بالاترین تورم میانگین در ربع قرن گذشته

تورم ماهانه در تیر رکورد شکست

کدخبر: 428089
در تازه ترین گزارش مرکز آمار رشد ماهانه قیمت در تیر ماه بیشترین میزان افزایش را در 8 ماه گذشته داشته است. این رشد تابستانی قیمتها بیشتر ناشی از تورم کالاهای غیر خوراکی بوده و سبد پردرآمدها را گرانتر کرده است

به گزراش اقتصادنیوز، در ماه سوم بهار 1400، تورم میانگین درایران به بالاترین میزان خود در 25 سال اخیر رسیده بود. ادامه روند رشد قیتها در تیر ماه 1400، سبب شد تا دو رکورد دیگر در ابتدای تابستان سال جاری به ثبت برسد. نخست حفظ رکورد بیشترین تورم سالانه در ربع قرن و دوم رکورد بیشترین تورم ماهانه  در 8 ماه اخیر.

افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد.طبق داده های مرکز آمار، نرخ تورم ماهانه تیر ١٤٠٠ به ٣,٥ درصد رسیده که در مقایسه با خرداد، ١.٠ واحد درصد افزایش داشته است. مقایسه این رقم با 8 ماه گذشته نشان میدهد از آذر 99 تا کنون هر گز تورم ماهانه تا این حد نبوده است. و به عبارت دیگر تورم تیر ماه قله 8 ماهه این متغیر را فتح کرده است.

در همین خصوص تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نیز به ترتیب ٣.١ درصد و ٣.٨ درصد محتاسبه شده است.

تقسیم بندی تورم به دو بخش شهرنشینان و روستا نشینان نیز نشان میدهد نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٣,٦ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.١ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.٢ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است.

توزیع تورم تیر در میان دهکهای هزینه ای

در بررسی رشد ماهانه قیمت ها در میان دهک های کشور مشاهده می شود دهک دهم تورمی بالاتر معادل با 3.9 درصد را نسبت به دیگر دهک ها در این مقطع 30 روزه تجربه کرده است. به ترتیب با کاهش شماره دهک ها تورم درج شده از آنها نیز کاهش پیدا کرده و در دهکهای پایین جامعه تورم کمتری به ثبت رسیده است

همین مقایسه از دو فیلتر خوراکی ها و غیر خوراکی ها نشاندهنده صعود افزایش قیمت کالاهای غیر خوراکی در دهک های بالاتر جامعه داشته است. به عبارت دیگر بارتورم در این ماه به روی کالاهای غیر خوراکی بوده و به دلیل وفور نسبی کالاهای غیر خوراکی در سبد مصرفی طبقات پردرآمد این تورم به دهک های بالاتر بیشتر منتقل شده است.

این موضوع با دلیل مشابه سبب شده تا تورم تیرماه در شهر ها بیشتر از روستاها حس شود. اما رکورد دیگر به ثبت رسیده در این ماه به تورم میانگین یا سلانه مربوط است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه تیر ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ٤٤,٢ درصد رسیده که نسبت به خرداد، ١.٢ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و  ٤٣,٧ درصد و روستایی ٤٧.٣ درصد می‌باشد که برای خانوارهای شهری ١.٢ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١.٧ واحد درصد افزایش وجود داشته است.

بررسی تورم میانگین از خرداد اردیبهشت ماه سال 1375 تا کنون نشان میدهد این ماه بیشترین تورم میانگین یا سالانه کشور را داشته و با شکستن رکورد ماه گذشته رکورد دار افزایش قیمت در 25 سال اخیر بوده است.

در این حین اما تورم نقطه ای کشور مسیری نزولی را به ثبت رسانده است.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد. نرخ تورم نقطه‌ای در تیر ماه ١٤٠٠ به عدد ٤٣,٦ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٤٣.٦ درصد بیشتر از تیر ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند.

نرخ تورم نقطه‌ای تیر ماه ١٤٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٤,٠ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی­ها و دخانیات» با کاهش ٥,٤ واحد درصدی به ٥٦.٩ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با کاهش ٣.٤ واحد درصدی به ٣٧.٤ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٤٢,٩ درصد است که نسبت به ماه قبل ٤.٠ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٤٧.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

 

تیتر یک
  • قیمت بیت کوین و اتریوم کاهش یافت

    اقتصادنیوز: فدرال رزرو برای انقباضی کردن سیاست‌های پولی خود برنامه‌ریزی می‌کند، اما تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند در سال…

از دست ندهید
بلیط هواپیما