بسته خبری 13 اردیبهشت 1400

جلسه مهم بورسی امروز /گشایش های جدیدی در راه است؟

کدخبر: 409685
اقتصادنیوز: از دیروز گمانه زنی های متعددی بر سر احتمال به نتیجه رسیدن احیای برجام به گوش می رسد و همچنان اخبار ضد و نقیض در این باره مطرح می شود.

به گزارش اقتصادنیوز، درحالی که بسیاری از منابع خبری احتمال توافق ایران و امریکا بر سر بازگشت به برجام را محتمل می دانند، جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا تاکید دارد: ما هنوز با ایران به توافق نرسیده ایم. وی ابراز امیدواری کرده، دیپلمات‌ها در هفته‌های آتی برای بازگشت دوجانبه به برجام تلاش کنند.

در همین حال البته ایران، روسیه و اروپا هم تاکید کرده اند فعلا تا رسیدن تا به توافق فاصله وجود دارد اما خوش بینی ها بسیار بالا ارزیابی شده شده است. حسن روحانی، رئیس جمهور دیروز  در سخنانی ابراز امیدواری کرده بود در هفته های آتی شاهد گشایش ها باشیم.

دیروز همزمان با این اخبار، وزارت امور خارجه امریکا در بیانیه‌ای رسما تایید کرد که هیئتی متشکل از مسئولان ارشد سیاسی، دیپلماتیک و دفاعی دولت ایالات متحده سفر خود را به شامل امارات، اردن، مصر و عربستان آغاز کرد. خبرگزاری ها پیش تر در  این خصوص گفته بودند یکی از اهداف این سفر در رابطه با برجام صورت گرفته است. رابرت مالی هم قبلا گفته بودند که امریکا در رابطه با برجام با شرکای عرب خود جلسات متعددی برگزار کرده است.

دیدار بایدن با رئیس موساد هم در رسانه های غربی از آن جهت که در ارتباط با بحث احیای برجام بوده، مورد توجه قرار گرفت. به گزارش آکسیوس مدیر موساد در دیدار با بایدن  مدعی شده که بازگشت واشنگتن به برجام بدون بهبود توافق هسته ای اشتباه است.  یک مقام اسرائیلی نقل می کند بایدن هم به مدیر موساد گفت که واشنگتن قبل از بازگشت به توافق هسته ای، راه طولانی برای گفت و گو با ایران در پیش دارد. بایدن همچنین به رئیس موساد اطمینان داده در آینده مواضع اسرائیل درباره برجام را مدنظر قرار خواهد داد. 

همسو با این اخبار، شبکه المیادین از خبرآزادی زندانیان ایران و امریکا و آزادی نازنین زاغری خبر داد اما به سرعت، پس از تکذیب خبر تبادل زندانیان ایران و امریکا توسط امریکا، مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم گفته، این خبر تایید نمی‌شود. البته وزارت خارجه انگلیس نیز خبر آزادی نازنین زاغری را تکذیب کرد. حالا باید دید در آینده چه اتفاقی قرار است صورت گیرد. 

پیرامون تحولات منطقه نیز، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی با پرداختن به روابط اخیر ایران و عربستان مدعی شد مذاکرات جدیدی در ماه مه (اردیبهشت و خرداد) میان دو کشور انجام می شود.

در تحولات داخلی، روز گذشته رهبر انقلاب در سخنان زنده تلویزیونی به حاشیه های چند روز اخیر انتشار فایل صوتی وزیر امور خارجه پرداختند؛ رهبر انقلاب در این سخنان تاکید کردند: سیاست خارجی در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود. وزارت خارجه مجری است. نباید جوری حرف بزنیم که گویی سیاست‌های کشور را قبول نداریم. جوری نباشد که دشمن را شاد کنیم. 

خبر مهم دیگری که امروز دنبال می شود، مربوط به جلسه سران قوا با موضوع بازار سرمایه (بورس و فرابورس) است که این جلسه قرار است امروز ساعت ۱۶ برگزار شود. حجت اسماعیل زاده، معاون پذیرش فرابورس ایران هم از عرضه اولیه احتمالی 13 شرکت در فرابورس خبر داد.

اخبار صنایع 13 اردیبهشت 1400

*محمود علیزاده، معاون سازمان مالیاتی اعلام کرد: سود علی الحساب پرداختی بانک ها و موسسات اعتبازی مجاز به سپرده گذاران که بالاتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار باشد، هزینه قابل قبول مالیاتی نخواهد بود.

*حسن روحانی، رئیس جمهور دستور ترخیص فوری کالای اساسی را صادر کرد. به دنبال گزارشی که اخیرا از سوی معاونت اقتصادی دولت و با نظر دستگاه های مربوطه در رابطه با موانع ترخیص کالاهای اساسی دپو شده به رئیس جمهوری اعلام شد، وی موافقت خود را با پیشنهادات مطرح شده اعلام و دستور پیگیری و اجرا را صادر کرده است.

*گزارش سه ماهه نخست سال جاری میلادی اوپک نشان میدهد که تولید نفت ایران روند افزایشی یافته به میزان دوسال گذشته رسیده است.

*نرخ فروش دلار در بازار متشکل ارز وارد کانال ۲۱ هزار تومان شد. اخبار رسیده حکایت از این دارد که قیمت دلار در بازار تهران نیز با شیب تندی روبه پایین است. قیمت دلار در بازار آزاد 219590 تومان هم دیده شده و این در حالی است که نرخ دلار در صرافی ملی ایران 21961 تومان رسیده است. به دنبال افزایش خوش‌بینی به احتمال احیای برجام در هفته‌های آینده و همچنین احتمال بهبود روابط ایران و عربستان، این سیر نزولی بیشتر به چشم میآید.

*سعید اردکانیان، وزیر نیرو دیروز در خبر مهم دیگری عنوان کرده بود انتظار داریم نخستین پرداخت‌ها (از سوی عراق) در روزهای آتی انجام شود و بتوانیم مسائل مالی قراردادهای خرید دو میلیون دوز و ۶۰ میلیون دوز واکسن را هم به موقع حل کنیم. 

اخبار شرکت ها 13 اردیبهشت 1400

*سرمایه گذاری چشم انداز توسعه شمال در نظر دارد تعداد 10.4 میلیون سهم معادل 8.23 درصد از سهام بیمه حافظ (#حافظ) را با قیمت پایه هر سهم 7896 تومان در بازار پایه فرابورس 11 خرداد به فروش برساند. همچنین صنعتی پارس خزر (#لخزر) از کسب موافقت انجمن صنفی کارفرمایی تولید کنندگان لوازم خانگی کوچک و سازمان حمایت با افزایش قیمت شامل همه محصولات به استثنای ماشین لباسشوئی این شرکت شد.

*در اخبار مربوط به تاثیر تسعیر نرخ ارز بر بانکها، بانک تجارت (#وتجارت) اعلام کرد: قطعاً اعمال نرخ‌های جدید در تسعیر مبالغ ارزی دارای آثار درآمدی بوده، لیکن تعیین مبلغ دقیق آن منوط به تهیه صورتهای مالی پایان سال است. صورتهای مالی مزبور در دست تهیه بوده و در موعد مقرر جهت اطلاع اعلام می شود.  همچنین بانک صادرات (#وبصادر) اعلام کرد: زیان ناشی از تسعیر ارز نسبت به گزارشات قبلی به میزان۴۷۵ر۸ میلیارد ریال افزایش داشته و معادل ۵۴۵ر۳۱ میلیارد ریال برآورد می گردد که در مقایسه با سایر اقلام صورت های مالی از اهمیت کمتری برخوردار است. در همین حال اثر درآمدی بانک سینا (#وسینا) با اعمال نرخ های جدید تسعیر ارز، حدود 49.5 میلیارد تومان میشود. با لحاظ وضعیت باز ارزی مثبت بانک خاورمیانه (#وخاور) حدوداً معادل پنجاه و دو میلیون یورو در پایان اسفند سال 1399، اعمال نرخ های جدید تسعیر برای بانک اثر درآمدی خواهد داشت. لیکن تعیین آثار دقیق آن بر سود و زیان بانک ( شامل تعیین نرخ تسعیر جدید بر اقلام دارایی و بدهی پولی و نیز تاثیر آن بر ذخیره مطالبات مشکوک الوصول تسهیلات و مطالبات ارزی و ... ) منوط به تکمیل فرآیند تهیه صورتهای مالی بانک خواهد بود.

*در بحث افزایش سرمایه ها، با موافقت سازمان بورس واوراق بهادار مهلت استفاده از مجوز افزایش سرمایه پدیده شیمی قرن (#قرن) به مدت 30 روز و تا تاریخ 17 خرداد امسال تمدید شد. سرمایه شرکت قرار است از 100 میلیارد تومان به 200 میلیارد تومان (از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی در راستای تکمیل و راه اندازی پروژه های کارخانه پودر شوینده و توسعه انبارهای شرکت) برسد. همچنین صنایع غذایی مینو شرق (#غمینو)  از ثبت افزایش سرمایه شرکت از  56.3 میلیارد تومان به 100 میلیارد تومان (از محل مطالبات و آورده نقدی و سود انباشته) در مرجع ثبت شرکت ها خبر داد.در همین حال، فولاد آلیاژی ایران (#فولاژ) از تصویب افزایش سرمایه در مجمع فوق العاده این شرکت خبر داد. قرار است سرمایه شرکت از یک هزار میلیارد به یک هزار و 200 میلیارد تومان (از محل سود انباشته) برسد. فولاد آلیاژی ایران از پذیرش معافیت مالیاتی برای عملکرد سال‌های 1390 تا 1395 خبر داد.

*در بحث زمان برگزاری مجامع، مجمع عمومی سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات (#وسپهر) در استان تهران (شهر تهران به آدرس تهران- خیابان سمیه- نرسیده به خیابان شهید مفتح- نبش خیابان ملک الشعرای بهار - برج غدیر - طبقه 11) در ساعت 10 روز سه شنبه 21 اردیبهشت برگزار میگردد. جلسه مجمع عمومی کیمیدارو (#دکیمی) در استان تهران (شهر تهران به آدرس تهران کیلومتر 3 جاه آبعلی) در ساعت 10 روز یکشنبه 26 اردیبهشت برگزار میگردد. جلسه مجمع عمومی بیمه پارسیان (#پارسیان) در استان تهران (شهر تهران به آدرس خیابان ولیعصر، بالاتر از بلوار میرداماد، خیابان قبادیان غربی، پلاک 22 ) ساعت 10 روز چهارشنبه 22 اردیبهشت برگزار میشود. همچنین جلسه مجمع عمومی شوکوپارس (#غشوکو) در استان تهران (شهر تهران به آدرس کیلومتر 10 جاده مخصوص کرج - شرکت مینو - ساختمان مرکزی مینو (درب شرکت قاسم ایران)) در ساعت 10 روز چهارشنبه 22 اردیبهشت برگزار میگردد. جلسه مجمع عمومی فراوری معدنی اپال کانی پارس (#اپال) در استان تهران (شهر تهران به آدرس سعادت آباد، خیابان علامه طباطبائی شمالی، کوچه شهید جهانگیر انقطاع (بیستم غربی)، پلاک 43، سالن اجتماعات) در ساعت 11 روز چهار شنبه 22 اردیبهشت برگزار میشود. جلسه مجمع عمومی آلومتک (#فالوم) در استان تهران (شهر تهران به آدرس خیابان کریم خان زند خیابان استاد نجات الهی نبش خیابان ورشو پلاک 2 سالن خانه اندیشمندان علوم انسانی) در ساعت 9 صبح روز پنج شنبه 30 اردیبهشت برگزار میشود.

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما