بررسی تورم استانی شهریور 1401 +نمودار

گرانی صد درصدی در هتل ها و رستوران های تهران

کدخبر: ۵۲۶۱۶۳
تورم ماهانه و تقطه ای شهریور ماه استان تهران در بخش هتل و رستوران صعودی شده و بالاتر از کل کشور به ثبت رسیده است. مقایسه پایتخت کشور با سایر استان ها نشان می دهد با تورم صد درصدی استان تهران رکورد دار تورم بخش هتل و رستوران در پایان تابستان بوده است.
گرانی صد درصدی در هتل ها و رستوران های تهران

به گزارش اقتصادنیوز، تورم ماهانه کل شهریور پس از افت مقطعی دوباره صعودی شده و 0.2 واحد درصد از تورم ماهانه مرداد بالاتر آمد. به طور کلی داده هایی که مرکز آمار از وضعیت عمومی شاخص قیمت مصرف کننده منتشر می کند مشتمل بر 12 شاخه است. بخش هایی که به نوعی مهم ترین شاخه های قیمت مصرف کننده تلقی شده و در حالت کلی تر در دو بخش کالا و خدمات تقسیم بندی می شوند.

آذربایجان شرقی صدرنشین نرخ تورم مسکن +نمودار

در همین رابطه یکی از شاخه های مهم در تورم شهریور ماه تغییرات قیمت هتل و رستوران در کشور است. این شاخص به تفکیک استان های کشور حاوی بالاترین رکوردها در میان بخش های مختلف تورمی در 31 استان بوده است.

در این بین داده های مرکزآمار نشان میدهد تورم ماهانه تهران تقریبا 5 واحد درصد بالاتر از کل کشور ثبت شده است.

رکوردزنی تورم ماهانه تهران در شهریور 1401

تورم ماهانه شهریور طبق داده های مرکز آمار، برابر با 2.2 درصد بوده و از ماه قبل 0.2 واحد درصد بالاتر آمد. این در حالی است که در بخش «هتل و رستوران » در این سال، رشد قیمت ماهانه برابر با 4.9 درصد بوده است. بررسی تورم به تفکیک استان های کشور نشان می دهد تورم استان تهران در این شاخه برابر با 9.8 درصد بوده و تقریبا 5 واحد درصد بالاتر از کل کشور به ثبت رسیده است. مقایسه این استان با سایر مناطق تهران نشاندهنده آن بوده که تورم ماهانه تهران در این بخش رکورد دار در کل کشور بوده است؛ با اختلافی به مراتب بالاتر از سایر استان ها.

کارنامه تورمی 100 قلم کالای اساسی

در کنار رشد ماهانه قیمت ها در این استان مقایسه نقطه ای نیز در بخش هتل و رستوران نشان می دهد تورم تهران هنوز بالاترین به شمار می آید.

تورم

رکوردداران تورم نقطه ای هتل و رستوران شهریور ماه 1401

تورم نقطه ای بخش هتل و رستوران به طور کلی صعودی شده و از 83.1 درصد با 1.3 واحد درصد افزایش به 84.4 درصد رسید.

بررسی استانی تورم نقطه ای در این شاخه نشان می دهد تورم سه استان روندی صعودی شده و از مرز 100 درصد بالاتر رفته است.

رکوردداران تورم در این ماه، هرمزگان، تهران و ایلام بوده اند. تورم این استانها در بخش هتل و رستوران شهریور ماه به ترتیب برابر با 108.7 درصد ، 102.6 درصد و 100.2 درصد بوده است.

به عبارت دیگر تورم نقطه ای تهران، در شهریور ماه 13 واحد درصد بیشتر از رشد قیمت ثبت شده در کل کشور بوده است.

هم سویی تورم ماهانه و نقطه ای در تهران در جهت رشد بالای این شاخص در بخش هتل و رستوران نشان می دهد افزایش قمیت تهران در این بخش به صورت واقعی تری ثبت شده و تبلور دقیق تری از رشد گرانی هتل و رستوران در پایتخت کشور بوده است.

در خصوص بررسی ریشه های این اتفاق کارشناسان به طورکلی دو موضوع را دخیل می دانند. در وهله اول شیوع موج تقاضا پس از کاهش همه گیری کرونا اتفاقی است که می تواند توضیح دهنده بخشی از رشد 100 درصد قیمت در هتل و رستوران در تهران باشد. اما بر خی دیگر واکنش مهم این بخش به رشد قیمت خوراکی ها را عامل اصلی می دانند.

در اردیبهشت ماه حذف ارز 4 هزار و 200 تومان از برخی کالای خوراکی تورم بالایی را ثبت کرده که البته مبدعان این طرح انتظار تخلیه شوک تورم را در ادامه داشتند. با این که این شاخص به صورت عمومی روندی نزولی پیدا کرده اما رشد قمیت هتل و رستوران در کشور می تواند در ادامه افزایش قیمت خوراکی ها در ماه های قبل باشد.

تورم

 

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی