گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز

طلا و سکه عقب نشستند؛ دلار تغییر مسیر داد/ شوک تتر به بازار ارز

کدخبر: ۶۵۵۸۶۹
اقتصادنیوز: معاملات امروز بازار طلا و ارز از بازگشت دوباره روند قیمت ها به مسیر کاهشی حکایت داشت. همچنین تتر با پیروی از الگوی سر و شونه به بازار ارز شوک داد.
طلا و سکه عقب نشستند؛ دلار تغییر مسیر داد/ شوک تتر به بازار ارز
عکس:‌ اقتصادنیوز/ دانیال شایگان

به گزارش اقتصادنیوز، بازار طلا و ارز روز چهارشنبه ششم تیر ماه را در حالی به عصر رساند که قیمت ها نسبت به پیش از تعطیلات میان هفته شیب نزولی را در پیش گرفتند و پایین آمدند. امری که به گفته معامله گران برآمده از چند علت مختلف است.

فعالان بازار اولین دلیل کاهشی شدن قیمت ها را برگشت بازار از اصلاح دانسته و معتقدند افزایشی شدن قیمت ها در هفته اخیر آغاز یک روند صعودی در بازار نبوده است. براساس پیگیری خبرنگار اقتصادنیوز، این گروه از معامله گران تاکید دارند بازار پس از تداوم 6 هفته ای رکود و ثبات قیمت، یک واکنش هیجانی از خود نشان داد و بالا آمد و این روند تا پیش از انتخابات چندان پایدار نخواهد بود.

برخی از فعالان بازار ارز مدعی شدند علت افت قیمت دلار و عدم پیشروی آن ناشی از ورود بازارساز و تزریق درهم روزانه 200 میلیون درهم در بازار دبی است و به دلیلی اینکه دلار 60 هزار تومانی خط قرمز بانک مرکزی محسوب می شود،‌ تا فردای انتخابات خبری از افزایش قیمت نخواهد بود.

به عقیده این گروه علت این مداخله افزایش قیمت دلار، سقوط ۵ درصدی بیت‌کوین و افزایش تقاضای تتر و دلار است‌. در پی این تغییر مسیر قیمت دلار در بازار تهران و هرات در معاملات امروز شیب نزولی را تجربه کرد و به نیمه پایینی کانال 60 هزار تومان رسید. درهم امارات هم در 16 هزار و 490 تومان به کار خود پایان داد.

الگوی سر و شونه برای تتر اتفاق افتاد

روند نزولی قیمت ها در بازار امروز برای تتر، رمزارزی که همواره اثرگذار و اثرپذیر از دلار است هم صادق بود و تتر در لحظه نگارش این گزارش افت محسوسی را تجربه کرد و در 60 هزار و 490 تومان ایستاده تا پیش بینی تحلیلگران درباره روند حرکتی آن درست از آب در بیاید.

تحلیلگران روز دوشنبه پیش بینی کرده بودند اگر قیمت تتر که تا 61 هزار و 300 تومان رفته بود و از این نقطه کاهشی شده، به حوالی 60 هزار و 400 تومان برگردد می‌تواند الگوی سر و شانه تشکیل دهد و کاهش آن بیشتر شود. بررسی های خبرنگار اقتصادنیوز نشان می دهد تتر با تشکیل این الگو روند نزولی را تداوم بخشیده است.

عامل اصلی کاهش قیمت ها در بازار طلا

در بازار طلا علت کاهش قیمت ها تنها به این موضوعات خلاصه نشد و دلیل دیگری داشت. اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران عاملی شد تا قیمت طلای آبشده شیب نزولی را تجربه کرده و پایین بیاید. به گزارش اقتصادنیوز،‌ طلای آبشده که به کانال 15 میلیون تومان هم در معاملات روز دوشنبه رسیده بود، در جریان معاملات امروز و در پی انتشار خبر اعمال تحریم ها، روند نزولی را در پیش گرفت و با بازگشت به کانال 14 میلیون تومان،‌ 14 میلیون و 895 هزار تومان قیمت خورد. اما حباب طلای آبشده هم در جریان امروز به 1.8 درصد رسید که از روز 16 فروردین ماه تا به امروز بی سابقه بوده است.

همچنین قیمت طلا و سکه هم براساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر پایین آمد و هر گرم طلای 18 عیار سه میلیون و 437 هزار و 400 تومان و هر سکه امامی هم 41 میلیون و 600 هزار تومان قیمت خوردند که به ترتیب 16 هزار و 200 تومان و 200 هزار تومان ارزان شدند.

Capture

صندوق های اهرمی در مسیر متفاوت

نکته جالب توجه معاملات امروز مسیری است که صندوق های اهرمی طی کردند و میزان قابل توجهی ورود پول حقیقی را به نام خود زدند. این صندوق ها از کف حمایتی خود نزدیک به 16 درصد رشد داشتند و وارد محدوده مقاومتی شدند،‌ مثال بازار این روند را می توان در صندوق موج مشاهده کرد.

ثبات قیمت دلار در بازار رسمی

امروز مرکز مبادله ایران قیمت دلار ثبات را تجربه کرد و 46001 تومان قیمت خورد و حواله دلار هم 42952 تومان نرخ گذاری شد. براساس گزارش اقتصادنیوز،‌ قیمت یورو مبادله ای امروز در بازار بالا رفت و به 49240 تومان رسید و حواله یورو هم در جریان معاملات 45976 تومان معامله شد. امروز همچنین درهم امارات در مرکز مبادله 12526 تومان نرخ گذاری شد و حواله درهم هم 11695 تومان مورد معامله قرار گرفت.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی