افزایش نرخ سود مشتریان را دلگرم نکرد!

شروعِ صفر حراج زمستانی دولت

کدخبر: ۵۴۵۶۷۹
در هفته منتهی به 7 دی ماه فروش اوراق بدهی دولتی برای چهارمین مرحله در سال جاری صفر شد. در این بازار دولت اوراق به بانک ها می فروشد و این درآمد را در جهت تامین کسری بودجه مصرف می کند.
شروعِ صفر حراج زمستانی دولت

به گزارش اقتصادنیوز، روند بازار اولیه اوراق بدهی دولتی در کشور با یک رکود مهم مواجه شده است. در هفته اول دی ماه بانک مرکزی با کمی تاخیر آمار فروش اوراق بدهی دولتی را منتشرکرد. 

دولت در این بازار اوراق به مشتریان می فروشد و درآمدهای خود را بالا می برد. اما اکنون برای چهارمین بار در سال جاری موفق به فروش در این بازار نشده است.

سکوت سه هفته ای بانک مرکزی شکست

بازار اولیه در هفته نخست زمستان

براساس داده های بانک مرکزی ارزش معاملات بازار اولیه و فروش اوراق در مرحله سی و دوم این بازار در سال جاری برابر با صفر بوده است. این در حالی است که در هفته قبل این رقم برابر با 3 هزار و 224 میلیارد تومان بوده است.

درنهایت مجموع اوراق فروخته شده تاپایان هفته سی و یکم برابر با 65 هزار و 515 میلیارد تومان بوده که بافروش صفر اوراق در این هفته در همین سطح باقی ماند.

نرخ بهره 21 درصدی در شروع زمستان

نرخ سود بالا در اوراق عرضه شده

عدم مشارکت بانک ها و بورسی ها به عنوان دو مشتری ثابت در بازار اولیه در حالی رقم خورد که وزارت اقتصاد و دارایی نرخ سود را در بالاترین سطح ممکن قرار داده بود.

این نرخ از مهم ترین ویژگی های اوراق عرضه شده در بازار محسوب می شود که بانک ها و بورسی ها به تناسب آن می توانند در خرید اوراق دولتی مشارکت داشته باشند. هر چه اوراق عرضه شده در بازار اولیه، نرخ سود بالاتری داشته باشد مشتریان بیشتر به سمت خرید آن رغبت می کنند.

در همین رابطه داده های بانک مرکزی نشان می دهد در این هفته اوراق عرضه شده به دو دسته اراد 120 و اراد 122 دسته بندی شده که به ترتیب نرخ سود آن ها برابر با 23.95 درصد و 23.5 درصد بوده است.

نرخ هایی که طبق آمارها اکنون در رأس چند سال گذشته قرار دارند. با این وجود بالا بردن نرخ سود هم نتوانسته تا مشتریان را دلگرم به خرید از دولت کند. عامل آن را می توان در دو موضوع دانست. کاهش نقدنیگی مشتریان یا انتظار بالاتر بودن نرخ سود در بازار اولیه. 

اوراق بدهی دولتی

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی