روند رشد صادرات محصولات ایرانی به افغانستان

کدخبر: ۶۵۸۴۵۷
اقتصادنیوز: رایزن بازرگانی ایران در افغانستان اعلام کرد که سهم ایران از واردات به افغانستان ۲۷ درصد است.
روند رشد صادرات محصولات ایرانی به افغانستان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حسین روستایی، رایزن بازرگانی ایران در افغانستان گفت: افغانستان کشوری محصور در خشکی است که صرفاً از بندر کراچی پاکستان و چابهار ایران به آب‌های آزاد دسترسی دارد و بیش از ۹۰ درصد نیازهای خود را از طریق واردات به‌ویژه از ایران تأمین می‌کند.

خبر مرتبط
سالانه ۱۰ میلیارد دلار برای بیش از ۶ میلیون پناهنده افغانستانی هزینه می‌شود/ تداوم روابط تجاری با افغانستان

اقتصادنیوز: سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت سازمان ملل پیرامون «وضعیت در افغانستان» گفت: افغانستان همچنان با بحران‌های شدید اقتصادی و بشردوستانه روبرو است که به دلیل کاهش قابل‌توجه کمک‌های بین‌المللی وخیم‌تر شده است.

وی با اشاره به اینکه ایران همواره شریک اول تجاری افغانستان بوده است، اظهار کرد: دولت افغانستان کمترین مداخله را در تجارت این کشور دارد و بخش خصوصی با همت خود کار را پیش می‌برد.

روستایی روند رشد صادرات محصولات ایرانی به افغانستان را ۱۴ درصد رشد در سال ۱۴۰۲ اعلام کرد و ادامه داد: سهم ایران از واردات به افغانستان ۲۷ درصد است در حالی‌که رکورد واردات ۴۰ درصدی را نیز داشته‌ایم.

بر اساس اعلام اتاق ایران، وی افزود: در حال حاضر دولت افغانستان بهره‌برداری و تولید معادن را به طور جدی در دستور کار قرار داده و دو کشور می‌توانند در این رابطه وارد همکاری‌های اقتصادی شوند.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان بیان کرد: برقراری امنیت سراسری و استقرار حاکمیت مرکزی در کل کشور افغانستان، سیاست جایگزینی واردات با تولیدات داخلی، شفاف‌سازی در وزارت مالیه، ارتقا نرخ برابری افغانی در برابر دلار و بهبود ثبات اقتصادی از جمله شرایط و مواردی است که برای توسعه اقتصاد در این کشور در نظر گرفته شده که می‌تواند به افزایش مبادلات تجاری با کشورهای مختلف منجر شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی