گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام؛

بورس تهران به حوالی کانال 1.5 میلیونی رسید

کدخبر: 445092
اقتصادنیوز: امروز 12 مهر 1400شاخص کل بورس باز هم صعود کرد و در فاصله 15 هزار واحدی کانال 1.5 میلیون واحدی قرار گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز دوشنبه شاخص کل بورس 8 هزار و 36 واحد رشد کرد و در سطح یک میلیون و 484 هزار واحد قرار گرفت.

بورس

اعداد سبز بر تابلوی بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی حدود 6 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 8 هزار و 36 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 484 هزار و 716 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز 2 هزار و 970 واحد نسبت به روز کاری قبل بالا آمد و در رقم 425 هزار و 546 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با رشد 51 واحدی به رقم 21 هزار و 371 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 297 نماد رشد قیمت داشتند که 207 نماد بورسی و 90 نماد فرابورسی بودند. همچنین 180 نماد کاهش قیمت داشتند که 130 نماد بورسی و 50 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 60 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 36 درصد بازار افت قیمت داشتند.

تداوم خروج پول حقیقی 

روز دوشنبه برای دومین روز پیاپی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 323 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فن آوا (گروه فن آوا) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 53 میلیارد تومان بود. پس از فن آوا، فسبزوار (شرکت پارس فولاد سبزوار) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فارس»، «شپنا» و «شبندر» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. 

همچنین سه نماد «ومعادن»، «فولاد» و «کالا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «شاوان» و «شگویا» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «زاگرس»، «کگهر» و «فرابورس» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 

شکنجه ارزی تجار ایرانی/در اکوایران ببینید:

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس کیمیاتک صدرنشین است و فسبزوار و کدما در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فجهان، توسن و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 25 درصد افت کرد و در رقم 283 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 15 درصد کاهش یافت و 106 میلیارد تومان شد. 

شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز (شکام) با صف‌ خرید 51 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شکام، نمادهای توسن (توسعه سامانه نرم افزاری نگین) و لپارس (پارس الکتریک) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به کالا (شرکت بورس کالای ایران) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 32 میلیارد تومانی داشت. پس از کالا، وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی)  و فرابورس (شرکت فرابورس ایران) بیشترین صف فروش داشتند.

افزایش معاملات درآمد ثابت‌ها

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 44 هزار و 73 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه 188 درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت 36 هزار و 563 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته رشد 477 درصدی داشته است. 84 درصد از ارزش معاملات بازار به اوراق بدهی اختصاص داشت که در 6 ماه اخیر بی‌سابقه است.

همچنین ارزش معاملات خرد سهام نیز با افت 22 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 178 میلیارد تومان رسید. 

 بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد کدما (شرکت معدنی دماوند) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات کدما 198 میلیارد تومان بود.

پس از کدما، شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد برکت و شتران در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد 965 میلیون و 226 هزار و 995 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خبهمن تعلق داشت. دو نماد خساپا و شبندر نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما