اس اند پی گلوبال هشدار داد

آژیر قرمز برای اقتصاد ترکیه؛سپرده ها دلار می شود

کدخبر: 401144
اقتصاد نیوز:مرکز تحلیل و تجزیه اطلاعات و تجارت نسبت به فرار سرمایه های از اقتصاد ترکیه و تبدیل سپرده ها به ارز در این کشور هشدار داد.

به گزارش رویترز،مرکز تحلیل و تجزیه اطلاعات و تجارت "اس اند پی گلوبال" پس از برکناری ناگهانی رییس بانک مرکزی ترکیه و سقوط ارزش لیر گزارش داد که ریسک کنترل سرمایه در این کشور افزایش یافته است.

 مرکز تحلیلی اس اند پی گلوبال دوشنبه اعلام کرد که تغییرات اخیر بار دیگر استقلال عملیاتی بانک مرکزی ترکیه و به طور کلی پیش بینی ناپذیری سیاست اقتصادی را برجسته می‌کند.

اس اند پی گلوبال که مقر اصلی آن در منهتن نیویورک است در ادامه گزارش تحلیلی خود نوشت: از نظر ما یکی از موارد کلیدی در کوتاه مدت، رفتار سپرده گذاران مقیم داخلی است و اینکه آیا آنها در پاسخ به آخرین تحولات به طور فزاینده‌ای به ارز  روی خواهند آورد.

این مرکز در ادامه تاکید کرد، اگرچه ریسک و خطرات افزایش یافته است با این وجود کنترل سرمایه برای ما سناریوی پایه نیست.

اردوغان در ساعات بامداد روزی که حکم اخراج ترکیه از کنوانسیون استانبول را امضا و منتشر کرد، حکم برکناری رییس بانک مرکزی این کشور را نیز صادر کرد.

وی در حکمی دستور برکناری ناجی آغبال رییس بانک مرکزی که قبلا وزیر دارایی بود و تنها چند ماه از انتصاب وی به این سمت می گذشت را صادر کرد. آغبال در پی برکناری مراد اویسال و مراد چتین کایا سومین رییس بانک مرکزی است که به دستور شخص اردوغان و در طول ۲۰ ماه گذشته از سمت خود برکنار می شود.

در زمینه دلیل برکناری وی چیزی اعلام نشده ولی گفته می شود وی به دلیل افزایش نرخ بهره ها در ترکیه که برای کنترل نرخ اسعار به اجرا گذاشته بود از سمت خود برکنار شده است. نکته جالب توجه این است که آغبال پس از اعلام برکناری خود با صدور اطلاعیه‌ای از اردوغان بدلیل این برکناری تشکر کرد.

به گزارش یورو نیوز، ارزش لیر ترکیه پس از آنکه اردوغان رئیس جمهوری این کشور، در اواخر هفته گذشته رئیس بانک مرکزی را برکنار کرد ۱۴ درصد سقوط کرد.

برکناری آقای اقبال، سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را که سیاست اخیر پولی بانک مرکزی ترکیه را تحسین کرده بودند شوکه کرد.​

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما