گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام؛

رشد شاخص بورس تهران در روز سقوط خودرویی‌ها و سیمانی‌ها

کدخبر: 439739
اقتصادنیوز: امروز 20 شهریور 1400 روند صعودی شاخص کل بورس تهران برای دومین روز متوالی ادامه یافت.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات اولین روز هفته شاخص کل بورس 4 هزار و 510 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 530 هزار واحد رسید. 

بورس

رشد شاخص کل و افت شاخص هم‌وزن

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در 30 دقیقه ابتدایی بیش از 12 هزار واحد رشد کرد. پس از آن روند تغییرات شاخص کل نزولی شد و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز چهارشنبه 4 هزار و 510 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 530 هزار و 519 واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز در پایان معاملات امروز 2 هزار و 753 واحد نسبت به روز چهارشنبه پائین آمد و در رقم 463 هزار و 345 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 42 واحد رشد کرد و به رقم 22 هزار و 811 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 178 نماد رشد قیمت داشتند که 125 نماد بورسی و 53 نماد فرابورسی بودند. همچنین 300 نماد کاهش قیمت داشتند که 219 نماد بورسی و 81 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 36 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 61 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی 

روز شنبه برای سومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 425 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه رشد 574 درصدی دارد.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (فولاد مبارکه) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 67 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، وآیند (بانک آینده) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

در اولین روز کاری هفته نمادهای «فملی»، «رمپنا» و «شپدیس» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «اخابر»، «فخوز» و «برکت» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و شستا و برکت در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، مدیریت و دی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 133 درصد رشد کرد و در رقم 827 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 557 درصد افزایش یافت و 276  میلیارد تومان شد.

شرکت آریان کیمیا تک (کیمیاتِک) با صف‌ خرید 520 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از کیمیاتک، نمادهای مدیریت (شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری) و توریل (شرکت توکا ریل) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به برکت (شرکت دارویی برکت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 62 میلیارد تومانی داشت. پس از برکت، کدما (شرکت معدنی دماوند) و فزرین (شرکت زرین معدن آسیا) بیشترین صف فروش داشتند.

افزایش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 17 هزار و 349 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌چهارشنبه 20 درصد افزایش یافته است. 

ارزش معاملات خرد نیز با رشد 4 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 8 هزار و 61 میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات اوراق بدهی نیز که 44 درصد ارزش کل معاملات بازار را تشکیل می‌دهد به 7 هزار و 604 میلیارد تومان بالغ شد که رشد 52 درصدی را نسبت به روز چهاشنبه نشان می‌دهد.

رمپنا و دی صدرنشینان بورس امروز

در معاملات امروز رمپنا (هلدینگ مپنا) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 284 میلیارد تومان بود.

پس از رمپنا، برکت بیشترین ارزش معاملات را داشت و فرابورس رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شبندر و شستا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد 858 میلیون و 858 هزار و 978 سهم در صدر قرار گرفته است. وسکرشا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا تعلق داشت. حق تقدم فاراک و وپارس نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام؛

    اقتصادنیوز: در پایان معاملات ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ شاخص‌های بازار افت کردند و ۱۳۱ نماد صف فروش داشتند. به نظر می‌رسد صف‌نشینی…

از دست ندهید
بلیط هواپیما