گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز

تزریق و جاروی پول در نقطه سر به سر

کدخبر: 391658
اقتصادنیوز : در اقدامی بی سابقه عملیات بازار باز سیاست بانک مرکزی در هفته جاری بر محور ثبات نقدینگی بود. با توجه به افزایش تاریخ سررسید ماز 14 روز به 16 روز ، نرخ سود در این بازار نیزاندکی افزایش پیدا کرد

به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز ‌شنبه 18 بهمن‌ماه 1399 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، شش بانک و موسسه اعتباری در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 143.1 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته ثبات نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 35.5 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 16 روزه با حداقل نرخ 19.81 درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید دو هفته قبل به ارزش 35.8 هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دو‌شنبه 20 بهمن‌ماه انجام شد. همچنین در هفته گذشته یک هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما