نقشه بازار سهام در روز سه‌شنبه؛

روز صعود شاخص‌سازها در بورس/ فملی در صدر

کدخبر: 408528
اقتصاد نیوز : در روزی که شاخص رشد 15 هزار واحدی داشت، قیمت سهام فملی 5.95 درصد افزایش یافت و بیشترین ورود پول حقیقی بازار را ثبت کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با صعود 15 هزار و 729 واحدی به رقم یک میلیون و 202 هزار و 671 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز 169 واحد بالا آمد و در سطح 427 هزار و 451 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس 32 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 636 واحد رسید.

سهم‌های تاثیرگذار 

امروز «فولاد»، «فملی» و «فارس» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. شستا، فخوز و وغدیر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص بورس قرار گرفتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و شپنا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز کرمان، ذوب و شگویا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

روز درخشش فملی

در روزی که شاخص رشد 15 هزار واحدی داشت، قیمت سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) که از غول‌های صنعتی کشور است 5.95 درصد افزایش یافت و بیشترین ورود پول حقیقی بازار را ثبت کرد. ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی فملی بیش از 37 میلیارد تومان بود. همچنین فملی پس از فولاد بیشترین تاثیر را در رشد شاخص داشت و به تنهایی بیش از 3 هزار واحد شاخص کل را بالا کشید. علاوه بر این فملی در پایان معاملات همچنان صف خرید داشت و پس از غگیلا و شصدف رتبه سوم جدول صفوف خرید بازار را به خود اختصاص داد. این در حالی است که قیمت جهانی مس در ماه‌های اخیر روند افزایشی داشته و در 2 ماه گذشته بیش از هزار دلار رشد کرده است. 

کاهش خروج پول حقیقی 

در روز ‌سه‌شنبه برای دهمین روز متوالی شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم اما ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار با افت 45 درصدی به 179 میلیارد تومان کاهش یافت.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وپاسار (بانک پاسارگاد) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 32 میلیارد تومان بود. پس از وپاسار، کگهر (سنگ آهن گهر زمین) و غسالم (شرکت سالمین) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس (90)

گروه‌های سبز بازار 

در معاملات امروز قیمت سهام اغلب شرکت‌های گروه‌های فلزات اساسی (مانند فملی، فولاد، فجر، فخوز، فنوال، فایار و هرمز)، بانک‌ها و موسسات اعتباری (مانند وبملت، وتجارت، وبصادر، ونوین، وکار و وپاسار)،  شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی (مانند شستا، وغدیر، وصندوق و وبانک) و محصولات شیمیایی (مانند پترول، شگویا، فارس، آریا، شاراک، تاپیکو، شبصیر، شپدیس و شغدیر) افزایش یافت. 

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 10 هزار و 219 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 45 درصد کاهش یافته است. البته این کاهش به معاملات اوراق مشارکت برمی‌گردد و ارزش معاملات بورس هزار و 220 میلیارد تومان معادل 38 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 50 درصدی نسبت به روز گذشته به رقم 4 هزار و 264 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در 10 روز معاملاتی گذشته از 24 فروردین به این سو است.

در اکوایران ببینید:رشد شاخص کل ادامه دار خواهد بود؟

کاهش ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز گذشته 11 درصد کاهش یافت و در رقم 48 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 10 درصد کاهش یافت و 4 هزار و 22 میلیارد تومان شد.

شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید 23 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کویر (فولاد کویر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 188 میلیارد تومانی داشت. پس از کویر، بنو (بیمه تجارت نو) و سمگا (سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

نقشه

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما