صدرنشین معاملات امروز بازار سهام؟

پایان سرخ بورس/ کورسوی امید در بازار امروز

کدخبر: 396915
اقتصاد نیوز : در روز چهارشنبه باز هم تابلوی بورس قرمزپوش شد و قیمت سهام اغلب نمادهای بازار کاهش یافت. اما ارزش صف های فروش نیز تعدیل شد.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز چهارشنبه بازار سهام شاخص کل بورس افت 8 هزار و 301 واحدی را پشت سر گذاشت و به سطح یک میلیون و 177 هزار واحد رسید.

پایان نزولی هفته

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی 5 هزار واحد افت کرد. در پایان معاملات امروز شاخص کل نسبت به روز گذشته 8 هزار و 301 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 181 هزار واحد رسید تا بورس هفته را نزولی به پایان ببرد.  

شاخص کل هم‌وزن در ابتدای معاملات صعودی بود و در 5 دقیقه ابتدایی 200 واحد بالا آمد اما خیلی سریع شروع به نزول کرد و در پایان معاملات 379 واحد نسبت به دیروز افت کرد و در رقم 431 هزار و 253 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس نیز 4 واحد صعود کرد و به رقم 16 هزار و 984 واحد رسید.

بورس

تداوم خروج پول حقیقی 

در روز چهار‌شنبه برای چهاردهمین روز کاری متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام 756 میلیارد تومان بود. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را اپال داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 120 میلیارد تومان بود. پس از اپال، فملی و بانک تجارت بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

گروه سبز بازار

در آخرین روز کاری هفته اغلب نمادهای گروه صنعت برق رشد قیمت داشتند. نمادهای بزرگ این گروه مثل بپیوند، بزاگرس، بجهرم، بگیلات و آبادا همگی افزایش قیمت داشتند.

کاهش ارزش صف‌های فروش 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته 32 درصد کاهش یافت و به رقم 217 میلیارد تومان رسید که پائین‌ترین رقم در هفته اخیر بود. ارزش صف‌های فروش نیز 7 درصد افزایش یافت و 3 هزار و 431 میلیارد تومان شد.

عرضه و تقاضای بورس

امروز شرکت پگاه گیلان  (غگیلا) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید 60 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا،  کرمان (شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان) و برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 111 میلیارد تومانی داشت. پس از دی، پتایر (شرکت ایران تایر) و خساپا (سایپا) بیشترین صف فروش را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 68 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 32 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 88 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 12 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

افت قیمت 72 درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 60 نماد رشد قیمت داشتند که 37 نماد بورسی و 23 نماد فرابورسی بودند. همچنین 359 نماد کاهش قیمت داشتند که 245 نماد بورسی و 114 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 12 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 72 درصد بازار افت قیمت داشتند. همچنین امروز قیمت سهام 16 درصد بازار بدون تغییر باقی ماند.

لیدرهای بازار

در معاملات امروز فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بزرگان قرمزپوش بازار بودند که بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشتند. دیگر نمادهای بزرگ بازار نیز از جمله فولاد، شپنا، تاپیکو، خودرو و شتران نیز همگی افت قیمت داشتند و در رتبه‌های بعدی بیشترین تاثیر منفی بر شاخص قرار داشتند. 

رشد معاملات فرابورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 31 هزار و 755 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌گذشته 70 درصد افزایش یافته است. از این میزان بیش از 27 هزار میلیارد تومان به فرابورس اختصاص دارد. ارزش معاملات خرد نیز 7 درصد افزایش یافت و به رقم  4 هزار و 158 میلیارد تومان رسید. 

اپال در صدر جدول معاملات

در معاملات روز چهارشنبه اپال (شرکت فراوری معدنی اپال کانی پارس) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 803 میلیارد تومان بود. 

پس از اپال، برکت بیشترین ارزش معاملات را داشت و فملی رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن کزغال و شستا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز اپال با تعداد 496 میلیون و 256 هزار و 136 سهم در صدر قرار گرفته است. بانک تجارت در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به فملی تعلق داشت. بانک ملت و بانک صادرات نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما