حراج سی‌ام بازار اولیه منتشر شد

سومین حراج صفر دولت در بازار اولیه

کدخبر: ۵۴۱۷۲۲
اقتصادنیوز: سومین صفر دولت در بازار اولیه به ثبت رسید. در این بازار که دولت برای تامین کسری بودجه به مشتریان خود اوراق می فروشد، درهفته منتهی به 22 آذرماه نتوانست هیچ معامله ای را ثبت نکرد.
سومین حراج صفر دولت در بازار اولیه

به گزارش اقتصادنیوز، بازار اولیه اوراق بدهی دولتی به مرحله سی ام خود رسیده و تا تاریخ 22 آذرماه سال 1401 ادامه پیدا کرده است.

طبق داده های بانک مرکزی دراین هفته، هیچ اوراقی فروخته نشده و درآمدزایی دولت دراین هفته برابر با صفر بوده است.

بررسی ها نشان می دهد این سومین هفته ای است که دولت درآمدزایی صفر در این بازار داشته است.

حراج صفر دولت در هفته منتهی به 22 آذر

در هفته اخیر، نه بانک ها و نه بورسی ها هیچ اوراقی را از دولت خریداری نکردند. این در حالی است که در این هفته دو دسته اوراق بدهی در بازار اولیه عرضه شده بود.

طبق بررسی ها نرخ سود اوراق عرضه شده دراین بازار در بالاترین سطح خود در هفته های اخیر بوده اما باز هم نتوانسته تا مشتریان را مجاب به خرید اوراق از دولت کند.

به عنوان مثال در این هفته اوراق اراد 120 در بازار عرضه شده که نرخ سود آن برابر با 22.95 درصد بوده و در بازه سه ساله این بازار سابقه نداشته است.

اوراق دیگر نیز اراد 121 بوده که نرخ سود آن معادل با 22.49 درصد به ثبت رسیده  و تقریبا در مرز بالایی قرار داشته است.

اما با این حال هنوز هم آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی دراین معاملات نشان می دهد بالا بردن نرخ سود از سوی وزارت اقتصاد و دارایی نتوانسته تا مشتریان را در خرید از دولت متقاعد کند.

در نهایت آمارها نشان می دهند که تا هفته سی ام بازار اولیه اوراق بدهی، 62 همت اوراق بدهی از سوی دولت فروخته شده و مستقیما به خزانه دولت واریز شده است.

گمانه زنی ها در ریشه های صفر شدن حراج

به طور کلی عوامل متعددی در خصوص چرایی عدم خرید اوراق بدهی از سوی مشتریان در این بازار عنوان می شود.  یکی از مهم ترین آن می تواند اشاره به وضعیت نقدینگی بانک ها و نهادهای بورسی داشته باشد. برخی آمارها نشان می دهد هنوز وضعیت نقدینگی در نهادهای مالی بد است و بانک ها برای مشارکت در بازار اولیه از شرایط مالی بدی برخوردار هستند.

اوراق بدهی دولتی

 

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی؛

    اقتصادنیوز: بازدهی طلا در ماه گذشته ۸ درصد افزایش یافت و مهمتر از آن، برای سه ماهه اول سال، ۱۶۰ دلار افزایش داشت که به…

از دست ندهید
کارگزاری مفید