میزان بدهی دولت سیزدهم که جبران نشد

کدخبر: ۵۶۳۷۷۲
در هفته پایانی سال 1401؛ دولت به یکباره 26 همت اوراق بدهی به مشتریان خود فروخته و در آمدهای خود در این بازار را برابر با 101 هزار و 230 میلیارد تومان ثبت کرد.
میزان بدهی دولت سیزدهم که جبران نشد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، دولت در بازار اولیه  اوراق بدهی دولتی  در سال 1401 توانست 101 هزار میلیاردتومان درآمد کسب کند. در این بازار دولت اوراق به مشتریان خود می فروشد تا از این مسیر بتواند جبران کسری بودجه خود را هموار تر کند. مسیر درآمدزایی اوراق دولتی می تواند راهی امن و غیر تورمی برای دولت باشد. این موضوع البته به شرط آن است که دولت خالص درآمدهای خود در این بازار را مثبت کند.

درآمد 101 همتی دولت در حراج ارواق بدهی دولتی

در هفته پایانی سال 1401؛ دولت به یکباره 26 همت اوراق بدهی به مشتریان خود فروخته و در آمدهای خود در این بازار را برابر با 101 هزار و 230 میلیارد تومان ثبت کرد. در این بازار عموما بانک ها و نهادهای مالی  تامین سرمایه  مشتریان دولت بوده و با توجه به نرخ سود و تاریخ سررسید اوراق بدهی در این معاملات مشارکت می کنند. نرخ های سودی که در هفته های پایانی سال به سطوح بالایی رسیده و موجب رشد مشارکت  بورس  در ین بازار شد.

اما به هرحال دولت باید با فرارسیدن سررسید اوراق فروخته شده ، دوباره آن را از مشتریان خریداری کند. این اقدام به نوعی نمایانگر هزینه های دولت در بازار اولیه محسوب می شود.

هزینه 170 همتی دولت در سال 1401

دولت بابت اصل اوراق فروخته شده در سال های قبل باید در سال گذشته، 129 هزار و 470 میلیارد تومان به مشتریان می پرداخت. این رقم با احتساب نرخ سود اوراق فروخته شده برابر با 46 هزار و 700 میلیارد تومان شده و در نهایت مجموع کل بدهی پرداختی دولت در این مقطع معادل با 176 هزار و 170 میلیاردتومان رقم خورده است.

بنابر همین موضوع داده های آماری نشان می دهد خالص نقدینگی جذب شده از سوی دولت دراین بازار برابر با منفی 74 هزار و 900 میلیاردتومان به ثبت رسیده است.

اوراق بدهی

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید