نمادهای بزرگ بازار سهام در اولین روز هفته؛

سقف و کف شاخص بورس در روز شنبه

کدخبر: 433294
اقتصاد نیوز : در اولین روز کاری هفته شاخص بین سطوح یک میلیون و 477 هزار واحد و یک میلیون و 480 هزار واحد در نوسان بود.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل بورس با کاهش 3 هزار و 797 واحدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم یک میلیون و 480  هزار و 830 واحد رسید. 

شاخص هم وزن نیز با رشد 342 واحدی در سطح 422 هزار و 681 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 94 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 306 واحد قرار گرفت.

سقف و کف شاخص کل

در 5 دقیقه ابتدایی معاملات شاخص تا رقم یک میلیون و 490 هزار واحد بالا رفت اما نتوانست به صعود ادامه دهد و خیلی زود روند آن نزولی شد. در ساعت 10 و 35 دقیقه شاخص به سطح یک میلیون 477 هزار و 578 هزار واحد رسید که کمترین رقم شاخص در معاملات امروز بود. پس از آن شاخص صعود کرد و در ایستگاه یک میلیون و 480 هزار واحد متوقف شد. 

خروج پول حقیقی

روز شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 441 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه افزایش 782 درصدی داشته است.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (فولاد مبارکه) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 83 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

بورس

سهم‌های تاثیرگذار بر شاخص

روز شنبه نمادهای «فارس»، «فملی» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «پارس»، «شتران» و «خودرو» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و گدنا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 16 هزار و 149 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌چهارشنبه 13 درصد کاهش یافته است.

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 2.5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 10 هزار و 287 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 116 روز کاری گذشته از 27 بهمن 1399 تا به امروز است. 

صدرنشینی خودروسازها در معاملات بورس شنبه

مازاد تقاضا در بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 24 درصد افت کرد و در رقم 906 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 10 درصد افزایش یافت و 541 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به 365 میلیارد تومان رسید.

شرکت سپید ماکیان (با نماد معاملاتی سپید) با صف‌ خرید 334 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپید، نمادهای مدیریت (سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور) و کالا (شرکت بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 117 میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، غدام (خوراک دام پارس) و برکت (داروسازی برکت) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

بورس نقشه

 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما