واکنش جنجالی سهامداران به اظهارت واعظی درباره بورس؛ دولت در گوش خود پنبه گذاشته!

کدخبر: 394990
اقتصاد نیوز : حرف اصلی انتقادکننده‌ها به صحبت‌های واعظی این بود که از شهریورماه سال جاری مدام سهامداران را به دنبال وعده‌های خود کشاندند و این‌طور در فضای رسانه‌ای و صحبت‌هایشان القا کردند که بعد از انتخابات آمریکا وضع بورس درست می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، «به دنبال این هستیم که بازار بورس به توازن برسد.» این بخشی از صحبت‌های محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس دولت دوازدهم بود. صحبت‌هایی که از همان ابتدای ظهر و بعد از مطرح شدن آن بازتاب گسترده‌ای در گعده فعالان بورسی در شبکه‌های اجتماعی داشت. حرف اصلی انتقادکننده‌ها به صحبت‌های واعظی از این قرار بود که از شهریورماه سال جاری مدام سهامداران را به دنبال وعده‌های خود کشاندند و این‌طور در فضای رسانه‌ای و صحبت‌هایشان القا کردند که بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا وضع بورس درست می‌شود. بعد ۲۲ بهمن و دهه فجر از راه رسید و این‌طور به سهامداران القا شد که در این ایام بورس روی خوش به خودش می‌بیند.

مدتی بعد این مساله مطرح شد که تا پایان سال ۹۹ و چون شب عید است دولت درصدد است بورس را مثبت نگه دارد تا مردم خاطره خوشی از آن داشته باشند اما نه تنها با تمام این وعده‌ها و خیلی وعده‌های دیگر اتفاقی در این حوزه نیفتاده است بلکه حالا این مساله مطرح شده است که بورس و سرمایه‌ سهامداران در گرو پروتکل الحاقی است!

واعظی

حرف اکثر منتقدان از این جهت قابل بررسی است که آنها درباره نوسان‌گیری از مردم در این بازار آشفته در نوشته‌هایشان صحبت می‌کردند که نتیجه این نوسان‌گیری به اعتقاد فعالان حوزه بورس، بی‌اعتمادی سهامداران به دولت، سازوکار بورس و ایجاد ترس در دل سهامداران بابت سرمایه‌گذاری در بازارهای داخلی است. حالا طبق اظهارنظرهای فعالان حوزه بورس و برخی از سهامداران، افراد سرخورده از این حوزه در حال کوچ به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال هستند.

اما نکته دیگری که برخی از افراد که اکثرشان جزو منتقدان سفت و سخت دولت دوازدهم هستند، به آن اشاره می‌کردند کاشتن بذر بی‌اعتمادی در میان مردم بود. بذری که در ماه‌های آینده از آن دولت جدیدی می‌شود که بابت آن با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود. به اعتقاد این افراد دیگر کمتر کسی به حوزه بورس ورود می‌کند و به وعده‌ها و حرف‌های رئیس دولت آینده برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های داخلی اعتماد می‌کند، چرا که در دولت‌ دوازدهم نتیجه اعتماد به حرف‌های رئیس دولت را دیده‌اند و حالا دیگر یا سرمایه‌هایشان را در بانک و خانه نگه می‌دارند یا آنها را به طلا  و ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کنند. به غیر از این موضوع این بخش دیگری از صحبت‌های محمود واعظی هم مورد توجه گعده فعالان بورسی و سهامدار در شبکه‌اجتماعی توییتر قرار گرفته بود؛ «بورس در همه کشورهای دنیا براساس مسائل سیاسی و اقتصادی نوساناتی دارد.

بورس در گذشته شاهد روند افزایشی شدیدی بود، به همین دلیل روند کاهشی آن هم شدید بود.» افرادی که در نوشته‌هایشان به این بخش از صحبت‌های واعظی توجه نشان داده بودند از این موضوع می‌نوشتند که دولت می‌دانسته که بورس بر اساس مسائل سیاسی و اقتصادی نوسان دارد، پس چرا در اوج موضوعات سیاسی و اقتصادی که کشور با آنها درگیر بود، عامه مردم را به سرمایه‌گذاری در بورس دعوت کردند و گفتند که مردم همه چیز را به بورس بسپارند. این دسته از مخالفان که بخش کمتر شنیده شده‌ صحبت‌های رئیس دفتر حسن روحانی را برای بازنشر انتخاب کرده بودند درباره این مساله هم می‌نوشتند که دولت می‌دانسته روند افزایشی بورس غیرعادی بوده است، اما با این حال مردمی که دانش و اطلاعات لازم در این حوزه را نداشته‌اند و صرفا بر اساس اعتماد ملت به دولت به حرف‌های رئیس دولت اعتماد کرده بودند را به این حوزه وارد کردند.

اما این انتقادها بخش دیگری هم داشت و آن اشاره به صحبت‌های رئیس دولت در اردیبهشت‌ماه سال جاری بود. صحبت‌هایی که روحانی در واکنش به منتقدان بالا رفتن بدون حساب و کتاب شاخص بورس مطرح کرده و خطاب به آنها گفته بود که «در گوشتان پنبه بگذارید و این حرف‌های خوب را نشنوید.» منتقدان با خطاب قرار دادن روحانی درباره این موضوع‌ می‌نوشتند که چرا مانند اردیبهشت طبق صحبت‌های روحانی دیگر شرکت‌ها و فعالان اقتصادی در رشد شاخص بورس تاثیرگذار نیستند؟ آنها درباره این مساله ‌نوشتند که اتفاقا در اوایل سال جاری دولت بوده که در گوش خود پنبه گذاشته بود و نخواست که حرف‌های دلسوزان و منتقدان بالا رفتن بدون حساب و کتاب شاخص بورس را بشنود. یکی دیگر از نکاتی هم که دیروز درباره آن صحبت شد، از این قرار بود که چهره‌های سیاسی و افراد غیربورسی درباره این حوزه تخصصی اظهارنظر می‌کنند.  این چهره‌ها با علم به اینکه توانایی تاثیرگذاری مثبت بر این بازار را ندارند درباره این حوزه  اظهارنظر می‌کنند چرا که می‌‌خواهند  در مقابل سهامداران دستشان پر باشد و بگویند ما در طول این مدت که مردم را به سرمایه‌گذاری در حوزه بورس دعوت کردیم. تلاشمان را کردیم اما ورود غیر متخصصان به این حوزه باعث شد کارها پیش نرود.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما