با افزایش ۱۰۰درصدی سرمایه «فملی»

ملی مس دارای سرمایه۴۰هزار میلیارد تومانی‌ شد

کدخبر: 458537
اطمینان خاطر از وجود ماده اولیه، وجود بازار مصرف، داشتن دانش توسعه، کیفیت بالای محصولات، وجود منابع مالی، داشتن حداقل ریسک‌های بنیادی و سرمایه‌گذاری منطبق بر الگوی‌ عرضه و تقاضای جهانی، تغییر چهره انرژی دنیا از سوخت‌های فسیلی به انرژی‌‌های تجدیدپذیر و انرژی الکتریکی همه و همه شاخص‌های اقتصادی‌ هستند که بنگاه‌های معدنی مس در دنیا برای سرمایه‌گذاری و تولید بیشتر در این صنعت ویژه در نظر می‌گیرند.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از گروه شرکتهای دنیای‌اقتصاد؛  در همین راستا مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت ملی صنایع مس ایران با هدف دستور کار افزایش سرمایه از ۲۰هزار به ۴۰هزار میلیارد تومان و تامین مالی بخش بزرگی از طرح‌های توسعه معدنی مس در کشور برگزار شد. در این مراسم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به تشریح عوامل و دلایل بنیادی برای افزایش سرمایه و سرمایه‌گذاری روی طرح‌های توسعه برای سهامداران پرداخت. در نهایت و با رای سهامداران شرکت ملی صنایع مس ایران افزایش ۱۰۰ درصدی سرمایه «فملی» به‌عنوان بزرگ‌ترین افزایش سرمایه تاریخ بورس از محل سود انباشته به تصویب رسید تا نماد فملی صاحب سرمایه ۴۰هزار میلیارد تومانی‌ شود. «اردشیر سعدمحمدی» در مجمع عمومی فوق‌العاده با تشریح دلایل بنیادی برای افزایش سرمایه گفت: این صنعت بزرگ با توجه به طرح‌های توسعه در دست اجرا و رشد ذخایر معدنی دستیابی به درآمد ۵/ ۵میلیارد دلاری را تا ۴ سال آینده هدف‌گذاری کرده است.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در ابتدای مجمع با اشاره به شرایط جهانی تولید در حوزه صنعت مس گفت: بر پایه تحلیل موسسه ICSG از وضعیت تولید و مصرف مس دنیا در ۷ ‌ماهه سال ۲۰۲۱، مس محتوی معدنی ۶/ ۳درصد در ۷ ماه اضافه ‌تولید داشته است، این رقم در کنسانتره مس ۵/ ۵درصد، اما در کاتد روش لیچینگ ۳/ ۴-درصد است.

سعدمحمدی به دلیل این امر اشاره کرد و افزود: میزان خاک‌های اکسیدی دنیا تقریبا در حال کاهش است و این روند کاهشی در کشورهای متفاوت که بررسی کردیم؛ قابل رصد و ارزیابی است. در مجموع در دنیا با توجه به قیمت‌ها و کاهش میزان عیار معادن و افزایش میزان تقاضا، روند تولید مثبت است و به همین دلیل هم قیمت‌های مس فزونی پیدا کرده و افزایش مناسبی را شاهد هستیم.

وی اظهار کرد: در سال ۲۰۳۰ یعنی کمتر از ۹ سال آینده چین به‌عنوان رتبه نخست در دنیا در اقتصاد جایگزین آمریکا خواهد شد. ژاپن رتبه سوم شد که در سال ۲۰۳۰ به رتبه چهارم تنزل پیدا می‌کند و هندوستان رتبه سوم را به دست خواهد آورد. این بیانگر رفتار اقتصادی است که تا سال ۲۰۵۰ برای دنیا شکل خواهد گرفت و شاید یکی از جذاب‌ترین نقاطی که بتوان به آن توجه کرد؛ اندونزی است که در سال ۲۰۵۰ رتبه هفتم دنیا را به خود اختصاص می‌دهد. این نگرش از آن لحاظ قابل ارزیابی است که بتوانیم روند توسعه را در کشورهای در حال‌توسعه و گرفتن جایگاه بین‌المللی مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران بر اساس نمودار به تاثیرپذیری اقتصاد جهانی از کووید-۱۹ اشاره کرد و با بیان اینکه موقعیت کشورها طی سال‌های۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ با رنگ‌های متفاوت نشان داده شده، گفت: هندوستان بیشترین ضرر را در این سال‌ها خواهد داشت و بیش از ۱۵درصد از اقتصادش منفی خواهد بود. دومین کشور اندونزی است که به رنگ بنفش نشان داده شده است. سرانجام برزیل، اروپای غربی، روسیه، آمریکای شمالی و در نهایت چین قرار دارند.

سعدمحمدی گفت: تا سال‌های ۲۰۳۰ و ۲۰۳۵ ما همچنان شاهد تاثیر کووید-۱۹ خواهیم بود که نشان‌دهنده این است که کووید به این زودی‌ها از مجموعه زندگی بشریت خارج نمی‌شود. البته تاثیر آن در حال کنترل است و تاثیر منفی آن به‌شدت کاهش پیدا می‌کند تا جایی که دیگر تقریبا از بین می‌رود.

 روند افزایشی قیمت مس خبری خوب برای سهامداران

مدیرعامل فملی با بیان اینکه یکی از نکاتی که توسط سهامداران سوال می‌شود این است که «اگر قرار است افزایش سرمایه دهید آینده قیمتی مس چه روندی را دنبال می‌کند؟» افزود: متوسط قیمتی که موسسات بزرگ دنیا که در پیش‌بینی قیمت‌ها نظریه دارند به استناد معادلات ریاضی مثل  CRU، IMF، WORLD BANK و GOLDMAN SACHS  و... برای سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرده‌اند ۹۳۱۸ دلار است. به گفته سعدمحمدی، میانگین واقعی سالانه ۲۰۲۱ برابر با ۹۱۸۸ دلار بر هر تن است که ۴۹درصد بیشتر از میانگین سال ۲۰۲۰ است. وی ادامه داد: برای سال ۲۰۲۲ به دلیل اینکه ۱۳۸ هزار تن تقاضا بیشتر از تولید خواهد بود؛ قیمت افزایش پیدا خواهد کرد و به ۹۹۱۳ دلار خواهد رسید و برای سال ۲۰۲۳ به ۱۰۴۰۵ دلار می‌رسد و در سال ۲۰۲۴ به دلیل اینکه یکسری از پروژه‌ها در دنیا وارد مدار تولید خواهد شد؛ به ۹۶۸۶ ‌دلار رسیده و دوباره در سال ۲۰۲۵ به ۱۰۰۶۲ دلار خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: میزان جمعیت جهان تقریبا در سال ۲۰۳۵ افزون بر ۸میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر خواهد شد و مصرف سرانه از ۲/ ۳ کیلوگرم فعلی به ۲/ ۴ کیلوگرم می‌رسد. در خصوص تقاضای مس برای خودروهای برقی تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۵۰درصد خودروهای دنیا ظرف ۳۰ سال آینده برقی خواهند شد. این موارد همه بیانگر افزایش تقاضاست.

مدیرعامل شرکت مس افزود: با توجه به روندی که در سرمایه‌گذاری‌های دنیا اتفاق می‌افتد؛ قیمت مس بین ۹۵۰۰ تا ۱۰ هزار دلار قرار می‌گیرد؛ این انگیزه‌ای برای سهامداران خواهد بود که سرمایه‌گذاری در بخش مس قطعا یک سرمایه‌گذاری سودده، اقتصادی و کاملا قابل توجیه است.

 جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا در تولید مس قرار می‌گیریم

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه به وضعیت تولید مس تصفیه‌شده در آسیا اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۲۰ سه کشور برتر همچنان چین، شیلی و ژاپن با ۲۳ هزار و ۳۱۵ تن تولید بودند و پیش‌بینی‌ می‌شود در سال ۲۰۲۵ این سه کشور با ۲۵هزار و ۳۴۲ تن کشورهای برتر تولیدکننده مس تصفیه‌شده باشند.

سعدمحمدی اظهار کرد: در سال ۲۰۲۱ میزان تولید افزون بر ۲۴۵۰۰میلیون تن شده که حدود ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن از تولید ناشی از تولیدات معدنی است و نزدیک به ۴ میلیون تن از قراضه‌ها در دنیا تولید می‌شود که مجموع آن مورد مصرف بین‌المللی قرار می‌گیرد.

وی به میزان مصرف مس پالایش‌شده در آسیا اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون سه کشور چین، ژاپن و کره‌جنوبی برترین کشورها در مصرف مس پالایش‌‌شده هستند و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۵ هند جایگزین کره‌جنوبی خواهد شد. همچنین چین، آمریکا و آلمان سه کشور هستند که مصرف مس بالایی دارند و در سال ۲۰۲۵ همچنان مصرف بالایی خواهند داشت. چین بیش از ۵۳درصد مصرف مس دنیا را داراست و این سهم در سال ۲۰۲۵ به ۵/ ۵۱درصد کاهش پیدا می‌کند، اما میزان مصرف از ۱۲میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ۱۳میلیون و ۳۵۲ هزار تن ارتقا پیدا می‌کند.

وی اظهار کرد: در مصرف مس پالایش ‌شده ایران رتبه ۱۳ را در آسیا و رتبه ۲۴ را در دنیا دارد. با سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام ‌شده، جایگاه ما در حال تغییر است. هدف ما این است که در این سرمایه‌گذاری‌ها جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا در تولید مس قرار بگیریم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در خصوص تولیدات معدنی مس گفت: در مس محتوی رتبه ۱۵ دنیا و رتبه ۴ در آسیا را داریم. در تولید آند رتبه ۱۲ دنیا و رتبه ۵ آسیا و در تولیدات پالایش‌شده مس رتبه ۱۹ دنیا و رتبه ۷ آسیا را داریم و امیدواریم در سرمایه‌گذاری‌هایی که انجام می‌شود، این رتبه‌ها به زیر ۱۰ کاهش پیدا کند.

 دنیا در حوزه توسعه صنعت مس چه کار می‌کند؟

مدیرعامل شرکت مس با طرح این نکته که قطعا سهامداران خواهند پرسید «دنیا در حوزه توسعه صنعت مس چه کار می‌کند؟» و «آیا دنیا هم همین مسیر را طی می‌کند یا خیر؟» افزود: در آمریکا ۱۱۳ هزار تن مس محتوی در سال ۲۰۲۵ شکل می‌گیرد. در آمریکای‌جنوبی و مرکزی از جمله شیلی، پرو و برزیل مجموعا ۶۴۴ هزار تن در پروژه‌هایی که سرمایه‌گذاری می‌کنند؛ مس محتوی معدنی به تولیدات جهانی اضافه خواهد شد. در آسیا ۵۹۱ هزار تن مس محتوی معدنی است که در چین، هند و ایران قرار دارند.

سعدمحمدی با اشاره به گزارش‌های بین‌المللی و حضور ایران در این گزارش‌ها افزود: در آسیا ۵۹۱ هزار تن به مس محتوی تا سال ۲۰۲۶ اضافه خواهد شد که سهم ایران در فاز نخست آن ۲۹۵ هزار تن مس محتوی است. در قاره اقیانوسیه ۶۵ هزار تن به ظرفیت مس محتوی اضافه خواهد شد.  در اروپا ۵۶۱ هزار تن و آفریقا ۸۷ هزار تن اضافه خواهد شد.

وی اضافه کرد: نزدیک به ۲۹۵ هزار تن از این ۲ میلیون و ۱۰۰ تن را ایران برعهده می‌گیرد و جایگزین قسمتی از این بازارهای بین‌المللی می‌شویم.

 آیا ظرفیت معدنی برای سرمایه‌گذاری داریم؟

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه ممکن است این سوال برای یک سهامدار مطرح شود که «آیا هم‌اینک که می‌خواهید افزایش سرمایه دهید؛ از ذخیره کافی هم برخوردارید؟» «آیا ماده اولیه برای این حجم از سرمایه‌گذاری در دسترس دارید؟»، ادامه داد: با توجه به تخصص و توان و شایستگی که همکاران ما در شرکت ملی صنایع مس ایران در این مدت به کار بردند؛ ما ذخایر خود را به‌طور چشمگیری افزایش دادیم.

سعدمحمدی افزود: تقریبا چند سال گذشته ذخایر ایران حدود ۳۰ میلیون تن مس خالص بود، هم‌اکنون در جدول مس خالص ما به ۴۲ میلیون تن رسیده است. در واقع ۸/ ۴درصد از ذخایر جهان مربوط به ایران است و رتبه هفتم را داریم. میزان ذخایر مس دنیا طی چند سال گذشته ۸۵۰ میلیون تن مس خالص بود که الان این میزان ذخیره دنیا با اکتشافات انجام‌شده به ۸۷۰ میلیون تن مس محتوی خالص ارتقا پیدا کرده است.

 «سریدون»؛ معدنی در کلاس جهانی

مدیرعامل فملی به اقدامات سال ۹۸ تا ۶ ماهه سال ۱۴۰۰ در خصوص اکتشافات پرداخت و گفت: خوشحالم بگویم که با کشف معدن جدید «سریدون» توسط همکاران شرکت مس ذخیره‌ای که تا الان به آن رسیده‌ایم بیش از ۲میلیارد تن با عیار ۴۷/ ۰ درصد متوسط است که این ذخیره ارتقا پیدا کرده است و به‌شدت بالاتر می‌رود.

سعدمحمدی اظهار کرد: این افتخار بزرگی است و ما یک معدن بسیار بزرگ در اندازه‌های مس سرچشمه پیدا کرده‌ایم و روی آن کار می‌کنیم و قطعا سرمایه‌گذاری اتفاق می‌افتد.

سعدمحمدی ادامه داد: در مس سونگون ۲۶۳ میلیون تن با عیار ۶۲/ ۰ درصد و در اکتشاف جدید غرب معدن سونگون نزدیک یک میلیارد تن اکتشاف جدید با عیار ۶/ ۰ درصد داشتیم. غرب میدوک در حال حاضر بیش از ۴۰۰ میلیون با عیار ۶۸/ ۰ درصد اکتشاف شده است. مجموعه این موارد که به قطعیت رسیدیم بیش از ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن ذخیره جدید با عیار ۵۳/ ۰ یعنی ۲۰ میلیون تن مس محتوی خالص است و این اکتشافات ادامه دارد.

وی گفت: هفته گذشته منطقه جدیدی را به غیر از این موارد پیدا کردیم که در حال بررسی هستیم. این منطقه بسیار مستعد است و از لحاظ ذخیره خبرهای خوبی برای اکتشافات خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران تصریح کرد: میزان ارزش برجای ذخایری که در حال انجام است؛ بسیار زیاد است که اگر به عدد و رقم تبدیل کنیم؛ ارزش دارایی‌های مس به‌شدت افزایش می‌یابد و بیانگر این نکته است که مس یک شرکت ارزشمند به لحاظ تکیه‌گاه سرمایه‌گذاری است.

سعدمحمدی در توضیح دلایل وجود شاخص‌های بسیار خوب اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در صنعت مس ایران گفت: داشتن ظرفیت معدنی و اطمینان خاطر از داشتن مواد اولیه مهم‌ترین آیتم است و با عنایت به ذخایر جدید مواد اولیه برای بیش از ۱۰۰ سال موجود است. بنابراین سرمایه‌گذاری برای تبدیل این ظرفیت بالقوه به درآمد بالفعل وظیفه قطعی عملیاتی این شرکت است؛ بنابراین دلیل افزایش سرمایه کاملا واضح است.

 رشد ۴ برابری ذخایر معدنی شرکت ملی مس

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران درخصوص منابع و ذخایر زمین‌شناسی معادن فعال و تازه کشف شده گفت: در سال ۹۱ حدود ۲ میلیارد و ۴۳۶ میلیون تن منابع و ذخایر داشتیم که در پایان ۶ ماهه ۱۴۰۰ به حدود ۹ میلیارد و ۱۲ میلیون تن رسیده است.

وی یادآور شد: این منابع در سال گذشته ۵/ ۷ میلیارد تن بود امسال ۹ میلیارد تن مطرح می‌شود تمام اینها با عیار حد ۲/ ۰ درصد ارزیابی شده است، الان دنیا عیار حد اقتصادی‌اش ۱۱/ ۰ درصد است؛ یعنی اگر عیار حد را روی ۱۱/ ۰ قرار دهیم ذخایر ما به طور چشمگیری فزونی پیدا می‌کند.

 ۹۰هزار متر حفاری اکتشافی در ۸ ماه

سعدمحمدی افزود: درخصوص کارهای اکتشافی در سیستم به تفکیک و در استان‌های مختلف کارهایی انجام‌ شده است. برای نمونه در ماهور، اصفهان، یزد، سیستان و بلوچستان، آذربایجان، کرمان و نقاط مختلف این اتفاق در حال شکل‌گیری است. یکی از شاخصه‌های اکتشاف، حفاری است. حفاری طی دو، سه سال گذشته رشد چشمگیری داشته است. سال ۹۸ حدود ۷۰ هزار متر بوده و سال ۹۹ به ۱۰۰ هزار متر رسیده و امسال به ۱۵۰ هزار متر می‌رسد که الان از ۹۰ هزار متر عبور کرده‌ایم و این نشان‌دهنده این است که ما به اکتشاف بها می‌دهیم.

وی گفت: در سال ۲۰۲۰ استرالیا ۱۱ میلیون متر کار حفاری عمقی برای شناسایی ظرفیت‌های معدنی انجام داده است. ما تقریبا در یک دوره ۶۰ ساله در کل ۵/ ۷ میلیون متر کار اکتشاف انجام داده‌ایم و نیازمندیم که در حوزه اکتشاف سرمایه‌گذاری کنیم. برای اینکه ارزش‌افزوده و ایجاد اشتغال را فراهم کنیم؛ ۱۵ دستگاه حفاری جدید خریداری کردیم که دو دستگاه ظرف ماه آینده به ایران می‌آید و چهار دستگاه تا شب عید وارد کشور می‌شود و تا فروردین سال آینده ۱۵ دستگاه به ایران وارد می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران افزود: تکنیک و تجهیزات جدید را در کشور به کار می‌بریم. همکاران‌مان در شرکت مس با آخرین دستاوردهای علمی دنیا این اکتشافات را انجام می‌دهند و نتیجه آن هم خروجی‌ای است که می‌بینید. ما با استفاده از ماهواره‌ها و نرم‌افزارهای جدید و آخرین دستاوردهای معدنی به لحاظ نرم‌افزاری کار می‌کنیم. سیستم هوشمند ابرالکترونیکی در دستور کار عملیات اکتشافی ما قرار دارد و به‌عنوان یک سیستم پیشرو از نظر علمی بین‌المللی مسیری را طی می‌کنیم تا ذخایر جدید معدنی را به کشور تقدیم کنیم.

 تولید ۱۹۱ هزار تن کاتد در ۸ ماه

سعدمحمدی به عملکرد سال ۱۴۰۰ پرداخت و گفت: در کل استخراج نسبت به برنامه ۸ درصد رشد داریم. در سنگ سولفوری و برداشت ماده معدنی ۳ درصد رشد و در کنسانتره مس با ۸۱۹ هزار تن تولید ۵درصد رشد داریم. در مس محتوی کنسانتره نیز با ۱۹۱هزار و ۵۶۳ تن ۴درصد رشد را به ثبت رساندیم. وی افزود: در آند تولیدی با ۲۳۷ هزار تن ۷درصد رشد و در مس محتوی ۴درصد رشد داشته‌ایم و تا پایان ماه آبان با ۱۹۱هزار و ۷۸۵ تن، ۵درصد رشد داریم. سال گذشته همین موقع ما ۱۸۳ هزار تن تولید داشتیم که امسال به ۱۹۱هزار تن افزایش یافته است، ضمن اینکه این نکته را نباید فراموش کرد که  ماه‌های تیر و مرداد فشار زیادی روی شبکه برق کشور به‌دلیل افزایش دمای بی‌سابقه وجود داشت. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: می‌توانید جاهای دیگر را هم ارزیابی کنید. باوجود این موضوع و مشکلات برق، تولیدمان حدود ۵درصد جلوتر است و مسیر خوبی را واقعا داریم طی می‌کنیم و وظیفه خود می‌دانم که از تک‌تک کارکنان و مدیران کمال تشکر را داشته باشم که در این شرایط کار را جلو می‌برند.

وی گفت: در تمام این موارد مس توانسته رکوردهای خود را بشکند. آخرین رکوردمان در تغلیظ سرچشمه در سال ۹۹ بوده است که در سال ۱۴۰۰ رکورد آن را شکسته‌ایم. در تغلیظ میدوک آخرین رکورد مربوط به سال ۹۷ بود که در سال ۱۴۰۰ با ۱۰۴ هزار و ۸۵۱ تن رکورد شکسته شده است. در آند تولیدی رکورد سال ۹۹ با ۷۹ هزار تن بوده که الان به ۸۳ هزار تن رسیده و رکورد شکسته شده است.  امسال در مجموعه آند تولیدی از ۲۳۵ هزار تن در سال ۹۹ به ۲۳۷ هزار تن رسیدیم و در ۸‌ماهه رکورد زدیم. کاتد تولیدی در سال ۹۹ حدود ۶۴ هزار و ۱۴ تن در پالایش خاتون‌آباد بود که به ۶۵ هزار تن رسیدیم و رکورد زده شده است.

سعدمحمدی با بیان اینکه در کل شرکت نیز مجموعا باز هم رکورد زده شده ادامه داد: تولید در پالایشگاه سرچشمه ۳۵۹ تن در سال ۹۳ بوده که با ۳۶۳ تن رکورد زده شده است. در پالایشگاه خاتون‌آباد درخصوص لجن الکترولیز و لجن آندی از ۲۰۳ تن در سال ۹۹ به۲۱۱ تن رسیده‌ایم و در کل شرکت هم با ۵۷۴ هزار تن رکورد زده شده است. این موارد همگی به‌رغم قطعی برق است.

 رشد ۱۱۲درصدی در فروش با ثبت ۵۰ هزار میلیاردتومان درآمد

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه در فروش خوشحالم بگویم که واقعا امسال شرایط بسیار خوبی را دنبال می‌کنیم، گفت: ما سال گذشته با توجه به اینکه رکورد بسیار خوبی داشتیم ۴۲هزار میلیارد تومان فروش داشتیم و آخرین عدد منتشر شده در کدال در ۷ ماهه ۴۰هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود. در ۸ ماهه که در این لحظه آمار آن روی کدال نرفته است آنچه اتفاق افتاده بیش از ۴۷هزار میلیارد تومان است. این عدد رشد چشمگیری داشته و ما در ۸ ماهه از کل سال گذشته جلو زدیم.

سعدمحمدی اضافه کرد: ۴ ماه دیگر تا پایان سال داریم و امسال رکورد بسیار خوبی را به ثبت خواهیم رساند. در همه سطوح چه شرایط خارجی و چه شرایط داخلی از لحاظ تناژی، ریالی و ارزی عبور کردیم و سیستم وظیفه خود را در این بخش هم به خوبی انجام داده است.

وی به تناژ فروش اشاره کرد و گفت: ما در پایان آبان بیش از ۲۰۲ هزار و ۵۶۲ تن فروش را به ثبت رساندیم که این یک رکورد است و تا پایان سال این رکورد خوب را به جا می‌گذاریم. آخرین رکورد مربوط به سال ۹۹ بود با ۲۷۲ هزار تن که امسال از این رقم به امید خدا و تلاش کارکنان عبور خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: ارزش فروش محصولات شرکت مس که طبق برنامه‌ای که به کدال دادیم در سال ۹۹ حدود ۴۲هزار میلیارد تومان بود که در کدال اعلام کردیم ۶۴ هزار میلیارد تومان و فکر می‌کنم با توجه به شرایط اوضاع بهتری خواهیم داشت.

وی به مقایسه سود و زیان شرکت‌ مس با شرکت‌های مختلف پرداخت و افزود: این بررسی نشان می‌دهد خوشبختانه مس از یک روند قابل قبول رفتاری به لحاظ عملیاتی در همه بخش‌ها جایگاه خود را نشان داده است.

 ورود ۳۴۰ هزار تن کنسانتره جدید به چرخه تولید در سه ماه اول ۱۴۰۱

سعدمحمدی به توسعه‌های شرکت مس اشاره کرد و گفت: در حال حاضر در فاز اول بیش از ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو به اضافه ۴۵هزار میلیارد تومان که تقریبا نزدیک به ۱۵۰هزار میلیارد تومان می‌شود برنامه‌ریزی کردیم که بتوانیم توسعه‌هایمان را شکل دهیم، اما آنچه در معاونت توسعه ارزیابی کردیم که بتوانیم در همه زمینه‌های رشد را بالا ببریم مبلغی نزدیک به ۱۳میلیارد دلار است. شرکت مس با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد، امیدوار است که بتواند طرح‌های توسعه جدید و بزرگی را برنامه‌ریزی کند و برای توسعه‌ها بتواند شرایط مساعدی داشته باشد. وی افزود: در سه‌ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱ معدن و کارخانه درآلو افتتاح ‌شده همچنین در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ معدن و کارخانه کنسانتره دره‌زار افتتاح می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: فلوتاسیون سرچشمه (تولید کنسانتره از سرباره‌های مس) برای نخستین‌بار در کشور اتفاق می‌افتد و ۵۰ سال از عمر مس می‌گذرد و سرباره‌ها روی زمین ‌مانده است و هیچ اتفاقی نیفتاده بود، هم‌اکنون برای نخستین‌بار می‌خواهیم سرباره‌ها را به کنسانتره تبدیل کنیم که سودآوری بالایی به‌دلیل نداشتن هزینه حمل‌ونقل و باطله‌برداری و خاکبرداری دارد. این طرح افتخار بزرگی برای شرکت مس خواهد بود.

سعدمحمدی افزود: همان‌گونه که روی کدال رفته است؛ برای آذربایجان طرح کاتد قطعی و نهایی و قرارداد آن امضا و ابلاغ شد. قرارداد فاز ۳ کنسانتره سونگون با ۱۵۰ هزار تن امضا و ابلاغ شد که ان‌شاءالله به‌زودی شروع به عملیات خواهد کرد و ظرف سه سال به نتیجه و بهره‌برداری خواهد رسید. کنسانتره فاز  ۲میدوک قطعی شده و پیمانکار آن مشخص شده و به‌زودی شروع عملیات خواهد داشت.

وی ادامه داد: اما اتفاقات بزرگ ما فاز ۳ سرچشمه است که به‌زودی عملیات انتخاب پیمانکار نهایی و ابلاغ خواهد شد. دو کارخانه ۳۰۰ هزار تنی یعنی ۶۰۰ هزار تن کنسانتره در سریدون در برنامه داریم و باید برنامه‌ریزی کنیم و بتوانیم کارخانه کنسانتره جدید و محدوده‌های جدید را به مدار بیاوریم. ۶ پروژه کوچک معدنی داریم که می‌خواهیم کارخانه بزنیم؛ به‌صورت شرکت‌های اس‌بی‌بی، شرکت‌های سهامی عام پروژه برنامه‌ریزی شده که مسیر را طی کند.

وی با بیان اینکه یکسری مشکلات هم داریم که سرعت ما را کند کرده، گفت: یکسری قوانین مثل الزام استفاده از تجهیزات داخلی و موضوعات بین‌المللی روند کار را کند کرده است که باید تلاش کنیم با حل این مسائل با سرعت بیشتری طرح‌های توسعه را به پیش ببریم.

 دستیابی به درآمد ۵/ ۵ میلیارد دلاری تا ۴ سال آینده

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: می‌خواهیم در فاز اول ظرف سه تا چهار سال آینده درآمدمان به بیش از ۵/ ۵ میلیارد دلار برسد و این اتفاق باعث می‌شود ما جزو ۱۰ شرکت برتر دنیا در تولید مس قرار بگیریم. این اتفاق استراتژیک برای کشور، اقتصاد ملی و شرکت ملی صنایع مس ایران است که این مسیر را به‌طور محکم، مقتدرانه و علمی پیش ببرد.

سعدمحمدی ادامه داد: سال آینده با اضافه شدن درآلو حداقل ۱۲۰ هزار تن کنسانتره، معدن دره‌زار ۱۵۰ هزار تن و فلوتاسیون سرباره ۷۰ هزار تن به تولیدات شرکت اضافه می‌شود که با قیمت کنسانتره با ۲۲۰۰ دلار حداقل افزون بر ۶۵۰ میلیون دلار سالانه از سال آینده به درآمدهای شرکت مس اضافه می‌شود. به‌راحتی می‌توان ارزیابی کرد که مس مسیری مثبت را طی می‌کند و قطعا آینده خوبی را در کشور رقم خواهد زد.

وی گفت: سال آینده درآلو، دره‌زار و فاز ۳ تغلیظ سرچشمه را راه‌اندازی خواهیم کرد. فاز ۳ سونگون شروع شده و عملیات اجرایی فاز ۲ میدوک  نیز تا دو ماه دیگر شروع می‌شود. مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به قیمت اسیدسولفوریک اشاره کرد و افزود: الان قیمت آن در دنیا ۱۶۵ دلار است. اسید گران و کم‌تناژ جابه‌جا می‌شود و در حال حاضر تقاضای آن در کشور بالاست. اسیدسولفوریک را به اسیدفسفریک در آینده نزدیک تبدیل می‌کنیم. محل و زمین آن خریداری و مشخص شده است. قیمت اسیدفسفریک ۱۲۵۰ دلار است و ارزش ۷ برابری اتفاق می‌افتد. اینها اتفاقاتی است که در آینده برای شرکت ملی مس ارزش‌افزوده بالایی را ایجاد خواهد کرد.

p27 (1) copy

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما