گزارش عملیات بازار باز در اولین هفته بهمن 1401

تزریق 110 هزار میلیاردی پول در بانک ها

کدخبر: ۵۵۰۹۶۶
اقتصادنیوز: تزریق پول در بازار باز همچنان در سطح بالای 100 همت قرار دارد. طبق داده های بانک مرکزی در هفته اول بهمن ماه تزریق نقدینگی در بازار باز در مرز 110 همت بوده و با وجود رشد تزریق پول اما همچنان نرخ سود ثابت مانده است.
تزریق 110 هزار میلیاردی پول در بانک ها

به گزارش اقتصادنیوز ، روند عملیات بازار باز در کشور همچنان صعودی است. در این بازار بانک ها اوراق به بانک مرکزی فروخته و این نهاد نیز متناسب با صلاحدید خود از بانک ها اوراق می خرد. داده های آماری از این بازار نشان از وضعیت صعودی تزریق پول در بازار باز داشته است.

تزریق 110 همت نقدینگی در هفته اول بهمن

در اولین هفته بهمن ماه امسال، بانک ها حدودا 126 همت اوراق به بانک مرکزی پیشنهاد داده که از این میزان 110 همت مورد پذیرش بانک مرکزی بوده است. با این که سطح نیاز بانک ها در این بازار بالا رفته اما همچنان پذیرش بانک مرکزی در سطح هفته قبل خود باقی مانده است.

این معاملات همراه با نرخ سود و تاریخ سررسید مشخص است. تاریخ سررسید اوراق معامله شده در این بازار تقریبا هفت روزه بوده و نرخ سود ان همچنان در مرز 21 درصد ثابت باقی مانده است.

مقایسه این آمار با هفته های قبل نشان می دهد همچنان تزریق پول در بالای مرز 100 همت قرار دارد اما خبری از رشد نرخ سود در بازار باز نیست. طبق آماری که بانک مرکزی به صورت هفتگی آن را منتشر می کند نرخ سود تقریبا 5 ماه است که مرز ثابت 21 درصد را حفظ کرده است.  در ادامه، نکته مهم دیگر رشد تزریق پول در بازار شبانه بوده است.

بازار باز

روند صعودی تزریق پول در بازار شبانه 

در بازار شبانه بانک مرکزی و بانک ها معاملات کوتاه مدت انجام می دهند. در این بده بستان بانک های دارای کسری اقدام به استقراض از نهادهای مالی دارای مازاد کرده که این معاملات همراه با نرخ سود معینی است. در همین رابطه داده های اخیر بانک مرکزی نشان می دهد در هفته اخیر، تزریق بانک مرکزی در این بازار جهش قابل ملاحظه ای را نسبت به هفته قبل داشته و برابر با 6 هزار و 250 میلیارد تومان رقم خورده است. این در حالی است که در هفته پیش بانک مرکزی هیچ تزریقی را در بانک ها رخ نداده بود.

بازار باز

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی