افزایش عرضه ها در بورس؛ بخریم یا بفروشیم؟/پیش بینی بازار سهام امروز 6 اردیبهشت

کدخبر: ۵۶۹۵۲۶
اقتصادنیوز: هرچه می گذرد، نشانه های اصلاح بورس نمایان تر می شوند. البته همچنان قدرت خریداران بالاست و به راحتی اجازه نمی دهند بازار اصلاح کند.
افزایش عرضه ها در بورس؛ بخریم یا بفروشیم؟/پیش بینی بازار سهام امروز 6 اردیبهشت

به گزارش اقتصادنیوز ، روز گذشته هم در معاملات بازار سهام نشانه های جدیدی از احتمال اصلاح رویت شد. ابتدا باید گفت که در یک نگاه، وضعیت معاملات عالی بود و شاخص کل با رشد 42 هزار واحدی، افزایش قابل قبولی را ثبت کرد.

اما رویدادهای بازار به خصوص در نیمه دوم زمان معاملات طوری بود که تا حدودی باعث ایجاد نگرانی در سرمایه گذاران شده است. نگرانی آن ها از این بابت است که احتمال دارد بورس وارد یک دوره اصلاحی شود.

فهرست خودروهای جایگزین در سامانه یکپارچه/ امکان تعیین 5 اولویت از میان ۲۹ خودرو

دیر یا زود، اصلاح بورس هم شروع خواهد شد و بازار هیچ گاه به طور پیوسته رشد نخواهد کرد. اما این بار به دلیل بالا بودن قدرت خریداران و ورود بی وقفه پول، نباید نگران اصلاح های بازار بود. در چنین شرایطی، در اصلاح های بازار می توان سبد سهام را بهینه کرد و جابجایی هایی در نمادها انجام داد.

فروشنده ها کم کم جلو می آیند

حالا بورس در شرایطی قرار دارد که می توان انتظار افزایش عرضه ها را داشت. این اتفاق البته در معاملات روز گذشته هم رخ داد. در نیمه دوم زمان معاملات روز گذشته، عرضه ها به شکل چشمگیری زیاد شد. بسیاری از نمادها هم از محدوده مثبت وارد محدوده منفی شدند.

البته به دلیل اینکه زمان معاملات به اتمام رسید، کاهش قیمت نمادها اثر کمی بر قیمت پایانی آن ها داشت و از آنجا که شاخص هم بر اساس قیمت پایانی نمادها محاسبه می شود، شاخص تغییر خیلی خاصی نداشت.

اما اثر عرضه های دیروز را می توان در بازار امروز مشاهده کرد. احتمالا امروز در ابتدای معاملات، شاخص ها افت کنند که این در اثر تداوم عرضه های روز گذشته خواهد بود. با این حال باید دید جریان ورودی پول به بازار چقدر است و آیا این پول های جدید می توانند شاخص ها را تا پایان بازار، پایین بکشند یا نه.

جریان ورود پول قطع می شود؟

دیروز سرمایه گذاران حقیقی حدود 950 میلیارد تومان پول جدید وارد بورس کردند که این ورود پول، اتفاق بسیار خوبی است. اما حقیقی ها معمولا به سرعت تغییر نظر می دهند و ممکن است درصورتی که بازار امروز منفی باشد، جریان ورودی پول تغییر کند و این بار حقیقی ها پول خود را از بازار بیرون ببرند.

دیروز ارزش معاملات خرد به رقم 18600 میلیارد تومان رسید که عدد بسیار بزرگی است. درصورتی که رقم معاملات خرد در همین سطوح بماند یا افزایش یابد، می توان امیدوار بود که شاخص ها هم افت خود را به سرعت جبران کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • نیم قرن با اقتصاد ایران؛ ۱ مرداد

   اقتصادنیوز:‌ در پروژه «نیم قرن با اقتصاد ایران» تلاش بر این است تا از قبل اخبار و گزارش های اقتصادی به تصویر روشنی از…

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی