نوسان قیمت هزینه وام مسکن چقدر است؟

نرخ سود وام مسکن یخ زد

کدخبر: 397899
اقتصادنیوز : هزینه وام مسکن طی روزهای اخیر تقریبا هیچ تغییری نداشته و نرخ سود وام در 20.5 درصد ثابت مانده است.

به گزارش اقتصادنیوز، در هفدهم اسفند ماه قیمت وام مسکن برای هرکدام از اوراق در حد 55 هزار و 500 تومان رقم خورد. مرور آمار قیمت ها از نهم اسفند تا هفدم اسفند نشان می دهد که تقریبا قیمت وام مسکن در این هشت روز تغییری نداشته و متعاقبا نرخ سود آن نیز در 20.5 درصد ثابت مانده است.

هزینه وام مسکن

قیمت اوراق وام مسکن از روز نهم اسفند تا هفدهم اسفندماه در محدوده 55 هزار تومان قرار گرفته و نهایتا نوسان قیمتی آن در حد 500 تومان بوده است.

مجردها برای تهیه وام مسکن که سقف آن 140 میلیون تومان است نیازمند خرید 280 عدد از اوراق تسه و متاهلها با سقف 240 میلیون تومان، 480 عدد از آن هستند.

با توجه به آن که به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام جهت خرید خانه از بانک مسکن اخذ کرد این قیمت برای مجرد ها در روز 17 اسفند به 15 میلیون و 600 هزار تومان رسید. به طور کلی در این مدت ارزش وام مسکن برای مجردین در محدوده 15 میلیون و 500 هزار تومان ثبت شده است.

قیمت وام مسکن متاهلین نیز طبق همین محاسبه در روز یک شنبه 17 اسفند ماه در حد 26 میلیون و 800 هزار تومان بود. این رقم متوسط قیمت وام مسکن متاهلین در هشت روز گذشته بوده است.

اما این هزینه با مجموع پولی که متقاضیان در ازای اخذ وام مسکن در طول 12 سال به بانک مسکن باز پراخت می کنند تمام مبلغی است که آنها برای وام مسکن می پردازند. با لحاظ کردن هزینه وام مسکن دیگر نرخ سود این وام، 17.5 درصد نخواهد بود.

مسکن

نرخ سود وام مسکن

هزینه‌ای که متقاضیان وام برای دریافت مبلغی مشخص می پردازند به دو قسمت تقسیم می شود.

بخشی از آن پولی است که در ازای دریافت وام مسکن می پردازند و بخشی دیگر مبلغ دریافتی وام است که در طول 12 سال با نرخ تنزیلی مشخص باز پرداخت می کنند.

محاسبات نشان می دهد که نرخ واقعی وام مسکن در هفت روز گذشته 20.5 درصد است.

این نرخ در مقایسه با نرخ سود اسمی خود 3 واحد درصد فاصله دارد.

مسکن

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را باید به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز نهم اسفندماه  برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند نسبت برابر با 175 میلیون و 800 هزار تومان خواهد بود. به طور کلی عدد برآورد شده، محور نوسانات هزینه نهایی وام مسکن در این مدت بوده است.

 این رقم برای متاهلین 326 میلیون و 600 هزار تومان برآورد و تغییرات اندکی را از 9 اسفند تا 17 اسفند به ثبت رسانده است.

مسکن

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما