سرانجام قدرت فروشندگان بورس بیشتر شد

امیدوار به «پولبک» در بورس /پیش بینی بازار سهام

کدخبر: 496627
کاهش یک درصدی شاخص کل بورس در معاملات روز گذشته، چشم انداز معاملات امروز را منفی کرده، اما هنوز امیدها برای برگشتن بازار به سمت بالا از بین نرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز، بورس تهران دیروز منفی بود و شاخص کل آن حدود یک درصد افت کرد. اما در افت روز گذشته نکاتی وجود داشت که باعث شده هنوز هم امیدهایی برای بازگشت شاخص کل به سمت بالا و رونق دوباره بورس وجود داشته باشد.

یکی از نکات بسیار مهم در معاملات روز گذشته این بود که نمادهای بزرگ بازار گرچه اکثرا منفی بودند و با کاهش قیمت مواجه شدند، اما هیچ کدام از آن ها صف فروش سنگینی نداشتند و فشار فروش بیش از حد در هیچ کدام از آن ها مشاهده نشد.

از طرفی با وجود منفی بودن شاخص کل، تعداد قابل توجهی از نمادها مثبت ماندند و رشد کردند که این موضوع معمولا در شرایطی مشاهده می شود که بورس در حال اصلاح جزئی است نه اصلاح عمیق. با این حساب اگر بتوان اصلاح اخیر شاخص کل را یک اصلاح جزئی در نظر گرفت، نگرانی بابت معاملات روزهای آینده ایجاد نمی شود و می توان انتظار داشت که شاخص کل دوباره به سمت بالا برگردد.

سرانجام قدرت فروشندگان بیشتر شد

با این حال این شرایط تا زمانی پایدار است که فروش ها در نمادهای بزرگ و شاخص ساز در همین حد باقی بماند و چنانچه نمادهای شاخص ساز به طور ناگهانی با صف فروش سنگین مواجه شوند، آن زمان بدبینی ها نسبت به آینده بازار بیشتر خواهد شد و فشار فروش نمادهای بزرگ، دامن نمادهای کوچک را نیز می گیرد و بازار به طور یکپارچه منفی می شود.

روز گذشته شاخص قدرت خریداران حقیقی پس از مدت ها بالاخره به کمتر از عدد یک رسید که این نشان می دهد فروشندگان قدرت بیشتری نسبت به خریداران داشته اند. حتی در روز چهارشنبه هم که شاخص افت کرد، قدرت خریداران بیشتر از فروشندگان بود که امروز سرانجام فروشندگان توانستند برنده این بازی باشند و قدرت خود را به بازار نشان دهند.

انتظار آغاز منفی معاملات

از طرفی خروج 447 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار نکته منفی دیگری است که فعالان بورس را محتاط تر از گذشته می کند. ضمن اینکه وجود 384 نماد منفی در مقابل 236 نماد مثبت، انتظاری جز آغاز منفی بورس در معاملات امروز باقی نمی گذارد که این شرایط می تواند در نیمه دوم معاملات تعدیل شود.

با این حال به دلیل اینکه هنوز فعالان بازار احتمال «پولبک» بودن اصلاح اخیر را کم نمی دانند، هنوز بسیاری از آن ها دست خود را به سمت دکمه فروش نبرده اند و اگر شرایطی ایجاد شود که احتمال «پولبک» بودن اصلاح اخیر از بین برود، آن زمان باید انتظار بازاری یکپارچه منفی را داشت.

تیتر یک
از دست ندهید