403 را نسبت به سال 1402 متمایز می کند، اول در میزان افزایش است که از عدد 30 ریال در سال گذشته به 40 ریال برای امسال افزایش یافته و دوم؛ اضافه شدن محل جدید هزینه کرد برای بخشی از این درآمد است؛ یعنی «بند (ش) ماده ۷۲ قانون جوانی جمعیت». این قانون در آبان 1400 ابلاغ شد و حالا دولت، تکلیف تعیین شده در این قانون را در بودجه سنواتی لحاظ کرده است. 

«بند (ش) ماده ۷۲ قانون جوانی جمعیت» می گوید که «ارائه ‌دهنده خدمات مخابراتی علاوه بر قیمت هر پیامک، مبلغ ده (10) ریال از استفاده‌ کننده خدمات مذکور دریافت می کند و مبلغ در منابع این قانون لحاظ می‌شود». به این ترتیب 25 درصد از درآمد حاصل از افزایش قیمت پیامک یعنی حدود 200 میلیارد تومان در صورت نهایی شدن بخش دوم بودجه 1403 و ابلاغ آن، باید به اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اختصاص یابد.

از سوی دیگر، بر اساس بررسی «اقتصادنیوز» در جداول بودجه، دولت برآورد کرده که در سال 1403، مبلغ 240 میلیارد تومان از درآمد حاصل از افزایش قیمت پیامک را برای «گسترش شبکه ملی اطلاعات» اختصاص دهد؛ یعنی حدود 28/8 درصد از درآمد برآوردشده که باید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ردیف یادشده هزینه کند.

برآورد قیمت پیامک هر اپراتور در سال 1403

با این همه، اقتصادنیوز در یک جدول میزان افزایش قیمت پیامک هر اپراتور را برآورد کرده است. نکته آنکه هزینه ارسال پیامک به عوامل مختلفی از جمله اپراتور مبدأ، نوع سیم‌کارت (اعتباری یا دائمی)، زبان نگارش پیام و تعداد کاراکترهای موجود در هر پیامک بستگی دارد و تاکید بر این موضوع ضروری است که نمی توان رقم دقیقی را برای اپراتورها اعلام کرد. با این حال مبنای محاسبه اقتصادنیوز، تعرفه اعلامی هر که از اپراتورها و همینطور رقم افزایش 4 تومانی برای هر پیامک در جداول بودجه سال 1403 است. 

photo_2024-04-17_17-08-33

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی