اطلاعات مهمی که گزارش ۱۲ماهه شرکت‌ها به سهامداران می‌دهد

کدخبر: 417473
اقتصاد نیوز : کارشناس بازار سرمایه گفت: صنایعی مانند معدن، پالایشی، پتروشیمی، فولاد، سیمان باید سودهای خوبی را در گزارش‌های سالیانه خود اعلام کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، احمد جان جان کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که گزارش ۱۲ ماه شرکت‌ها دارای چه اطلاعات است؟ بیان کرد: هیات مدیره شرکت‌هایی که مجامع آنها برگزار می شود، باید گزارش دوازده ماه‌ای را از وضعیت مالی شرکت‌ ارائه دهند.

گزارش ۱۲ ماهه شرکت‌ها چه اطلاعاتی به سهامداران می‌دهد؟

وی اظهار کرد: صنایعی مثل معدن، پالایشی، پتروشیمی، فولاد، سیمان به نظر می‌آید سود خوبی داشته باشند و باید سودهای خوبی را در گزارش‌های خود اعلام کنند، در واقع سودی که در گزارش‌های ۱۲ ماه باشد قطعا می‌تواند، نظر فعالان بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار دهد.

کارشناس بازارسرمایه در پاسخ به این پرسش که چرا صنایعی مثل معدن، پالایشی، پتروشیمی، فولادی، سیمانی سود خوبی را گزارش می‌کنند؟ اظهار کرد:اول اینکه این گزارش ها،شرح حال کاملی از تمامی صورت‌های مالی و سود و زیان، فروش و خریدها و سرمایه گذاری های شرکت است البته مورد آخر به شرط این که سرمایه گذاری در شرکت صورت گرفته باشد.

جان جان تصریح کرد: با مشاهده گزاش ۱۲ ماهه شرکت‌ها می‌توان رشد سود سالیانه شرکت‌ها را استخراج کرد و رشد را از جهت ارزش بازار و از ارزش فروش، حاشیه سود و هزینه تمام شده شرکت‌ها می‌توان بررسی کرد.

وی تصریح کرد: روی این گزارش‌ها می‌توان پیشرفت شرکت‌ها را نسبت به سال گذشته لمس کرد، این گزارش‌ها حاوی اطلاعات ارزشمندی هستند، برای مثال وقتی سهامداران می‌بینند که حاشیه سود یک شرکت از ۱۲ % به ۲۲% یا برعکس تغییر پیدا کرده است، به اطلاعات ارزشمندی برای تصمیم گیری دست پیدا می کنند، برای مثال فروش شرکتی نسبت به سال گذشته ۴۰ % افزایش پیدا کرده است.

کارشناس بازار سرمایه در رابطه با ارزشمندی این گزارش ها گفت: این گزارش ها ارزشمند است زیرا سهامداران می تواند ببیند شرکتی به لحاظ دلاری محصولاتش را ۴۰ % گران‌تر می‌فروشند،چقدر سود می کند سپس براساس همین اطلاعات سرمایه گذاران تصمیم گیری می‌کنند،به عنوان مثال شرکتی در سال ۹۹  با شرایط نا مساعد اقتصادی توانسته است مقدار قابل توجهی سود داشته باشد، پس در سال ۱۴۰۰ هم با این نرخ رشد می‌تواند، سود داشته باشد.

وی افزود: با دیدن این گزارش‌ها می‌توان سود شرکت ها را پیش بینی کرد و می‌توان گفت p/e شرکت‌ها مثبت است و افراد با دید ۲ یا ۳ ساله به خرید یا فروش سهام آن شرکت‌ها اقدام می‌کنند، و زمانی که به خرید سهام دست می‌زنند، سهام دار آن شرکت می‌شود.

جان جان در پاسخ به این پرسش که آیا تمامی افراد می‌توانند از این گزارش‌ها استفاده کنند و یا استفاده از این گزارش‌ها نیازمند تحلیل و اطلاعات خاصی است؟، بیان کرد: افراد عادی نمی‌توانند از این اطلاعات استفاده کنند، البته بعضی از افراد که دارای تجربه هستند تا حدودی می‌توانند، با استفاده از تجربیشان به نتایجی برسند، ولی در کل تحلیل این گزارش‌ها احتیاج به سواد مالی دارد.

تیتر یک
  • هفتمین هفته صعودی بازار سهام؛

    در دومین هفته کاری مرداد ۱۴۰۰ میانگین ارزش صف‌های خرید پایانی بازار سهام رشد ۲۷ درصدی داشت و هفتمین هفته صعودی بازار…

از دست ندهید
بلیط هواپیما