پیش بینی بازار سهام یک‌‌شنبه 21 دی

دو نشانه منفیِ یک علامتِ مثبت در بورس

کدخبر: 384868
اقتصاد نیوز : دوباره جلسات حمایتی از بورس داغ شده اما برخی می گویند مسکن های تجویزی فایده ای ندارد و بورس مسیر خود را می رود از دید این گروه بازار در فاز نزول است اما برخی علامت ها هنوز کورسوی امیدی برای توقف جریان کاهشی بازار به حساب می آید.

به گزارش اقتصادنیوز، روز شنبه شاخص کل بورس 24 هزار و 812 واحد افت کرد و از مرز مهم یک میلیون و 300 هزار واحدی عبور کرد. سوال سهام‌داران این است که شاخص تا کجا پایین خواهد رفت؟

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت‌های فراورده‌های نسوز آذر (کاذر) و سرمایه‌گذاری پارس توشه (وتوشه) با رشد 5 درصدی بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر)، کلر پارس (کلر)، صنعتی مینو (غصینو)، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان) و توزیع داروپخش (دتوزیع) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.


وقت خرید دارا یکم و پالایش یکم است؟؛ اکوایران بررسی کرد


 

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای ملت (بیمه ملت)، قثابت (قند ثابت خراسان) و تپمپی (پمپ سازی ایران) در روز ‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس پتروشیمی ارومیه (شاروم)، اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی، تملی612، تملی701 و تملی805 و اوراق امتیاز تسهیلات مسکن، تسه 9805 بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌یکشنبه است. در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد تقاضا 484 میلیارد تومانی بسته شد که علامتی مثبت برای سهام‌داران بورس است.

صف های بورس

افزایش ارزش صف های خرید

در پایان معاملات اولین روز هفته،  ارزش صف‌های خرید هزار و 645 میلیارد تومان شد که نسبت به روز ‌چهار‌شنبه افزایش 84 درصدی را نشان می‌دهد. 

کاهش ارزش صف های فروش

روز شنبه  ارزش صف‌های فروش 19 درصد کاهش یافت و به رقم هزار و 161 میلیارد تومان رسید.

بیشترین تقاضاها

روز شنبه  شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) با صف‌ خرید 256 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، شرکت صنایع چوب خزر کاسپین (چخزر) و پگاه گیلان (غگیلا) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

روز شنبه بیشترین صف فروش نیز برای سومین روز پیاپی به نماد دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 229 میلیارد تومانی داشت. پس از بانک دی، گدنا (تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک)  و حآسا (آسیا سیر ارس) بیشترین صف فروش را داشتند. 

صف های بورس

پیش بینی بورس امروز

معاملات روز شنبه دارای یک نشانه مثبت و دو نشانه منفی بود. در روزی که ارقام شاخص‌های تابلوی بورس قرمزرنگ بودند روندهای درونی بازار سهام علامت‌های متفاوتی برای سهام‌داران داشت. 

مازاد تقاضا

دیروز معاملات بورس با مازاد تقاضای 484 میلیارد تومانی بسته شد که نشانه‌ای مثبت برای سهام‌داران است. روز گذشته ارزش صف‌های خرید هزار و 645 میلیارد تومان شد که نسبت به روز ‌چهار‌شنبه افزایش 84 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین ارزش صف‌های فروش 19 درصد کاهش یافت و به رقم هزار و 161 میلیارد تومان رسید.

افت ارزش معاملات 

روز گذشته ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 14 هزار و 842 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز چهار‌شنبه 59 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز 10 درصد کاهش یافت و به رقم 13 هزار و 250 میلیارد تومان رسید. 

تداوم خروج پول حقیقی

در اولین روز کاری هفته باز هم شرکت‌های بزرگ بازار سهم بیشتری از خروج پول حقیقی داشتند. در این روز خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی 894 میلیارد تومان بود که رقم خروج نقدینگی حقیقی از نمادهایی با ارزش بازار کمتر از 40 هزار میلیارد تومان 46 میلیارد تومان بود و 849 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از نمادهای با ارزش بازار بیش از 40 هزار میلیارد تومان خارح شد.

در مجموع روندهای درونی بازار نشان می‌دهند که شاخص بورس پتانسیل افت بیشتر را دارد. با شکسته شدن مرز حمایت مهم 1.3 میلیون واحدی، حال فعالان بازار در پی یافتن کف حمایت جدید هستند. در معاملات امروز اگر ارزش تقاضای بازار رشد کند و شاخص بورس از روند نزولی فعلی رها شود، سهام‌داران می‌توانند به ساخته شدن کف حمایت جدید امیدوار باشند. اما تحلیل‌گران تکنیکی معتقدند که فعلا شاخص با سطح حمایت فاصله دارد و باید در انتظار ریزش بیشتر شاخص کل بورس تهران باشیم.

صف های بورس

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما