صادرات غیر نفتی افزایش یافت/ صادرات نفت 12 میلیارد دلاری شد

کدخبر: ۶۵۷۱۹۳
اقتصادنیوز: رییس کل گمرک ایران ضمن اشاره به تجارت ۴۰ میلیارد دلاری کشور طی بهار امسال گفت: صادرات غیرنفتی با افزایش ۷.۶ درصدی به ۱۳.۵ میلیارد دلار رسیده است.
صادرات غیر نفتی افزایش یافت/ صادرات نفت 12 میلیارد دلاری شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، محمد رضوانی فر رئیس کل گمرک ایران اظهار کرد: ارزش تجارت خارجی کشور با احتساب نفت، در سه ماهه نخست امسال به حدود ۴۰ میلیارد دلار رسید که سهم مجموع مبادلات تجاری غیرنفتی ۲۷.۸ میلیارد دلار و سهم صادرات نفت بیش از ۱۲ میلیارد دلار بوده است.

وی درباره صادرات غیر نفتی کشور در سه ماهه نخست امسال افزود: ارزش صادرات غیرنفتی کشور با ۷.۶ درصد افزایش به ۱۳.۵ میلیارد دلار رسید است. از نظر وزنی، صادرات کشور به بیش از ۳۸ میلیون تن رسیده که افزایش ۰.۵۷ (پنجاه و هفت صدم) درصدی را در مقایسه با بهار پارسال نشان می‌دهد.

رضوانی فر در مصاحبه با صدا و سیما ادامه داد: صادرات محصولات پتروشیمی در این مدت حدود ۹ درصد افزایش در ارزش را به ثبت رسانده و به حدود ۱۵.۶ میلیون تن به ارزش ۶.۲ میلیارد دلار رسیده است.

خبر مرتبط
گمرک میزان واردات گوشی تلفن همراه در ۳ ماهه اول 1403 را اعلام کرد

اقتصادنیوز: رئیس کل گمرک ایران از واردات ۲ میلیون و ۴۹ هزار و ۲۷۹ دستگاه گوشی تلفن همراه در ۳ ماهه اول سال جاری به کشور خبر داد.معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی از ۳۵۱ دلار به ۳۵۷ دلار افزایش پیدا کرده که رشد حدود ۲ درصدی را نشان می‌دهد.

به گفته رئیس کل گمرک، واردات کشور در این مدت به ۱۴.۳ میلیارد دلار رسیده که افزایش حدود ۱.۳ درصدی را به ثبت رسانده است. وزن این واردات حدود ۹.۴ میلیون تن بوده که ۷.۷ درصد افزایش وزنی داشته است.

وی افزود: ۴۷۶ میلیون دلار از این واردات، شمش طلا بوده است که وزن آن ۶.۶ تن بوده که ۳ درصد ارزش واردات در سه ماهه امسال بوده است. همچنین ۶.۵ میلیون تن از واردات به ارزش حدود ۴.۶ میلیارد دلار، مربوط به واردات ۲۵ قلم کالای اساسی بوده است که افزایش ۱۷ درصدی در وزن و ۸ درصدی در ارزش را به خود اختصاص داده است. ۳۲ درصد ارزش کل واردات کشور، مربوط به ۲۵ قلم کالای اساسی بوده است.

خبر مرتبط
توسعه گمرکات کشور در این مناطق در دستور کار قرار گرفت

اقتصادنیوز: رئیس کل گمرک گفت: توسعه گمرکات کشور در مناطق مرزی و محروم در دستور کار است.

رضوانی فر افزود: متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای وارداتی از یک هزار و ۶۲۲ دلار به هزار و ۵۲۶ رسیده که ۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی اظهار کرد: تراز تجاری کشور بدون نفت، حدود ۰.۸ (هشت دهم) میلیارد دلار منفی است، اما با احتساب تجارت نفت، ۱۱.۴ میلیارد دلار مثبت است.

به گفته رئیس کل گمرک، بزرگترین مقاصد صادراتی کشور؛ چین با ۳.۵ میلیارد دلار، عراق با ۳ میلیارد دلار، امارات با ۱.۹ میلیارد دلار، ترکیه با ۱.۴ میلیارد دلار، افغانستان با ۵۰۰ میلیون دلار، پاکستان با حدود ۵۰۰ و هند با ۴۰۰ میلیون دلار، هفت مقصد اصلی صادراتی کشور هستند.

وی گفت: امارات با ۴.۵ میلیارد دلار، چین با ۳.۹ میلیارد دلار، آلمان با ۴۹۲ میلیون دلار، هند با ۴۲۸ میلیون دلار، روسیه با ۳۰۹ میلیون دلار و هلند با ۲۷۳ میلیون دلار، هفت مبدأ اصلی واردات کشور بوده اند.

رضوانی فر اظهار کرد: در همین مدت ترانزیت کشور با افزایش ۵۵ درصدی به ۵.۵ میلیون تن رسیده است. بزرگترین گمرکات مبدأ ترانزیت خارجی کشور در مدت زمان مورد بررسی، به ترتیب گمرک «پرویزخان» با ۱.۶ ‌میلیون تن، «منطقه ویژه شهید رجایی» با ۱.۴ میلیون تن و «باشماق» با ۷۰۱ هزار تن بوده اند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی