خالص عملکرد بانک مرکزی در بازار باز منفی ماند

روند نزولی هفته های انقباضی بانک مرکزی

کدخبر: ۵۶۸۶۶۶
اقتصادنیوز: پس از مسیر ثابت تزریق پول در بازار باز، خالص عملکرد بانک مرکزی در بانک ها برای هفتمین هفته متوالی منفی شده است. بررسی های آماری نشان میدهد روند نزولی این شاخص در حال کمتر شدن است.
روند نزولی هفته های انقباضی بانک مرکزی

به گزارش اقتصادنیوز،  وضعیت بازار باز در هفته های نخست سال جاری هم چنان در رکودرزمستان سال قبل خود به سر می برد. در این بازار که بانک مرکزی با تزریق پول در بانک ها سعی در مدیریت نقدینگی بانک ها دارد تزریق هفتگی پول را در مرز 80 همت ثابت نگه داشته و تغییری نداده است. این موضوع موجب شده تاخالق عملکرد بانک ها در این بازار در هر هفته منفی باشد. شاخصی که به اعتقاد برخی از مهم ترین متغیرهای بازار باز در هر هفته به شمار می رود.

تزریق 80 همتی در 4 هفته

در هفته منتهی به 23 فروردین ماه سال جاری تزریق پول بانک مرکزی در بازار باز برابر با 80 هزار میلیارد تومان بوده و برای چهارمین هفته متوالی ثابت مانده است. این در حالی است که با توجه به عملیات انجام شده در هفته قبل خود حدودا 80 هزار و 250 میلیارد تومان از بانک ها جمع آوری شده است. 

در نهایت خالص عملکرد بانک مرکزی در این هفته برابر با منفی 250 میلیارد تومان بوده و ماهیتی انقباضی داشته است. این هفتمین هفته ای است که طی مراجل برگزار شده در بازار باز عملکرد بانک مرکزی انقباضی است. با این حال روند آمارها نشان از مسیر نزولی در قبض پول دربازار باز داشته است. در صورت رشد دوباره تزریق پول این شاخص صعودی شده و به معنای تزریق بیشتر نقدینگی در نظام بانکی خواهد بود. بسیاری این موضوع را امری آسیب زا برای وضعیت تورمی کشور می دانند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید