گزارش «اقتصادنیوز» از بازار ارز

قیمت طلا دلار را هوایی می‌کند؟/ زمزمه تعطیلات در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 23 خرداد 1403

کدخبر: ۶۵۲۹۳۷
اقتصادنیوز: بازار ارز تهران امروز با نیم نگاهی به نوسان طلای جهانی و همچنین اخبار نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و بسیاری معتقدند ترکیب این دو مولفه می‌تواند دامنه نوسانات را تغییر دهد.
قیمت طلا دلار را هوایی می‌کند؟/ زمزمه تعطیلات در بازار ارز / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 23 خرداد 1403
عکس: اقتصادنیوز/ دانیال شایگان

به گزارش اقتصادنیوز، معاملات بازار ارز تهران امروز با نیم نگاهی به بازار جهانی طلا و همچنین اخبار سیاسی انتخابات ریاست جمهوری آغاز به کار خواهد کرد و به عقیده معامله‌گران این دو مولفه می‌تواند نوسانات بازار را از رکود روزهای گذشته خارج کرده و پالس مثبت یا منفی به قیمت‌ها بدهد؛ روندی که در جریان معاملات سه‌شنبه 22 خرداد خلاف آن را شاهد بودیم و قیمت دلار هرات که در 59 هزار تومان شروع کرد و در ابتدا میل به صعود نشان داد، به سمت 59 هزار و 200 تومان رفت و در ادامه از این نقطه برگشت و در 59 هزار و 150 تومان بسته شد.

هرات در جریان معاملات پشت خطی هم روند نزولی روز گذشته را ادامه داد و دوباره به کانال 58 هزار تومان عقب نشینی کرد و 58 هزار و 970 تومان قیمت خورد. درهم امارات هم معاملات روز گذشته را با نرخ 16 هزار و 100 تومان آغاز کرد و تا 16 هزار و 180 تومان هم بالا رفت؛ روندی که چندان دوام نداشت و این اسکناس در ادامه با کاهش قیمت در 16 هزار و 110 تومان بسته شد.

معامله‌گران فنی معتقدند که یکی از عوامل موثر بر رکود قیمت ها در بازار ارز دخالت بازارساز و به کارگیری سیاست های تزریقی به منظور کنترل قیمت هاست. همچنین برخی معتقدند انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری بازار را تحت تاثیر خود قرار داده است و نباید انتظار نوسانات خاصی را در طی معاملات هفته اخیر داشت؛ مگر اینکه خبر سیاسی مهمی به بازار برسد.

امروز جلسه بانک مرکزی آمریکا و انتشار داده های تورمی ماه می برای معامله گران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و بسیاری از فعالان بازار معتقدند روند قیمت اونس تحت تاثیر این جلسه و تصمیم فدرال رزرو تغییر خواهد کرد. به عقیده این گروه، اگر قیمت طلای جهانی وارد فاز صعودی شود، سیگنال افزایشی به دلار خواهد رسید و قیمت اسکناس آمریکایی از روند رنج روزهای اخیر خارج خواهد شد.

نکته مهم دیگری که امروز در بازار ارز تهران مورد توجه قرار دارد، نزدیک شدن به تعطیلات عید قربان است؛ براساس تاریخ رسمی اعلام شده، کشورهای عربی، ترکیه و افغانستان از شنبه ۲۶خرداد به مدت ۶ الی ۱۰ روز تعطیل خواهند بود و فردا پنجشنبه آخرین روز معاملات در بازار هرات، سلیمانیه و دبی است. این موضوع می تواند از سویی زمینه ورود نوسان گیران به بازار را فراهم کند؛ امری که در راستای تقویت جناح افزایشی بازار ارز موثر است.

در مقابل به عقیده برخی دیگر از فعالان بازار، تعطیلی چهار روزه پیش روی معامله‌گران می‌تواند زمینه بی‌جانی بازار را فراهم کند؛ اتفاقی که از منظر این گروه، مداخله بازار ساز در نبود قیمت هرات و سلیمانیه را محتمل می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بورس تهران در هفته اخیر؛

   اقتصادنیوز: در هفته اخیر میانگین ارزش معاملات خرد سهام ریزش کرد و برای شش روز پیاپی در محدوده ۲ هزار میلیارد تومان…

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی