پیش بینی بازار سهام 26 اردیبهشت 1400

چهره سهام روز یکشنبه/ اهرم‌های اثرگذار بر بورس

کدخبر: 412576
اقتصادنیوز: از روز یکشنبه بورس بازان ممکن است بازار را به فروشندگان واگذار کنند، اگرچه تجربه نشان داده، رفتار بازار قابل پیش بینی نیست و باید رفتار بازار را در مختصات همان روز سنجید.

به گزارش اقتصادنیوز، تازه ترین نظرسنجی اقتصادنیوز نشان میدهد تحلیلگران و فعالان بازار هر دو متفق القولند که نمیتوان درباره رفتار بازار به طور حتم حداقل در این هفته نظر قطعی داد. از دید هر دو طیف بازیگران، تجربیات روزها و ماه های گذشته بورس بازان نشان داده بازار الگو مشخصی برای برآورد ندارد و در مسیری قرار دارد که بیشتر منطق هیجانی را در تصمیم‌گیری ها نسبت به منطق عقلانی پی می‌گیرد.

روز نخست هفته را بازار را با واگرایی بیشتر شاخص کل و شاخص کل هم وزن دنبال کرد، چرا که این شکاف در هفته گذشته کمتر بود. کوچکترها حالا در صف فروشند و بازار در بسیاری از نمادهای کوچک در صف فروش قفل است و برخی از بزرگان بورس به کمک بورس شتافتند. روایت کنونی بازار از عرضه و تقاضاها نشان میدهد همچنان فشار سمت عرضه توانایی اثرگذاری بر تقاضاها را دارد و از این ناحیه میتواند بازار را هم یکدست قرمز کند. اگر چه از روز شنبه (دیروز) دامنه نوسان به حالت قبل برگشت اما ترس بازار و عدم اطمینان به آینده و تصمیمات اتخاذ شده همچنان تصمیم را برای بورس بازام گیج و مبهم کرده است.

برعکس بورس بازان، تحلیلگران با بررسی روند گزارش های ماهانه و اخبار بنیادی شرکت‌ها بر این باورند وضعیت بنیادی شرکت ها مطلوب ارزیابی میشود و ارزش‌گذاری سهام شرکت‌ها هم در آن مختصات جای می‌گیرد. البته در روزهای پیش رو گزارش های عملکرد ماهانه و گزارش مجامع، برآورد و تصویر روشن‌تری از شرکت‌ها پیش روی سهامداران قرار میدهد که میتواند نکته کلیدی بازار در روزهای آینده باشد.

پیگیری تحولات احیای برجام که در این هفته تا آخر هفته ادامه دارد می‌تواند در کنار رُخدادهای مربوط به انتخابات، میتواند فضای روانی و هیجانی اثرگذاری در بازار ایجاد کند. روز جمعه یکی از اعضای هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار از ورود نقدینگی جدید در این هفته و هفته آینده خبر داده و به نظر میرسد باید این عامل را در نوسانات روزهای آینده دخیل دانست. هر چه باشد بازار در مختصات کوتاه مدت (یکماه تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری) در یک وضعیت انتظار به سر میبرد که رفت و برگشت های آن هم در یک وضعیت محدود و قابل مشخص خواهد بود.

بورس یک

آماده صعود باشید

ابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

فیلم the trial of Chicago 7 صورتِ وضع قوانین جاری در دنیا، و تقابل دو جناح ضعیف و قوی را نشان می دهد. در این فیلم تعدادی‌ از دانشجویان فعال، خواهان برقراری دموکراسی و پایان جنگ ویتنام هستند اما در جریان فیلم، تمامی این افراد با برخورد شدید قانونی و جزای کیفری سخت مواجه می شوند.

در اکوایران ببینید:افت شاخص در روز خوب خودروسازان

جایی از فیلم شخصیت «اَبی» با ردای قاضی وارد دادگاه شده و در جایگاه متهم نشسته است، که قاضیِ دادگاه این حرکت را اهانت تلقی می‌کند و یک فقره اهانت به دادگاه در پرونده او ثبت می کند. زمانی که قانون و وضع قوانین روال درستی را طی نکند، برای شخص قوی، ضعیف عمل میکند و برای شخص ضعیف، قوی عمل میکند.

در اواخر سال گذشته، شاهد وضع قانون دامنه نامتقارن بودیم که در ابتدا بخشی از بازار، به دفاع از این قانون پرداختند.

افراد با تجربه عواقب این قانون نابجا را متذکر شدند، اما جمع کثیر بازار به این عده قلیل هجمه وارد نمودند. چرا که مدعی شدند این بخش قابل بازار ردای قضاوت به تن کرده اند و در حال اهانت به قوانین هستند. حال با گذشت سه ماه از قانون دامنه نامتقارن، شاهد آن هستیم که حتی خبر دامنه متقارن می‌تواند جان تازه به بازار ببخشد‌.

مشخص نشد دامنه نامتقارن چرا آمد؟ و بدتر از آن چرا رفت؟  مفید واقع گردید یا مضر؟ با اهالی تجربه دار بازار نباید برخورد قهری داشت، و آنها را منزوی نمود چرا که بنیاد بازار بر اهالی آن وضع شده است. تقریبا از ابتدای اردیبهشت، اشاره نمودیم که بازار گارد صعودی گرفته است. و دیگر منطقی برای فروش سهام وجود ندارد.

در روز شنبه هم شاخص کل در تایم فریم هفتگی روی سنکو B تحرکات مثبتی داشت و در کندل روزانه نیز خود را به زیر مقاومت ۱۲۰۰ رسانده است. به نظر نمیرسد که این مقاومت پایدار باشد. و باز هم تاکید داریم که در یک موج صعودی قرار گرفته ایم، اما قطعا شیب و سرعت موج ۳ سال گذشته را نخواهد داشت.

تقریبا اکثر اهالی با تجربه بازار، اتفاق نظر بر بازگشت بازار دارند، آیا باز هم اهالی و عامه بازار به این افراد هجمه وارد خواهند کرد و مدعی این خواهند شد که آنها باید ردای قضاوت را از تن در بیاورند؟

واکنش واقعی تر بورس

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

همان‌طور که میشد حدس زد، عمده خبرهای روز شنبه از حوالی وزارت کشور منتشر میشود و در نتیجه آن قدر که حضور چهره‌های خاص برای ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری بازتاب خبری داشته و دارد، متقارن شدن دامنه نوسان به چشم نیامد.

همین مسئله روند بازار را در روز نخست متعادل کرد و به نوعی ترس بازار از تشکیل صف فروش‌های پنج درصدی کاسته شد. در نتیجه همانند روند هفته گذشته، نمادهای شاخص‌ساز روند صعودی خود را دنبال کردند و در مقابل اغلب نمادهای کوچک‌تر با صف فروش کار خود را ادامه دادند. این مسئله در واگرایی شاخص‌کل و شاخص‌کل هم وزن نیز به چشم می آید.

در کل هر چه قدر متقارن شدن دامنه نوسان اتفاق مهم و تاثیرگذاری برای روند بورس است، مشخص شدن نامزدهای احتمالی پست ریاست جمهوری در این روزها نمی تواند تاثیر معنی‌داری بر روند بورس بگذارد. در نتیجه هر شخصی هم که تا پایان مهلت ثبت‌نام در بعدازظهر روز شنبه به وزارت کشور مراجعه کرد، در شرایط فعلی فقط می‌تواند بر جو روانی و هیجانی بازار تاثیر کوتاه‌مدتی بگذارد.

روند معاملات یکشنبه چهره بهتری از بورس نشان خواهد داد چرا که از یک سو تکلیف آمدن یا نیامدن نامزدهای بالقوه مشخص شده است و از سوی دیگر بازار واکنش واقعی‌تری به متقارن شدن دامنه نوسان خواهد داشت.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما