گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام؛

مازاد عرضه در بورس/ رونق معاملات اوراق بدهی

کدخبر: 443346
اقتصاد نیوز : اقتصادنیوز: در پایان معاملات روز یکشنبه 4 مهر 1400 ارزش معاملات سهام کاهش یافت و معاملات اوراق بدهی رشد 115 درصدی داشت.

به گزارش اقتصادنیوز، در روزی که ارزش معاملات خرد کاهش یافت، شاخص کل بورس 2 هزار و 601 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 424 هزار واحد رسید.

بورس

دو دمای متفاوت

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص بورس صعودی شد و شاخص کل در نیم ساعت ابتدایی بیش از 6 هزار واحد رشد کرد. اما پس از آن روند بازار نزولی شد و در پایان معاملات شاخص با رشد اندک 2 هزار و 601 واحدی نسبت به روز شنبه به سطح یک میلیون و 424 هزار واحد رسید.

اما شاخص هم وزن با افت هزار و 988 واحدی در سطح 420 هزار و 954 واحدی ایستاد تا شاهد دو دمای متفاوت در بازار باشیم. همچنین شاخص کل فرابوس 51 واحد افت کرد و در سطح 20 هزار و 806 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 182 نماد رشد قیمت داشتند که 130 نماد بورسی و 52 نماد فرابورسی بودند. همچنین 309 نماد کاهش قیمت داشتند که 217 نماد بورسی و 92 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 36 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 61 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بورس

 لیدرهای بازار

امروز نمادهای «پارسان»، «فملی» و «وغدیر» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. 

همچنین سه نماد «شستا»، «اخابر» و «فولاد» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «زاگرس»، «شگویا» و «آریا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «بپاس» و «فجهان» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس کیمیاتک صدرنشین است و فسبزوار و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فجهان، توسن و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

خروج پول حقیقی

روز یکشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 468 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فجهان (مجتمع جهان فولاد سیرجان) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 102 میلیارد تومان بود. پس از فجهان، فسبزوار (شرکت پارس فولاد سبزوار) و کیمیاتک (آریان کیمیا تک) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

کاهش نقدشوندگی بورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 37 هزار و 560 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌شنبه 51 درصد افزایش یافته است. 

ارزش معاملات خرد نیز با افت 19 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 5 هزار و 796 میلیارد تومان رسید.

همچنین ارزش معاملات اوراق بدهی که 81 درصد از ارزش کل معاملات بازار را شامل می‌شود به 28 هزار و 153 میلیارد تومان بالغ شد که رشد 115 درصدی را نشان می‌دهد.

بازگشت رونق به بورس/در اکوایران ببینید:

مازاد عرضه در بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 51 درصد افت کرد و در رقم 215 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 46 درصد افزایش یافت و 780 میلیارد تومان شد.

شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (شکام) با صف‌ خرید 67 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شکام، نمادهای توسن (توسعه سامانه نرم افزاری نگین) و ثفارس (عمران و توسعه فارس) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کدما (شرکت معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 214 میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، کالا (شرکت بورس کالای ایران) و فرابورس (شرکت فرابورس ایران) بیشترین صف فروش داشتند.

فسبزوار و دی صدرنشینان جدول معاملات

در معاملات امروز سهام فسبزوار (شرکت پارس فولاد سبزوار) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 243 میلیارد تومان بود.

پس از فسبزوار، فجهان بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شپنا و کیمیاتک در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد 463 میلیون و 66 هزار و 950 سهم در صدر قرار گرفته است. پس از دی، فجهان در رتبه دوم قرار گرفت و رتبه سوم به شبندر تعلق داشت. خساپا و وسکرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما