بررسی معاملات این هفته بازار سهام

لبخند بورس به سهامداران /رکورد ارزش معاملات شکست

کدخبر: ۵۶۶۶۵۱
بورس تهران این هفته را هم مثبت پشت سر گذاشت اما تفاوتی که با هفته های گذشته داشت این بود که فشار عرضه ها در نمادهای بزرگ و شاخص ساز بیشتر شده است.
لبخند بورس به سهامداران /رکورد ارزش معاملات شکست

به گزارش اقتصادنیوز، در این هفته و طی 4 روز معاملاتی، شاخص های اصلی بازار سهام رشد کردند. میزان رشد شاخص ها نشان می دهد فعلا توجه بازار به نمادهای کوچک است و شاخص سازها زیاد مورد توجه سرمایه گذاران قرار ندارند.

در این هفته شاخص کل بورس 42 هزار واحد معادل 1.99 درصد رشد کرد. همچنین شاخص هم وزن 41 هزار واحد معادل 6.43 درصد رشد کرد. شاخص کل فرابورس نیز 1509 واحد معادل 5.76 درصد رشد داشت.

رشد شاخص هم وزن در این هفته بیش از 3 برابر میزان رشد شاخص کل بوده که این موضوع نشان می دهد شاخص سازها در حال استراحت هستند و به جای آن ها، نمادهای کوچک رشد می کنند.

به طور کلی بسیاری از نمادهای بزرگ بازار به سقف های قیمتی خود که در سال 1399 ثبت کرده بودند رسیده اند و حتی از آن عبور هم کرده اند، اما بسیاری از نمادهای کوچک بازار با وجود رشدهای چند ماه گذشته، همچنان افت های سنگینی نسبت به قله خود دارند که برای این نمادها، رسیدن به قله سال 99 مسیری طولانی دارد.

رکورد ارزش معاملات شکسته شد

از ابتدای سال 1401 تا به حال، این بهترین هفته از نظر ارزش معاملات خرد بوده است. در این هفته و طی 4 روز معاملاتی، ارزش معاملات خرد به حدود 60 هزار میلیارد تومان رسید که عدد بسیار بزرگی است.

در اولین روز این هفته ارزش معاملات خرد 15700 میلیارد تومان بود. روز یکشنبه ارزش معاملات خرد به 14600 میلیارد تومان کاهش یافت.

دوشنبه رکورد 18 هزار میلیارد تومان برای بازار به ثبت رسید که بزرگ ترین رقم معاملات روزانه از ابتدای سال 1400 محسوب می شود. در روز سه شنبه هم 12600 میلیارد تومان معامله در بازار انجام شد.

حرکت هماهنگ دلار و سکه در فروردین/عمر ربع سکه کوتاه شد

بورس تهران

تزریق پول سنگین به بازار

در این هفته بیش از 1800 میلیارد تومان پول جدید وارد بازار شد. البته در تمام 4 روز معاملاتی این هفته پول به بازار تزریق نشد و یکی از روزها با خروج پول همراه بود.

روز دوشنبه با خروج 1100 میلیارد تومان پول از بازار، رقم درشتی از بازار سهام خارج شد اما رقم تزریق شده طی سه روز معاملاتی دیگر به اندازه ای زیاد بود که در نهایت، تراز ورود و خروج پول به مثبت 1800 میلیارد تومان رسید.

شنبه با تزریق 1250 میلیارد تومان پول به بازار، بیشترین ورود پول در این هفته ثبت شد. یکشنبه هم سهامداران حدود 1100 میلیارد تومان پول جدید به بازار وارد کردند و در نهایت در روز سه شنبه مجددا 670 میلیارد تومان پول جدید وارد بازار شد.

خریداران تسلیم نمی شوند

در این هفته هم در تمام روزهای معاملاتی، قدرت خریداران حقیقی بیشتر از قدرت فروشندگان حقیقی بود. حتی با اینکه روزهای دوشنبه و سه شنبه بازار افت کرد، باز هم قدرت خریداران حقیقی در تمام روزها بیشتر از قدرت فروشندگان بود.

روز شنبه شاخص قدرت خریداران حقیقی عدد 1.42 را ثبت کرد که بیشترین رقم این شاخص در این هفته بود. یکشنبه این شاخص به رقم 1.32 رسید و در روزهای دوشنبه و سه شنبه هم اعداد 1.07 و 1.3 برای شاخص قدرت خریداران حقیقی ثبت شد.

تیتر یک
کارگزاری مفید